Artykuły redakcyjne
Like

Odpowiedzialność i wątpliwości

19/11/2013
87 Wyświetlenia
33 Komentarze
6 minute czytania
Odpowiedzialność i wątpliwości

Nie mam najmniejszego zamiaru bronić tych, którzy11 listopada 2013 r. wywołali zamieszki na ulicach Warszawy, w efekcie których doszło do aktów wandalizmu. Więcej – mam nadzieję, że wszyscy odpowiedzialni poniosą zasłużoną karę. Niemniej parę spraw w zakresie odpowiedzialności budzi moje poważne zastrzeżenia i choć od tych wydarzeń minął już przeszło tydzień, to wciąż nie znalazłem na nie żadnej odpowiedzi. Mało tego – pojawiają się nowe pytania.IMG_20131111_160925Odpowiedzialność zbiorowa

Ta sprawa jest oczywista, ale trudno ją tutaj pominąć. Media głównego nurtu i zapraszane przez nie autorytety wszelkiej maści, nie wyłączając ichtiolowej, grzmią na potęgę: zadymy na Marszu Niepodległości, setki zamaskowanych bandytów, narodowcy są przesiąknięci przemocą, itd., itp. Na potwierdzenie przywoływany jest fakt zatrzymania w związku z zamieszkami 74 osób.

Jednocześnie jednak bije w oczy całkowity brak informacji o frekwencji na Marszu Niepodległości, w którym wedle różnych wypowiedzi wzięło udział od kilkudziesięciu tysięcy do 120 tysięcy ludzi. Taka informacja jednak, jakby nie patrzeć, nie bardzo pasuje do obrazu zagrożenia i kultu przemocy w środowisku narodowców. Podobnie, jak wiadomość, że spośród owych 74 zatrzymanych postawiono 33 zarzuty karne (co nie równa się oskarżeniu 33 osób), a 22 osoby zwolniono po przesłuchaniach1. Ale i tak uczestnicy w czambuł potępiani są jako agresywne bydło. Takie stosowanie odpowiedzialności zbiorowej kojarzy mi się w sposób jednoznaczny. Tak przy okazji – Gazeta Wyborcza na swoich stronach internetowych donosiła o godzinie 20:50, że zatrzymanych zostało 39 osób2. Zapewne o tym ile i jakich wyroków zapadnie nie prędko się dowiemy z mainstreamu. O ile w ogóle.

Szeroki margines

Cały mainstream pomija kwestię zasadniczą – do burd i zniszczeń dochodziło poza trasą Marszu Niepodległości. Jedyna zadyma na Marszu Niepodległości, jaką zresztą pokazały TVN24 i TVP Info a na portalu opisała to Monitako3 była, gdy po burdzie przy squacie na ul. Skorupki grupa zadymiarzy wdarła się na marsz i zaatakowała uczestników oraz Straż Marszu.

Tak czy siak powstaje pytanie o, hm…, zakres geograficzny odpowiedzialności organizatorów. Skoro ktoś się odłącza od Marszu, to siłą rzeczy przestaje być jego uczestnikiem i za to, co robi na sąsiednich ulicach organizator nie może ponosić odpowiedzialności, czego domaga się Ratusz4. Jakby nie patrzeć organizator nie ma w takiej sytuacji możliwości zapewnienia porządku. Koronnym przykładem jest sprawa podpalenia tęczy na pl. Zbawiciela, który leżał poza trasą marszu5. Przecież trudno od organizatora marszu / demonstracji itd. domagać się zapewnienia bezpieczeństwa w całym mieście. Pomijając fakt, że nie ma ku temu żadnych możliwości prawnych.

Tęczowe wątpliwości

A skoro zgadało się o tęczy, która ponownie zgasła 11 listopada 2013. Wątpliwości jest coraz więcej. Po pierwsze – tęcza miała zostać zabezpieczona przed pożarem. Tym samym jednak pojawiłyby się pytania o koszt owego zabezpieczenia i rękojmię ze strony wykonawcy. Jednakże nie można ich postawić, albowiem wprawdzie odbudowa zakończyła się w piątek 8 listopada, ale odbiór prac zaplanowany został po 11 listopada (źródło). Ciekawe.

