Globalnie i Lokalnie
Like

Czy Papież Franciszek akceptuje peronizm?

19/01/2014
530 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Czy Papież Franciszek akceptuje peronizm?

Kiedy powróciłem na łono Kościoła Katolickiego około roku 1975-1976, tak zwana “Teologia Wyzwolenia” była w Argentynie codziennością. Nawet w elitarnych “angielskich” szkołach katolickich średniego stopnia na porządku dziennym było korzystanie  z ”Latynoamerykańskiej” wersji Biblii.

0


 

Ta Biblia, wydana przez Teologów Wyzwolenia przedstawiała, na zamieszczonych w niej fotografiach, Kubę  jako “ziemię obiecaną”, a czerwonych partyzantów jako nowych krzewicieli wiary. Podczas Mszy Świętych wielokrotnie musiałem zatykać  sobie  uszy, aby uniknąć słuchania politycznych komentarzy w czasie kazań. Obecny Papież Franciszek był w owym czasie  szanowanym 40-letnim Jezuitą: Jorge Mario Bergoglio. Nigdy nie pochwalał on owej marksistowskiej wersji Biblii, ale akceptował niektóre aspekty Teologii Wyzwolenia.

Podobnie jak Jan Paweł II uznawał on, że orędzie chrześcijańskie jest o wyzwoleniu.  Rocco Butiglione, filozof i przyjaciel Jana Pawła II twierdził zaś w jednym z udzielonych wywiadów, iż zarówno Jan Paweł II w późniejszym okresie swego pontyfikatu, jak i Papież Franciszek dzielili przekonanie, że orędzie chrześcijańskie nabiera życia gdy „wkracza ono w historię ludzi czy narodu” i za niezbędne w propagowaniu dobrej nowiny uznawali lokalne kręgi kulturowe. Polska kultura Jana Pawła II odegrała niebagatelną rolę w sposobie w jaki głosił on chrześcijańskie przesłanie. Czy nie możemy zatem przyjąć, iż argentyńska kultura, przesiąknięta peronizmem nie miała analogicznego wpływu na przesłanie Papieża Franciszka?
Zagłębmy się w tok rozumowania Papieża Franciszka czytając ojca Lucio Gerę (1924-2012), który jako teolog i nauczyciel miał znaczący wpływ na Bergoglio (…).

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816