Bez kategorii
Like

Oświadczenie WZPiNoG KUL ws. nauczania historii

30/04/2012
245 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Rada Zamiejscowego Wydziału Prawa i Nauk o Gospodarce KUL W Stalowej Woli wyraża swój niepokój zmianami jakie są zapowiadane przez resort edukacji w nauczaniu historii.

0


             Istnieją nadrzędne wartości, które szkoła musi przekazywać uczniom. Lekcje przedmiotów takich jak historia, język polski są ważne dla tożsamości narodu i więzi obywateli z państwem. Szkoła powinna kształcić młodzież w poczuciu dumy z dokonań zapisanych w historii Polski i w polskiej kulturze. Urzędnicy rządowi zmieniający podstawę programową, ograniczając dostęp młodzieży do wiedzy z historii Polski i jej dorobku kulturowym na szkodę państwa i narodu. W rezultacie takich zmian młodzi ludzie będą pozbawieni gruntowej wiedzy, która jest gwarancją dokonywania dojrzałych wyborów życiowych. Dotyczy to zwłaszcza absolwentów szkół, którzy podejmą studia i w przyszłości staną się elitą polskiego społeczeństwa. Nie może nam być obojętne jakimi oni będą Polakami.

Działacze dawnej opozycji antykomunistycznej podjęli strajk głodowy w proteście przeciwko decyzjom Ministra Edukacji Narodowej zmieniającym podstawę programową w nauczaniu historii. Wskazują oni, że te zmiany w istocie doprowadzą do wynarodowienia polskiej młodzieży i niszczenia państwowości polskiej. Głos ludzi, którzy dowiedli w latach PRL swego przywiązania do polskości jest dla nas ważnym świadectwem.

Przypominamy znaną prawdę – naród bez znajomości swojej historii ginie. Z mocą wspieramy protestujących i domagamy się od rządu niezwłocznego zawieszenia szkodliwych zmian w zakresie nauczania historii.

 

Dziekan
Wydziału Zamiejscowego
Prawa i Nauk o Gospodarce KUL
w Stalowej Woli

dr hab. Romuald Szeremietiew, prof. KUL

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
podkarpackie

49 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816