Rozwiązanie marszu

I wreszcie sprawa ostatnia – kwestia rozwiązania Marszu Niepodległości przez Ratusz. Sama w sobie decyzja była kretyńska – jak bowiem kilkadziesiąt tysięcy ludzi ma się rozejść w centrum miasta? Zamiast jednego marszu mamy w takiej sytuacji do czynienia z wieloma mniejszymi marszami, a biorąc pod uwagę swobodę przemieszczania – jest to absurd do potęgi. Wygląda na to, że znajdująca się na miejscu policja wykazała się większym rozsądkiem, niż miejscy urzędnicy. Po wezwaniach do rozejścia i poinformowaniu o możliwości zastosowania środków przymusu bezpośredniego – zostawiła sprawy swojemu biegowi. Zapewne w przeświadczeniu, że próba siłowego wyegzekwowania żądań może się zakończyć tragedią na niespotykaną skalę.

Jednakże powstaje pytanie – kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność? Miasto delegalizuje marsz, służby porządkowe (tu – policja) wzywa uczestników do rozejścia, może użyć siły. Tym samym organizator przestaje być organizatorem, władzę w celu zapewnienia porządku przejmuje administracja publiczna. A władza – to przede wszystkim odpowiedzialność.

info_ratuszPiszę o tym nie bez przyczyny. Pozwolę sobie bowiem zwrócić uwagę na pewien wymowny fakt – Marsz Niepodległości został rozwiązany o godzinie 16:42, co zostało odnotowane w informacji Ratusza. Nie ma tam też mowy o ataku na ambasadę rosyjską. Pierwsze informacje na ten temat pochodzą z godziny 16:486. „Budka strzegąca ambasady” (jak to pięknie ujęła pewna dama z TV) zapłonęła jeszcze później. Kto więc za to odpowiada? Organizator, który nie był już organizatorem?

Nie wiem, jak Państwo, ale ja mam poważne wątpliwości względem tego kto i za co tu odpowiada. Mam za to silne przekonanie, że przez urzędników i przywiązane do nich media jesteśmy robieni w bambuko.

Fot.: internet / MN

Inne zapisy autora:

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
35 komentarze
 

33 komentarz

 1. Tomasz Parol Tomasz Parol

  Michał, byłem na Marszu gdy został on rozwiązany. Było to na ul. Belwederskiej w okolicach ambasady rosyjskiej czyli w miejscu gdzie mamy do czynienia z wąwozem bez ulic bocznych. Marsz zatarasowały wtedy oddziały prewencji wzywające do rozejścia się. Przygotowywany był atak gdyby tłum nie posłuchał. Stałem obok policyjnego samochodu z megafonem i przecierałem oczy ze zdumienia: gdzie ci ludzie mieli się rozejść? Jak opuścić to “nielegalne zgromadzenie”? Zwłaszcza, że była to pierwsza informacja o rozwiązaniu MN jaką usłyszeliśmy a pamietaliśmy podobne twierdzenia policji w poprzednich latach, które okazały się kłamstwami. Witek Tumanowicz odpowiadający za Marsz w imieniu organizatora zareagował błyskawicznie i interweniował na policji. Ludzie mogli iść tylko w jedną stronę albo się stratować podczas ataku, z pewnością wtedy polałaby się krew. A szły z nami kobiety, dzieci, ludzie starsi, nie tylko sprawna młodzież. Policja przemyślała i się wycofała aż do Pl. Na Rozdrożu dając ludziom iść dalej.
  I tu dwie sprawy:
  1. Było to jakieś 10-15 minut przed atakiem na ambasadę, a więc bezwzględnie odpowiada za takowy Miasto bo trudno by organizatorzy odpowiadali za tłum po rozwiązaniu Marszu.
  2. Za to, że Witek zapanował nad sytuacją i wynegocjował z policją by ludzie mogli pójść dalej (bo zwyczajnie nie było innej drogi) dziś chce się go (Tumanowicza) karać grzywną za prowadzenie Marszu po jego rozwiązaniu.

  Czyli z jednej strony organizatorzy źli bo nie zapanowali nad tym co było poza Marszem albo po jego rozwiązaniu przez Miasto, a z drugiej strony organizatorzy źli bo zapanowali nad częścią Marszu po jego rozwiązaniu i ochronili uczestników przed masakrą.

