Bez kategorii
Like

Orzeł czy gęś

26/01/2011
419 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Do grona kawalerów Orderu Orła Białego dołączyła ostatnio pani Wisława Szymborska. Podczas uroczystości zorganizowanej na Wawelu wręczający odznaczenie Pan Prezydent złożył jej „serdeczne podziękowania jako nasza noblistka”. Zakładam, że powiedział coś więcej (że odróżnia mianownik od celownika), ale akurat tyle pokazano w wyrywkowej relacji w TV. Uderza mnie coraz częściej dająca się zauważyć szczerość pierwszoligowych polityków. W tym przypadku – rzeczywiście, dużo „naszych” dostawało i dostaje ten order. Natomiast nie rozumiem przetaczającego się przez ludowy internet przy okazji nadawania Orła Białego kolejnym osobom biadolenia. Przecież odznaczane są osoby z dobrze określonego klucza. Od Katarzyny II Wielkiej, generała Zajączka i Nikołaja Nowosilcowa, aż po Lecha Wałęsę, Czesława Miłosza, Leszka Balcerowicza i Adama Michnika… Owszem, próbowano zamazywać ten stan rzeczy i niektórym […]

0


Do grona kawalerów Orderu Orła Białego dołączyła ostatnio pani Wisława Szymborska. Podczas uroczystości zorganizowanej na Wawelu wręczający odznaczenie Pan Prezydent złożył jej „serdeczne podziękowania jako nasza noblistka”. Zakładam, że powiedział coś więcej (że odróżnia mianownik od celownika), ale akurat tyle pokazano w wyrywkowej relacji w TV.

Uderza mnie coraz częściej dająca się zauważyć szczerość pierwszoligowych polityków. W tym przypadku – rzeczywiście, dużo „naszych” dostawało i dostaje ten order. Natomiast nie rozumiem przetaczającego się przez ludowy internet przy okazji nadawania Orła Białego kolejnym osobom biadolenia. Przecież odznaczane są osoby z dobrze określonego klucza. Od Katarzyny II Wielkiej, generała Zajączka i Nikołaja Nowosilcowa, aż po Lecha Wałęsę, Czesława Miłosza, Leszka Balcerowicza i Adama Michnika… Owszem, próbowano zamazywać ten stan rzeczy i niektórym Order przyznawano pośmiertnie (za życia by go może nawet nie przyjęli?). W ten sposób jego kawalerami zostali np. kardynał Stefan Wyszyński i Witold Pilecki.
A i z kapituły Orderu z różnych przyczyn jedni odchodzili (np. Andrzej Gwiazda, Władysław Bartoszewski) a innych odwoływano (Mazowieckiego, Geremka – na skutek niezłożenia oświadczeń lustracyjnych).

Wracając do pani Szymborskiej: w przerwach pomiędzy sławieniem Soso i piętnowaniem w Wyborczej polskiej nienawiści uprawia ona krótkie formy – lepieje, moskaliki. Spróbujmy zatem w hołdzie „naszej” noblistce swoich sił:

Lepiej jaja jeść na twardo
Niźli zatruć się pulardą

…nie no, wróć! Forma poprawna, ale nie na temat… To może tak:

Lepiej zapomnianym zostać
Niźli taki order dostać

No, ten lepiej wyszedł lepiej. Teraz moskalik:

Kto wbrew faktom twierdził będzie
Że to odznaczenie szczytne
Tego wpędzę w tęgą nędzę
Gnieźnieńskimi drzwiami przytnę

I jeszcze jeden:

A kto powie, że ten order
To jest polskie odznaczenie
Temu skopię pupę szczodrze
Pod bazyliką w Betlejem

 

 

Zachęcam do dzielenia się swoimi lepiejami i moskalikami!


(Powyższy tekst jest fragmentem notki opublikowanej w serwisie Polacy.eu.org)

0

Naczelny

Naczelne (Primates) – rzad ssaków lozyskowych charakteryzujacych sie najlepiej wsród wszystkich zwierzat rozwinietym mózgiem. (Wikipedia)

71 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758