Globalnie i Lokalnie
Like

Papież Franciszek – Nie Jestem Komunistą

29/10/2014
647 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Papież Franciszek – Nie Jestem Komunistą

W Rzymie w dniach 27-29.X. odbywa się World Meeting of Popular Movements. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pontifikalną Rade “Sprawiedliwość i Pokój”, Pontifical Academy for Social Sciences i przywódców różnych ruchów populistycznych.

Głównymi mówcami na konferencji są: Kardynał Peter Kodwo Appiah Kodwo Appiah Turkson, Prezydent “Sprawiedliwość i Pokój”, arcybiskup Marcelo Sanchez Sorondo, kanclerz Pontyfikalnej Akademii Nauk Społecznych i Juan Grabois, szef Confederation of Workers of the Popular Economy; organizacji ruchów dla wykluczonych i marginalizowanych.

0


 

Grabois  zna Papieża Franciszka z czasów gdy był on Arcybiskupem Buenos Aires, i podkreślił, że wtedy Kardynał Bergoglio sympatyzował z walką pracowników w najtrudniejszych momentach, towarzyszył im w pracy, wspierając bezdomnych, zmuszonych do życia na ulicy, pozbawionych ziemi chłopów i  ogólnie mówiąc, spadkobierców kryzysu spowodowanego przez neoliberalny kapitalizm. “Francis jeszcze dziś przypomina nam, uniwersalne cele; wzywa do troski o ubogich,  którą organizuje tysiące popularnych ruchów, by walczyć: bez arogancji, ale z odwagą, bez przemocy, ale z troską – godność którą nam odebrano o sprawiedliwość społeczną”

In this photo provided by the Vatican newspaper L'Osservatore Romano, Pope Francis meets with participants of the Global Meeting of Popular Movements, at the Vatican, Monday, Oct. 27, 2014. Photo: L'Osservatore Romano, AP / L'Osservatore Romano

Papież Franciszek wygłosił z tej okazji improwizowaną Encyklikę poświęcona sprawom ubogich,  niesprawiedliwości związanych z praca i środowiska, mówiąc, że  nie jest głosi on komunizmu  ale Ewangelię
Franciszek wygłosił swoje uwagi na światowym spotkaniu popularnych ruchów. Wygłosił je w swym  ojczystym języku – hiszpańskim. Tekst zawarty był na sześciu stronicach.  Było to jedno z najdłuższych wystąpień Papieża, wyraźny znak, że te problemy są szczególnie bliskie jego sercu.
Papież Franciszek powiedział, że biedni potrzebują ziemi, dachu nad głową i pracy i powiedział, że dobrze wie, że “niektórzy będą myśleć, że jeśli on mówi o tym, to papież jest Komunistą.”

Całkiem nie tak dawno jeden z amerykańskich konserwatywnych opiniotwórczych dziennikarzy Rush Limbaugh zarzucał Papieżowi poglądy marksistowskie. Pisałem o tym przed rokiem; 3obieg.pl/chrzescijanstwo-czy-marksizm-w-ewangelii-radosci


Papież powiedział: “Oni nie rozumieją że troska o ubogich jest w centrum Ewangelii. Sugerują że nauka społeczna Kościoła jest czymś nietypowym.”

PS. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Watykanie (poglądy wyrażone na Synodzie) można się jednak zastanawiać gdzie jest religia a gdzie zaczyna się ideologia.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816