  • Paranoja. W normalnych warunkach p. Tumanowiczowi władze by dziękowały za niedopuszczenie do masakry. Podobnie jak policjantowi, który – jakby nie patrzeć – nie wykonał rozkazu, dzięki czemu nie doszło do masakry (w Austro – Węgrzech był za takie czyny przyznawany Order Marii Teresy). Z kolei władze miasta musiałby się gęsto tłumaczyć z decyzji, której egzekucja mogła doprowadzić do tragedii. U nas pewnie będzie odwrotnie – p. Tumanowicz dostanie wyrok, policjant pewnie naganę, a urzędnicy z Ratusza – nagrody.

 2. Kuba

  Witam Panie Tomaszu.
  Czy szedł Pan na samym przodzie marszu ??
  Ja jak szedłem do dopiero jak mijałem płonącą budkę i płot (byłem już ok 30-50m poniżej )
  coś ze szczekaczki doleciało do mnie o rozwiązaniu marszu.
  A pisząc o zatarasowaniu marszu ma Pan na mysli przód marszu ?
  Bo w pewnym momencie kordon białych chełmów (na wysokości wjazdu do ambasady )
  odgrodził “ogon” marszu wtedy tył środka marszu stanął i zaczął powoli się cofać aby wymusić na policjantach zejście z drogi …. po chwili wahania służby roszeszły się !!
  Piszę to z autopsji bo byłem w tym “tylnym środku” 🙂

  No i z moich prywatnych przemysleń to jednak co jakieś 500m powinny być postawione dwa, trzy toj-toje .

  • Jak widać sytuacja wyglądała różnie w zależności od miejsca.

   A z tymi kibelkami to słuszna uwaga.

