Globalnie i Lokalnie
Like

Otwarcie Galerii Sudeckiej zagrożone?

08/04/2015
293 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Otwarcie Galerii Sudeckiej zagrożone?

Chociaż Inwestor Echo Investment zapewnia, że w sprawie Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, w rzeczywistości jest inaczej. Należy zauważyć, że pierwotnie otwarcie Galerii było planowane w IV kwartale 2014 roku, a teraz inwestor zapowiada termin 29 kwietnia 2015 roku przynajmniej w tym dniu ma być otwarte Kino Helios).

0


INFORMACJA SERWIS21:

Samo otwarcie Galerii może być zagrożone, za sprawą Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE protestujące przeciwko inwestycji. Przypomnijmy, iż w styczniu Stowarzyszenie wystąpiło o przeprowadzenie kontroli terenu całej budowy, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami na odcinku budowy, który 12 sierpnia uległ katastrofie budowlanej. Stowarzyszenie domaga się bowiem weryfikacji prewencyjnie całej budowy, tak aby wykluczyć możliwość przyszłych zawaleń ścian. a w następstwie ofiar. Wobec odmowy Powiatowego inspektora Nadzoru Budowlanego, Stowarzyszenie złożyło zażalenie do Wojewódzkiego Dolnośląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Fakt ten posłużył też za pretekst do kolejnego wniosku o dopuszczenie i zawieszenie postępowania ws. pozwolenia na użytkowania budynku, w związku ze złożonym zażaleniem.  Ponadto przedmiotem sporu na nowo może stać się postępowanie ws. udzielenia pozwolenia wodnoprawnego, w związku z nowym wnioskiem inwestora. Zatem batalia prawna pomiędzy firmą Echo Investment a SIS WIECZYSTE w sprawie Galerii Sudeckiej wciąż trwa.

Co więcej w związku z planami rozszerzenia inwestycji planowanej przez Echo Investment, można wręcz oczekiwać kolejnych sporów. Stowarzyszenie bowiem zaskarżyło postanowienie SKO odmawiające przywrócenia terminu do złożenia odwołania od decyzji z 14 listopada ubr stwierdzające brak potrzeby oceny oddziaływania na środowisko ws. realizacji inwestycji marketu budowlanego „Dom i Ogród” (faktycznie Leroy Merlin) obok samej Galerii. Jak wskazuje Stowarzyszenie w skardze, nie dopełniono wymogu formalno-prawnego publikacji w wykazie ogłoszeń, przez co uniemożliwiono udział Stowarzyszenia w postępowaniu i możliwości złożenia odwołania w terminie. Wprawdzie informację w listopadzie opublikowano, ale nie w wykazie ogłoszeń Prezydenta Miasta, tylko w formie odrębnej strony, jednak taki manewr jest próbą obejścia przepisu ustawowego. Jeżeli Sąd uzna skargę Stowarzyszenia, wówczas decyzja z 14 listopada nie będzie zatem ostateczna. W związku ze skargą do WSA, Stowarzyszenie wystąpiło o dopuszczenie do postępowania budowlanego oraz jego zawieszenia do czasu rozstrzygnięcia kwestii decyzji środowiskowej. W całej sprawie SIS WIECZYSTE wskazuje także na jeden zadziwiający aspekt – wniosek w/s decyzji środowiskowej inwestor złożył na 2 miesiące przed rozstrzygnięciem przetargu przez Miasto Jelenia Góra na zbycie ww. nieruchomości przylegających do Galerii, co świadczy iż inwestor miał pewność nabycia nieruchomości. Skąd ta pewność?

W powyższych sprawach inwestor może oczywiście liczyć na przychylność organów, które mają skłonność do lekceważenia niektórych przepisów. Tym niemniej Stowarzyszenie, które już mocno dało się we znaki, też nie powiedziało swego ostatniego słowa.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

215 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816