Globalnie i Lokalnie
Like

„Okoliczności” – wystawa w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz

04/06/2016
1301 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
„Okoliczności” – wystawa w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz

Wystawa „Okoliczności” to osiem intymnych spojrzeń na codzienność i najbliższą okolicę, na kawałek ziemi gdzieś pomiędzy Azją, Afryką i resztą świata. Projekt opowiada o przemianach zachodzących w ostatnim czasie na Podkarpaciu.

0


ok1Pomysł, by za pomocą fotografii opowiedzieć o przemianach zachodzących w ostatnim czasie na Podkarpaciu powstał we współpracy Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE z krakowską Fundacją Imago Mundi. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2006 roku, kiedy mieleccy fotografowie po raz pierwszy spotkali i zaczęli uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów. W ten sposób powstała „Zmiana ról”, ich pierwszy wspólny projekt, poświęcony obywatelskiej i społecznej aktywności regionu.

ok3Wystawa „Okoliczności”, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2012r., to intymne spojrzenie na to, co dla jednych spośród uczestników jest codziennością, najbliższą okolicą; dla drugich zaś – jednym z tysiąca przystanków, gdzieś pomiędzy Afganistanem, Irakiem, Izraelem, Stanami Zjednoczonymi, Włochami i całą resztą świata. „Okoliczności”, próba opisu Podkarpacia, to szkoła patrzenia. Czy widzą inaczej? Czy bliżej mieszkać znaczy widzieć lepiej? Czy doświadczenie w zawodzie daje rzeczywistą przewagę? Czy okolica dość z pozoru spokojna wytrzymuje porównanie z teatrem wojny gdzieś na drugim końcu świata?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć sami uczestnicy: ci bardziej doświadczeni: Kuba Dąbrowski (obecnie z Mediolanu), Andrzej Kramarz (obecnie Hawaje) i Łukasz Trzciński (obecnie z Krakowa) oraz mielczanie: Kinga Bielec, Krzysztof Gładysek, Aleksander Gładysz, Kuba Michoński i Paweł Wolanin.

Stosując najróżniejsze metody – od reportażu ulicznego, poprzez dokument i wcielanie się w role, aż po dokument, który można nazwać lirycznym – zawężają spojrzenie, by opisać pewną okolicę. Jedni od drugich pobierają nauki. Zasada jest tylko jedna: opisują po swojemu, własnym językiem, bo po to jest technika w fotografii, żeby ją w końcu odrzucić.

ok1 ok7 ok10 ok8 ok9 ok6 ok5 ok3 ok2

0

Tadeusz Kowalski

8 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758