Artykuły redakcyjne
Like

Oświadczenie Akademickich Klubów Obywatelskich

02/05/2016
597 Wyświetlenia
2 Komentarze
5 minut czytania
Oświadczenie Akademickich Klubów Obywatelskich

29.04. 2016 r. Oświadczenie Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Lublinie i Toruniu  w sprawie rzekomego zagrożenia wolności i demokracji w Polsce.

0


                                                                               

                Akademickie Kluby Obywatelskie od dłuższego czasu z rosnącym zaniepokojeniem  obserwują narastającą falę  eskalacji ataków na rzekome zagrożenie wolności i demokracji w  Polsce. Na takie zagrożenia wskazuje z jednej strony opozycja polityczna, a z drugiej strony niektóre z instytucji  państwowych, których reprezentanci  utracili wpływ na sytuację w Polsce i czują zagrożenie własnych interesów grupowych. Nasz  sprzeciw budzi zwłaszcza  włączanie się do sporu politycznego tych instytucji i osób, które z racji  usytuowania prawnego w strukturach państwa powinny zachować  jak najdalej idący obiektywizm i  dystans do sporów politycznych . Jako poważne zagrożenie dla  ładu prawnego w Polsce przyjmujemy wielkie zacietrzewienie, absurd i pogardę dla rozsądku wyrażane w oświadczeniach i wypowiedziach niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza jego Prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego,  sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.  Jednoznaczne, pozbawione merytorycznego uzasadnienia, i niezgodne z rolą przypisaną pełnionym funkcjom opowiedzenie się po stronie opozycji, prezentowanie w wypowiedziach pogardy dla legalnie wybranych władz państwowych jest lekceważeniem  woli wyborców  Stwarzanie   wobec władz państwowych zarzutów i podejrzeń o stałe naruszanie porządku prawnego w świetle realnych faktów polskiego życia publicznego jest jawnym fałszem i absurdem.

                Absurdalność tych działań wynika z groteskowej tezy, że nie znajdując oparcia w pisanych przepisach Konstytucji i łamiąc ustawę określającą ramy prawne swego działania, Trybunał Konstytucyjny może orzekać na mocy „ducha Konstytucji”, a Sąd Najwyższy  winien takie rozstrzygnięcia uznać za obowiązujące mimo, że we wcześniejszych orzeczeniach odmówił wyrokom Trybunału takiego statusu.

                Wzywamy zatem opozycję oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego do zaakceptowania wyroku wyborców i zaniechania ataków na własne państwo, zwłaszcza wykorzystywania do tego celu instytucji i osób z Unii Europejskiej ,  do powstrzymania się od awantur przypominających samowolę i rokosz nieodpowiedzialnych a sprzedajnych pseudo-autorytetów z ostatnich lat I Rzeczpospolitej, lat zakończonych nieszczęściem Targowicy. Działania takie niszczą bowiem wysiłki spokojnych patriotów i rzetelnych obywateli dla koniecznej naprawy Polski.  A jak wykazują audyty przeprowadzone w wielu resortach skandaliczne i korupcjogenne zaniechania występowały niemal w każdej dziedzinie – i trzeba teraz wielkiej determinacji, by rozplenione zło wytępić.  Na owe patologie osoby i instytucje prawne dziś tak aktywne nie zwracały wówczas uwagi –  aferalność i korupcja nie były zagrożeniem demokracji i wolności.

                Zwracamy się do wszystkich Polek i Polaków, którzy pragną uczciwego, nieskorumpowanego, nieaferalnego państwa, państwa  działającego w ramach prawa i dla dobra wszystkich obywateli, a nie tylko beneficjentów III RP, by stanowczo domagali się szacunku dla swojego wyboru, merytorycznych dyskusji o sposobach naprawy Rzeczypospolitej.  By nie akceptowali dyskursu nienawiści, by wspierali tych, którzy w prawdzie, uczciwie, zgodnie z najwyższymi standardami demokracji, zachowując wszelkie wolności obywatelskie realizują program naprawy i odbudowy naszego państwa. Nie pozwólmy zmarnować szansy, którą  uzyskaliśmy w wyniku demokratycznego werdyktu większości rodaków.

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – Przewodniczący AKO Poznań,

Prof. dr hab. Artur Świergiel – Przewodniczący AKO Warszawa

Prof. dr hab. Ryszard Kantor – Przewodniczący AKO Kraków

Prof. dr hab.  Michał Seweryński – Przewodniczący AKO Łódź

Prof., dr hab. Piotr Czauderna – Przewodniczący AKO Gdańsk

Prof. dr hab. Bolesław Pochopień – Przewodniczący AKO Katowice

Prof. dr hab. Waldemar  Paruch – Przewodniczący AKO Lublin

Prof. dr hab. Janusz  Piszczek – Przewodniczący AKO Toruń

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758