BIZNES
Like

Osborne: nikt nam nie zabiera pracy!

06/11/2016
126 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minute czytania
Osborne: nikt nam nie zabiera pracy!

Jesteśmy naprawdę blisko pełnego zatrudnienia w tym kraju. Dlatego myślę, że argumentacja, iż imigranci zabierają pracę, po prostu nie trzyma się kupy – mówi George Osborne, były kanclerz skabru w rządzie Wielkiej Brytanii i wywołuje niewygodną dla gabinetu Theresy May dyskusję. Dyskusję, która obnaża naturę Brytyjczyków unikających jak ognia dyskusji o tym¸ że nie podejmują najgorszych – w ich mniemaniu – prac.immigration_2280507b-large_trans++pJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8

A to właśnie odbieranie pracy obywatelom Zjednoczonego Królestwa przez rzeszę imigrantów (w tym przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej) było i jest nie tylko kluczowym argumentem na rzecz pozbycia się imigrantów w Wielkiej Brytanii, ale także stało się jednym z koronnych argumentów na rzecz Brexitu.

O rzeczywistym wpływie imigrantów na rynek pracy na Wyspach Brytyjskich Osborne mówił podczas swojego wykładu przemawiając do naukowców i dziennikarzy w London Schoool of Economics.

– Tak naprawdę nie kupuję argumentu, że jest pełno Brytyjczyków, którzy nie mają pracy lub jej potrzebują – deklaruje George Osborne. – Jestem za poprawą jakości pracy. Najnowsze dane wskazują, że dochody najbiedniejszych 5 proc. mieszkańców wzrosły o 6 proc. w skali roku, co jest znaczącym osiągnięciem.

Kanclerz dość mocno rozjechał samych Anglików, którym zarzuca brak kwalifikacji a często również po prostu lenistwo. Jego zdaniem słabe wyszkolenie rodowitych mieszkańców Wysp było problemem i wyzwaniem przez wiele dziesięcioleci. A teraz może okazać się problemem, jeżeli najtańsza siła robocza zostanie z Wysp po prostu wyrzucona.

– Krótko mówiąc – dodaje Osborne – ludzie, którzy emigrują do Wielkiej Brytanii, nie zabierają pracy miejscowej ludności. Co więcej, dane makroekonomiczne mówią o tym wprost. Również o tym, że imigracja netto nie przyczynia się do utraty zatrudnienia przez brytyjskich pracowników. Ani do obniżenia stawek wynagrodzeń, nawet na najniżej opłaconych stanowiskach. A stopa zatrudnienia w kraju jest obecnie jedną z najwyższych w świecie, zaś bezrobocie najniższe od 1971 roku.

Skąd wzięła się ta wypowiedź milczącego od odejścia z Downing Street kanclerza? To odpowiedź na słowa obecnej premier Theresy May, która jeszcze niedawno zapowiadała związane z Brexitem zmiany w taki sposób: ‘Jeśli jesteś jedną z tych osób, która utraciła pracę lub część etatu, której zarobki się obniżyły, a podniosły koszty utrzymania, albo — i wiem, że wiele osób nie lubi przyznawać się do tego – jesteś kimś, kto znalazł się bez pracy lub zarabia najniższą pensję ze względu na niewykwalifikowanych imigrantów — życie po prostu nie wydaje się ci się sprawiedliwe…’.

Po tych deklaracjach niemal natychmiast w brytyjskim społeczeństwie zaczęły się akty niechęci wymierzone w imigrantów. Zabicie dwóch Polaków, pobicie kilku innych, w tym kobiety w londyńskim metrze, to tylko wierzchołek góry lodowej. I choć rząd w Londynie zapewnia, że sprawy będzie pilotował a o bezpieczeństwo przyjezdnych dbał, tak naprawdę niewiele się w tej sprawie zmienia.

Oto polska służba konsularna informuje, że od momentu przeprowadzenia referendum w sprawie Brexit tylko Polacy padli ofiarą 34 incydentów, których okoliczności jednoznacznie wskazywały, że są motywowane niechęcią wobec cudzioziemców. A, jak przestrzegają organizacje pozarządowe w UK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Ekonomiści, podobnie, jak Osborne, ostrzegają jednak, że społeczeństwo brytyjskie nie jest w stanie przejąć od imigrantów ani miejsc pracy, ani zakresu odpowiedzialności. Zaś nabliższe miesiące odbiją się na brytyjskiej gospodarce zauważalnym obniżeniem jakości usług.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. kanton

    Kawał mojej rodziny bywa w Brytanii. Co poniektórzy są tam wieki. Już daję im dyskretne znaki. Zacznijcie się cenić. Albo wracajcie do kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217