   Pozdrawiam serdecznie

   • CO Z TYM BOzYM NARODZENIEM???41 r. MATEUSZ:A oto jak byc582o z narodzeniem Jezusa Chrystusa: Kiedy Maryja, Matka Jego, byc582a dana za c5bconc499Jc3b3zefowi, nim jeczsze zamieszkali razem, poczuc582a, c5bce stanie sic499 matkc485 za sprawc485 Ducha c59awic499tego.1:19 [Wtedy] Jc3b3zef, mc485c5bc jej, postanowic582 oddalic487 jc485 od siebie po kryjomu.1:20 Lecz kiedy uczynic582 to postanowienie, ukazac582 mu sic499 we c59bnie anioc582 Pac584ski i powiedziac582: Jc3b3zefie, synuDawida, nie bc3b3j sic499 przyjc485c487 do siebie Maryi, mac582c5bconki twojej; to bowiem, co sic499 w niej poczc499c582o, pochodzi odDucha c59awic499tego.1:21 Wc582ac59bnie ona porodzi Syna, ktc3b3remu nadasz imic499 Jezus 1:22 A wszystko to stac582o sic499, aby sic499 wypec582nic582o sc582owo Pac584skie wypowiedziane przez Proroka:1:23 Oto panna pocznie i porodzi syna, ktc3b3remu bc499dzie nadane imic499 Emanuel, to znaczy: Bc3b3g z nami.1:24 Obudziwszy sic499 Jc3b3zef uczynic582 tak, jak mu nakazac582 anioc582 Pac584ski: przyjc485c582 swojc485 mac582c5bconkc499.1:25 I chociac5bc c5bcyc582 z nic485 w dziewictwie, porodzic582a mu syna, ktc3b3remu on nadac582 imic499 Jezus.2:1 A kiedy Jezus przyszedc582 na c59bwiat za czasc3b3w krc3b3la Heroda w Betlejem judzkim, oto Mc499drcy zeWschodu przybyli do Jerozolimy 2:8 A potem [Herod ] wysc582ac582 ich do Betlejem, mc3b3wic485c: Idc5bacie, wypytujcie dokc582adnie o Dziecic499, 2:9 Usc582yszawszy tedy takie polecenie od krc3b3la, udali sic499 w drogc499. Gwiazda zac59b, ktc3b3rc485 widzieli nawschodzie, poprzedzac582a ich ac5bc do miejsca, gdzie znajdowac582o sic499 Dziecic499; tam sic499 tec5bc zatrzymac582a.56-58 r. c581UKASZ:W szc3b3stym zac59b miesic485cu anioc582 Gabriel zostac582 posc582any przez Boga do miasta galilejskiego Nazaret,1:27 do dziewicy poc59blubionej czc582owiekowi imieniem Jc3b3zef, z pokolenia Dawidowego. Dziewica zac59b miac582ana imic499 Maryja.1:28 I wszedc582szy do niej anioc582 powiedziac582: 1:31 Oto poczniesz w swym c582onie i porodzisz syna, i nadasz Mu imic499 Jezus.1:32 Stanie sic499 On wielkim i bc499dzie nazwany Synem Najwyc5bcszego, a Pan Bc3b3g da Mu stolicc499 ojca Jego,Dawida.1:33 I bc499dzie panowac582 nad domem Jakuba na wieki, i krc3b3lestwo Jego nie bc499dzie miec487 koc584ca. 2:1 W owym czasie wyszedc582 dekret od cesarza Augusta, aby spisano mieszkac584cc3b3w cac582ego pac584stwa.2:2 Odbyc582 sic499 ten pierwszy spis wtedy, gdy rzc485dy w Syrii pec582nic582 namiestnik Kwiryniusz. [Publiusz Sulpicjusz Kwiryniusz (c582ac. Publius Sulpicius Quirinius, grec. ce9acf85cf81ceaecebdceb9cebfcf82 e28093 Kyrenios; ur. ok. 51 p.n.e., zm. 21 n.e.) – rzymski dowc3b3dca wojskowy i senator z czasc3b3w poczc485tku pryncypatu. W 6 r.n.e. zarzc485dzic582 spis powszechny w Judei].12.05.07: Koniunkcja Jowisza z Saturnem widziana w Mac582ej Azji jako gwiazda wielkiej jasnoc59bci.2:3 Szli tedy wszyscy, kac5bcdy do swego miasta, aby sic499 zapisac487.2:4 Wyruszyc582 tec5bc i Jc3b3zef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do Betlejem, miasta Dawidowego e28093 byc582bowiem z domu i z pokolenia Dawida2:5 c5bceby sic499 zapisac487 razem z Maryjc485, zac59blubionc485 mu, brzemiennc485.2:6 A kiedy sic499 tam znajdowali, nadszedc582 dla niej czas rodzenia.2:7 I wydac582a na c59bwiat Syna pierworodnego 60-65 r. MAREK; cisza NiKT SIc498 NIGDY I NIGDZIE NIE NARODZIc581JAN; cisza NiKT SIc498 NIGDY I NIGDZIEMNIE NARODZIc581 PIOTR I APOSTOc581OWIE Nie znajc485 nikogo ze c59bwic499tej rodziny [byc487 moc5bce akurat przebywac582a jako gastarbeiterzy na saksach w Egipcie – tym “domu niewoli”… A bo to wiadomo co tym c5bbYDOM do gc582owy kiedy strzeli???].PIOTR zupec582nie nie zna nauk Jezusa [nie zna 4 ewangelii] pieprzony antychryst!!!

  • Tomasz Parol Tomasz Parol

   Tak szedłem na przedzie Marszu. Widać szczekaczki były ze wszystkich stron

 3. dziennikarz zawodowy

  Czyli wychodzi na to że Marsz był tak długi, że aż wystapiła różnica czasu i to do tego wstecznie. To znaczy dla tych co szli na czele marszu (TP) został on rozwiązany na 10 minut przed podpaleniem budki. Natomiast dla tych co szli w środku Marszu, w chwili gdy policja ogłosiła rozwiązanie marszu, budka już się paliła. Osobliwe to jest. Wystapiła to może tzw względność czasu wobec światła. Skoro budcyna za trzepakiem za ambasadą się palila, to swiatło spowodowało przesunięcie w czasie. Hehehe !!!! Hehehehe !!!!

  • Tomasz Parol Tomasz Parol

   Mylisz się, gdy szczekaczki mówiły o rozwiązaniu Marszu na przedzie policja dopiero ustawiała się pod ambasadą. Gdy policja się ustawiła ustawił się szpaler straży Marszu przy ambasadzie. Wtedy juz Marsz był rozwiązany i było to 5 minut po ogłoszeniu szczekaczek na przedzie. Ale były też inne szczekaczki, których ja bedąc z przodu nie mogłem słyszeć a które mogły nawoływać do rozejścia się już po podpaleniu budki.

   • Van Helsing

    Szkoda czasu na poważne mowy z olewką do nich, bo koleś lub kolesia siedzi sobie w towarzystwie dziwadeł i robią sobie podśmiech…ki z nas. Chcą ośmieszyć wszystkie prawicowe portale, takie dostali zadanie bo wiedzą, że przez tego typu strony ludzie normalnie myślący kontaktują się, czytają. Za coś im opłacają bo te przyszywane cycki, w ogóle takie operacje są kosztowne, nie wspominam o damskich ubrankach (mam dziewczynę płci żeńskiej to wiem co to znaczy, piersi ma naturalne 🙂 ) .
    .
    Zresztą wiesz o co biega, nie będę uczył ojca dzieci robić 🙂

 4. dziennikarz zawodowy

  Czyli że nie ja sie mylę bo mnie tam nie było. tylko porównuje co wyżej w komentarzu ktoś napisał. Budkę spalili uczestnicy Marszu, tęczę tyż. Bo chyba nie była już spalona 10 listopaca cy cóś? A skoro Marsz miał swoją Straż i nawet Policja w tych śmiesznych niebieskich fartuszkach, to znaczy ze albo sami marszownicy podpalali albo tolerowali chuliganów albo też Straż Marszu byłá do dupy, pedałki takie ot, co to im może wejść w szeregi kto chce i nadymić.

  • Van Helsing

   I znów ta pedalska tęcza, no zjarana i jest super, no w czym problem, przyjdzie czas to też ją ktoś spali. Wiemy wszyscy że zabolało kakao ale świat to nie tęczowe kolorowe barwy i ładne sukienki, życie jest brutalne różowy misiu i musisz z tym żyć, bo jeszcze nie raz przyjdzie ci nadstawić pupy 🙂

 5. ben

  chciałem napisać, żebyś zmienił nicka, na bardziej odpowiedni, np. du_a wołowa” ale jednak stwierdzam, że nick jest jak najbardziej poprawny, bo przecież, tylko “prawdziwi dziennikarze” zamiast szukać materiałów i na ich podstawie dochodzić prawdy, zachowują się tak beznadziejnie, jak na powyższym obrazku. Zamiast dyskusji, widzę tylko szydzenie i wyśmiewanie – ŻENADA!!!!

 6. dziennikarz zawodowy

  Całe społeczeństwo się z nich śmieje. Próbują wciskać że policja podpaliła budkę i tęczę. Hehehe !! Policja Tuska podpala ambasadę ruską. Hehehe!!! NIKT podpalił budkę. Grzeczni narodowcy i grzeczni kibice szli w marszu i grzecznie współpracowali organizatorzy marszu z policją grzeczną która ustępowała narodowcom gdzie chcieli i jak chcieli. W dodatek niby ci co rzucali są godni potępienia, ale jednak trzeba stwierdzić że na ich obronę to i śmo i owo. Ale jaja !! Może to pedały podpaliły ambasadę ?!!! Pedały ze squata podpalili ambasadę i se tęczę !!!! No dobrze, a kto podpalił squata? !!! Sami se podpalili dla niepoznaki. !!! A ha !! I wyjaśniło się !!! Hehehe !!!

  • Van Helsing

   Robienie dezinformacji i zakłamywanie rzeczywistości nic ci nie da.
   Całe społeczeństwo się śmieje z takich jak ty i jednocześnie nienawidzi za te zniszczenia w Polsce. A może ty tam byłeś i robiłeś prowokacje rzucając z dachu squata butelki w ludzi, chyba że tym razem na MN nosiłeś biały hełm.
   .
   No to teraz z komisarza 13 posterunku postanowiłeś być dziś lewackim głosem albo pedziowym.
   „Spalili nam tęcze, spalili nam tęcze dziewczyny, o bosze, o dżizis, te faszyści, naszą taką ciupaśną z przytupem i patatajnią. Oni są fee, brutale. Ksssssss „ !!!
   Jak się nudzisz to poprzymierzaj sobie szpileczki, peruki, zaciągnij sexi rajstopki i idź na jakąś imrezkę na platformie (nie wiertniczej) może jakiś pub pod „niebieska ostrygą”. Zobacz czy nie ma gdzieś jakieś parady twoich koleżanek płci męskiej 🙂
   .
   Napisałem jak HOMOFOB bo zmusiłeś mnie do tego ty rasisto, bo zmuszacie nas do tego i nie oczekujcie tolerancji. Na tolerancje trzeba sobie zasłużyć. Hehehehe!!! płytki człowieku dziennikarzu zawodowy.

 7. dziennikarz zawodowy

  Bla bla bola bla !!!!
  Więc kto rzucał kamieniami i podpalił te gówno i te bgudkę ?!!! Kto?!!! Narodowcy przecież !!!!!!! Wpieprzanie ludziom kitu nic nie da. Ludzie i tak wiedzą że to narodowcy!!! Tylko kamieniami rzucać i podpalać próbujecie. Nic więcej nie robić tylko to !!!

  • Van Helsing

   A gdzie Hehehehe !!!
   tylko jakieś Bla bla bola, tak wiedzą ludzie, bo ty tak myślisz to inni też. Mierzysz ludzi własną miarą, bo ty tak uważasz to wszyscy też. Wykrzykniki to typowa forma dowartościowania się kosztem myślących ludzi. No weź idź sprawdź czy nie ma ciebie w Gdańsku z internetowym Lutkiem z jutuba czy jak mu tam 🙂
   .
   Dobra mam ważniejsze zajęcia niż głupie nic nie wnoszące pogadanki i pomaganie tobie w spamowaniu.

  • Alexandro, gratuluje wnikilwości, jak widzisz nie kryje swojej tożsamości i biore odpowiedzialność za mf3wienie o istnieniu duchf3w bo po prostu to są fakty. To ci ktf3rzy im zaprzeczają, mają powody by sie nie ujawniać bo tym samym zaprzeczają tak faktom jak rzeczywistości. Poza tym na blogu też zostawilem ukryte w filmach ślady, kim jestem a ukryte są by mi nie zarzucano że ujawniam fakty dla zyskania sławy. A Polske tak zdradziłem jak Kościuszko ktf3rego Polska odrzuciła i musiał sie zasłużyć za granicą, by pf3źniej stać się patriotą prawdziwszym od tych ktf3rzy w kraju zostali. Tak że zapoznaj sie z historią tego gościa, nim zaczniesz zarzucać coś emigrantom

 8. dziennikarz zawodowy

  Bla bla bla bla !!
  Hehehehe !!! Wszyscy wiedzą. Wystarczy iść po sąsiadach, podzwonić po ludziach, i co powiedzą? – że narodowcy to kamieniami rzucają i podpalają !!! Hehehe !!!

 9. szukam.pracy

  Słyszałem, że w necie da się sporo zarobić klikając w odpowiednie linki. Jak widać wstawianie debilnych komentarzy też niczego sobie. Mam pytanie: gdzie się zgłosić po kasę za debilne komentarze? Jako fachowca pytam, ja, zwykły amator…..

 10. dziennikarz zawodowy

  Za swój debilny komentarz zgłoś się może do Redaktora Naczelnego 3obiegu. On wystawi pokwitowanie i uiści (?).

 11. pablo3 pablo3

  mysle, ze najlepszym komentarzem do zamieszek jest ten filmik, ktorego tytul jednak uwazam za nie bardzo trafiony – http://www.youtube.com/watch?v=hfG8goCMHS4 warto przy tym popatrzec i posluchac, co ma do powiedzenia zhybrydyzowane spoleczenstwo obywatelskie, a przynajmniej jego radykalna i moze nieco patologiczna czesc.
  do tego jednak radze sie zapoznac dodatkowo z opisem wydarzen zaproponowanym przez samych “kiboli”. to nam rzuci lepsze swiatlo na cala sprawe – http://www.kibice.net/publicystyka/104_Marsz_Niepodleglosci_2013_nadeszlo_nowe_pokolenie.html

  • Ciekawe materiały. Dzięki 🙂

   • Nie wiem kim jest twoja rodzina i nie wiem o jakim rodzjau wiary katolickiej mf3wisz, bo w katechiźmie nie ma ani krzty o tym co mf3wisz Wierz mi, jeszcze nie spotkałaś zmory francowatej ;P A z rodziną to wiesz, dobrze trzymać ale swf3j rozum warto mieć ;P

   • A idź! Nie znasz innych ponesiek? Lubisz bajki. To masz na dobranoc Bajki Pana Andrzeja Waligf3rskiego Złapał raz wrf3bel glizdę, glizda przerażonaA on ją zaczął dziobać dziobem od ogona.Dziobie ją, dziobie, dziobie, podziobał ją trocha,A wtem glizda powiada: Stary, mf3w mi Zocha! Wyjrzała glizda z dziury i wesoło gwizda,Wtem patrzy z drugiej strony sterczy druga glizda.Dalejże ją uwodzić, a ta rzecze srogo:- Odwal się żeż kretynko, ja jestem twf3j ogon! Prosiła glizda słonia raz w nietrzeźwym stanie:- Strasznie mnie plecy swędzą, podrap mnie kochanie.Słoń podrapał i ryknął śmiechem jak armała:- Stara, co się wygłupiasz, coś taka plaskata?Raz kiedyś jurny wrf3bel w miłosnej euforiiChwalił się, że zajeździ kobyłę historii,Lecz kiedy wyładował temperament dziki,Kobyła stwierdziła: Chyba mam owsiki Złapał niedźwiedź świstaka idąc raz pod gf3rkę,A pragnąc na nim świstać, chciał mu dmuchać w dziurkę.Świstak chodu, lecz zanim schował się do chaty,Pisnął: Mf3głbyś przynajmniej chamie przynieść kwiaty! Udzielał raz wywiadu kotek, że jest zdrowy,Wtem uszki mu opadły, oczki wyszły z głowy,Pękł mu brzuch, ogon, płuca i głosowa struna,Wreszcie zdębiał, ocipiał, zesrał się i umarł. Amen.Raz słowik śliczne pienia wywodził na żerdzi,A obok usiadł śmierdziel, wypiął się i śmierdzi.Przestań błaga go słowik bo mnie tu szlag trafi.Trudno odrzekł śmierdziel każdy robi co potrafi.Latał sobie z radarem pewien gacek młodyI po drodze omijał przerf3żne przeszkody,Lecz właśnie gdy się cieszył, że je tak omija,Wpadłszy na jedną z przeszkf3d rozbił sobie ryja.Przenif3sł się szczur do miasta, rozejrzał się z wolna,Patrzy a za nim drepcze mała myszka polna.Wtedy szczur oburzony rozdarł na nią pyska:- To straszne, jak ta wiocha do miasta się wciska!Bajki Babci Pimpusiowej autor Andrzej Waligf3rskiSpotkał raz pancernika pancernik wśrf3d miętyI pyta go: a cożeś ty taki wyrośnięty?Na to ten duży wydał ryk okropnie gromkiI odrzekł: tażesz ja jestem pancernik Patiomkin! Kiedyś baca krf3tkowidz z owieczki korzystał,Dziwiąc się, że mu ona nie beczy, lecz śwista.Dopiero na kolegium mu wytłumaczonoŻe wyryćkał świstaka, co był po ochroną. Siedziały raz dwie myszy popod polną miedzą.Siedzą tak sobie, siedzą, siedzą, siedzą, siedzą,Siedzą, siedzą, wtem nagle w srogi wigor wpadły!Jak nie hycną do gf3ry i z powrotem siadły.

   • You write so honestly about this. Thanks for sharing!

 12. dziennikarz zawodowy

  Czyli9 że zz bardzo licznej grupy maszerujących wyłania się grupa jak widać gówniarzy i robi dym. Czyli że jakby straż marszu weszła z nimi w ostrzejszy konflikt to wtedy by moze do tego nie doszło. Bo w sumie jak se traż marszu zorgnizowali to trzeba wtedy i przewidzieć i wziąć odpowiedzialnośc.
  Moim zdaniem było tak:
  1. Warszawa to najwieksza wiocha w Polsce gdzie z całego kraju element się osiedla.
  2. Grupy różnych palantów, wariatów co se robią ustawki w Warszawie, różnych blokowych, dzielnicowych chuliganów se te grupy tak zadziałały:
  Poprzedniego dnia sms-ami i dzwoniąc do siebie i gadając na klatce: ” K..wa, jutro Marsz jest i jest okazja z mendami się pobić bezkarnie. Idziemy? Tam będzie pełno frajerów szło i gliny nic nam nie zrobią bo uciekniemy w środek tego marsza.” No to dzwońta do Ryśka, do Mańka, do Ferdka. Dziś se wypijemy jakie Wino i z pare browców, jutro po marszu pochlamy sobie. Będzie draka” I oni se weszli w Marsz, na początku szli se normalnie, ale w pewnym momencie zaczęli dymić, zasłaniać ryje, podpalać”.
  OK. Przy takim je\dnak scenariuszu nie powinny przynajmniej , jak już nie umiał nikt tego zorganizować z tą “Strażą” nie powinnjy ppo marszu pojawić się jakiekolwiek komentarze przedstawiające w pozytywnym świetle te aspekty marszu które polegały na podpalaniu, rzucaniu kamieniami. Ale niestety było bardzo wiele takich komentarzy pozytywnie to oceniających.
  Tak więc de facto był to prowokacja ale Marszu przeciw , no własnie?
  No bo ni tak ni siak. Niby chuligani, ale w sumie dobrze niby mieliby zrobić z tęczą i z budką. To albo chuligani albo nie chuligni albo narodowcy to chuligni po prostu.
  Bo skoro ich potem broniono w medich to tym samym przyznano się do nich, adoptowano ich niejako na swoje potrzeby. Wyszło że niby BE ale CACY.

 13. pablo3 pablo3

  dziennikarz zawodowy @ jestes glupi, jesli sadzisz, ze to takie proste wytlumaczenie i nie jest to bardziej zlozony proces. po prostu ta grupa jest z roznych zakatkow Polski i doswiadczona przez lata w walce z policja i systemem. taka oaza wolnosci obywatelskich i komitywy, a takze samopomocy lokalnej. oni nie chca rozmawiac z policja, ani z dziennikarzami, a przynajmniej nie ze wszystkimi. stad dolaczony artykul, ktorego jednak autor zaznacza, ze nie odzwierciedla wszystkich pogladow, bo srodowisko to, nie jest jednorodne i jest bardzo zlozone. ale razem prowadza walke w tej materii. zreszta nie zapominajmy, ze w wielu miejscach na swiecie wojna wybuchala przez pilke nozna, jak w Jugoslawii, czy w Ameryce Srodkowej… byc moze podobnie jest i w dzisiejszej Polsce… na Wegrzech zamieszki z rzadem poprzedniego premiera, tez byly z udzialem nacjonalistow i kibicow… nie mozna lekcewazyc tej grupy spolecznej, jaka ona nie jest….

 14. dziennikarz zawodowy

  Mnie nie chodzi o lekceważenie. Tylko o to że na Marszu oni wywołali dym, napieprzali kamieniami, palili.
  Ja o tym doskonale wiem, że kunkttorstwo , złodziejstwo, tępota zarówno wśród polityków PO jk i innych partii, w szczególności prawicowych i narodowych, doprowadziło do sytuacji gdzie jest masowe, strukturalne bezrobocie i że te łebki wystają na klatkch czy pod sklepem czy gdzie się da bo nie mają co robic. Ale to jest jedna sprawa. A inna jest ze cii co npieprzali i palili to zwykłe gnoje były. A dalej, ich napieprzanie i palenie spotkało się z aprobatą wśród narodowców.
  Głupcy są głupi. Głupota równa się okrucieństwu. Jest takie powiedzenie.
  Ale też ja definiuję głupi naród, czy partię czy ruch jako taki który dopuszcza do tego aby nma wierzch wypływały męty, kanalie i kretyni. Szczególnie wyraźnie dostrzegam to u Polaków. Niemal wszędzie. Gdzie na przykład za grqanicą pracuje dwóch, trzech Polaków, tam najgłupszy nimi rządzi i narzuca im swoje widzimisię i warunki. