SPOŁECZEŃSTWO
Like

Organizacja stypy – co warto wiedzieć?

04/01/2015
1614 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Organizacja stypy – co warto wiedzieć?

Po zakończeniu właściwych uroczystości pogrzebowych, przychodzi czas na stypę, nazywaną też konsolacją. To tradycyjny poczęstunek dla gości, którzy zjawili się na pogrzebie aby uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego. Organizacja takiego spotkania może być szczególnie kłopotliwa dla pogrążonej w żałobie rodziny, dlatego zanim weźmiemy na siebie ciężar organizacji takiego przyjęcia w domu, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Tradycja podejmowania gości na obiedzie po zakończeniu uroczystości pogrzebowych jest w Polsce bardzo stara. Dawniej przyjęcie organizowane po pogrzebie miało charakter uroczystości ku pamięci zmarłego. Obecnie ma to wymiar bardziej praktyczny – na pogrzeb często zjeżdżają krewni z dalekich stron, a podjęcie ich na obiedzie jest naturalnym wyrazem gościnności. Organizacja pogrzebów była szczególnie ważna już wieki temu, także w kręgach królewskich (więcej o […]

0


Po zakończeniu właściwych uroczystości pogrzebowych, przychodzi czas na stypę, nazywaną też konsolacją. To tradycyjny poczęstunek dla gości, którzy zjawili się na pogrzebie aby uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego. Organizacja takiego spotkania może być szczególnie kłopotliwa dla pogrążonej w żałobie rodziny, dlatego zanim weźmiemy na siebie ciężar organizacji takiego przyjęcia w domu, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Tradycja podejmowania gości na obiedzie po zakończeniu uroczystości pogrzebowych jest w Polsce bardzo stara. Dawniej przyjęcie organizowane po pogrzebie miało charakter uroczystości ku pamięci zmarłego. Obecnie ma to wymiar bardziej praktyczny – na pogrzeb często zjeżdżają krewni z dalekich stron, a podjęcie ich na obiedzie jest naturalnym wyrazem gościnności. Organizacja pogrzebów była szczególnie ważna już wieki temu, także w kręgach królewskich (więcej o tym przeczytasz w tym artykule). Jednak w tak niezwykle trudnych chwilach jak śmierć bliskiej osoby, organizacja przyjęcia, zwłaszcza dla wielu gości, może być szczególnie uciążliwa.

Rodzinne spotkanie czy kłopotliwy obowiązek?

Zanim przystąpimy do organizowania takiego spotkania, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak naprawdę chcemy aby stypa się odbyła. Jeśli nasza kondycja psychiczna po stracie bliskiej osoby nie jest najlepsza, nie warto skazywać się na dodatkową męczarnię tylko po to aby uczynić za dość tradycyjnym konwenansom. Jeśli jednak czujemy się na siłach i podejmujemy organizacji przyjęcia, poszukajmy wsparcia w kimś bliskim.

W domu czy restauracji?

Organizacja stypy to z pewnością niełatwe zadanie. W czasie gdy przeżywamy niezwykle trudne emocje, musimy zatroszczyć się o tak przyziemne sprawy jak zapewnienie miejsca dla wszystkich gości czy wybór dań. Możemy naturalnie zdecydować się na organizację przyjęcia w restauracji, co z pewnością zaoszczędzi nam wielu zmartwień i krzątaniny. Naturalnie wiąże się to jednak z pewnym wydatkiem, który nie dla wszystkich jest osiągalny. W takim wypadku jeśli decydujemy się na organizację stypy, pozostaje nam urządzenie przyjęcia w domu. W zależności od tego jak wielu gości się spodziewamy, musimy uwzględnić odpowiednią ilość jedzenia oraz miejsca. Pojawia się także problem, czy na stypie powinien pojawić się alkohol. Jest to raczej nie wskazane, przez wzgląd na szacunek do zmarłego oraz pogrążonych w żałobie bliskich.

Pożegnalne przyjęcie w intencji zmarłego może być jednak również dobrą okazją do wspomnień oraz wzajemnego pocieszenia osieroconej rodziny. Zastanawiając się nad organizacją stypy, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze swoje uczucia i kondycję psychiczną, a nie to co wypada lub nie.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Alicja Rewa

2 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816