Artykuły redakcyjne
Like

Państwo sędziów. Zdaniem sędziów

07/04/2016
703 Wyświetlenia
8 Komentarze
4 minut czytania
Państwo sędziów. Zdaniem sędziów

„Boscy” przemówili kolejny raz. Tym razem w obronie rzekomo naruszonej Konstytucji depczą ją w innym miejscu.

0


Wiadomość dnia w niektórych mediach:

STANOWISKO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA z dnia 7 kwietnia 2016 r. w przedmiocie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że zgodnie z art. 190 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów jest opublikowanie każdego ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego opublikowanie zarządził Prezes Trybunału Konstytucyjnego (art. 105 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, Dz. U. z 2015 r., poz. 1064 ze zm., art. 9 ust. 1 pkt 6 oraz art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, Dz. U. z 2015 r., poz. 1484 j.t. ze zm.).

Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania.

Takie stanowisko upowszechnił lisi portal w czwartek 7 kwietnia 2016 roku.

No to popatrzmy, jak się rzeczy mają…

Ktoś może jeszcze pamięta, że specyfiką kuchni prawniczej PRL było wydawanie aktów prawnych w połowie roku (no, czasem trochę wcześniej) z mocą obowiązującą od 1 stycznia tegoż roku?

Praktyka ta, uznana po 1989 r. za niedopuszczalną w Państwie Prawnym (art. 2 Konstytucji) doczekała się dość wyraźnego skarcenia przez Trybunał Konstytucyjny jeszcze przed uchwaleniem obecnej Konstytucji:

„Wejście w życie może być rozumiane jedynie jako nadanie mocy obowiązującej określonemu aktowi (przepisowi) normatywnemu.”

(TK z z dnia 24 października 1995 r., K 14/95 )

Z kolei art. 190, wybiórczo powołany przez KRS w swoim apelu w ustępie 3 stwierdza wyraźnie:

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. (…)

Z kolei zgodnie z ustępem 2 cytowanego wyżej artykułu 190 Konstytucji:

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”.

Zatem ogłoszenie wyroku nie oznacza jak w sądzie powszechnym wygłoszenia sentencji na sali sądowej, ale publikację w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony.

Publikacja w organie urzędowym (Dzienniku Ustaw) oznacza ogłoszenie wyroku zgodnie z art. 190 u. 2 Konstytucji.

Tak więc KRS albo nie zna Konstytucji (co znając wyroki polskich sądów jest prawdopodobne), albo po raz kolejny sędziowie traktują Naród jak bezmózgą tłuszczę, której można wmówić wszystko. W imię niezakłóconego sprawowania faktycznej władzy nad krajem.

Tymczasem opierając się na wyroku TK oraz Konstytucji można stwierdzić tylko jedno:

Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie nadaje mu mocy powszechnie obowiązującej, tym samym nie nakazuje nikomu jego stosowania.

dsc_0548

 

7.04 2016

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Obciąć im pensję , a zaraz sobie wszystko przypomną

  0
 2. Avatar Jerzy Wnorowski

  Mataczenie sędziów oczywiste. Robienie się nieomylną kastą nietykalnych to przesada, nawet w RP. Państwo sędziów dla sędziów i ich boskości , musi byc natychmiast zreformowane. Kasta nieomylnych i nietykalnych, działająca poza prawem “bożków” zdecydowania poddana kontroli i zreformowana.Bawienie się sędziów w politykę, jest nie do pomyślenia !! Resortowe dzieci precz z polskich sądów !!! Jaki duplikat. Co wam odbija ?

  0
 3. No dobrze, ale ja mam wątpliwości jak rozumieć ogłoszenie wyroku. Czy nie jest to po prostu ogłoszenie przez sędziego na sali w Trybunale?

  0
 4. Avatar Nieqmaty

  – W zacytowanym artykule 190 widnieje “Orzeczenie TK … wchodzi w życie z dniem ogłoszenia”
  – W wyroku TK widnieje : “Wejście w życie może być rozumiane jedynie jako nadanie mocy obowiązującej”

  Wniosek : Z dniem ogłoszenia orzeczenie TK nabiera mocy obowiązującej.
  Bo nie ma tu słowa o publikacji a jedynie o ogłoszeniu.

  Parafrazując autora :
  “…
  opierając się na wyroku TK oraz Konstytucji można stwierdzić tylko jedno:

  Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie odbiera mu mocy powszechnie obowiązującej, tym samym nie zwalnia nikogo z jego stosowania.
  …”

  Amen
  P.S.
  Fajna próba manipulacji. 😀

  0
  • HD HD

   Przyjęcie, że orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, oznacza nawiązanie do regulacji w art. 190 ust. 2 i ogłoszenie w organie urzędowym. Wówczas orzeczenie wywołuje skutki prawne w nim przewidziane.

   0
  • Avatar sprzeciw21

   Proszę uważnie czytać przepis art.190 mówi o ogłoszeniu w organie urzędowym (czyli Dzienniku Ustaw w przypadku ustaw). Zatem jeżeli w organie urzędowym nie zostanie ogłoszony (czyli opublikowany) orzeczenie to nie nabiera on mocy prawnej.

   0
 5. pablo3 pablo3

  graja na jedyna karte, ktora moga grac. nie ma sensu im ustepowac. to juz wole wyjscie z UE. ale decyduje narod. a ten narod, usilnie stara sie po raz kolejny przekabacic, nasz rozstrzesiony “salonik”. wyglada na to, ze wygraja. maja wciaz wszystkie najwazniejsze atuty po swojej stronie. pieniadze, opinie miedzynarodowa i jednolity rys ideologiczny z zachodnimi elitami, powiazania z zachodnimi bankami i korporacjami, a takze panamskimi… i mimo wszystko media. ale tym razem, chce widziec chociaz kilka tysiecy ludzi na szubienicy, lacznie z Michnikiem. nie oddawajmy tej wladzy i przywilejow za darmo, tym darmozjadom i bezczelnym zlodziejom.

  0
 6. Avatar AS

  Sędziom odbiła wyraźnie palma i najwyższy czas przywołać ich do porządku. Przypomnieć im, że suwerenem jest naród, a nie oni.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816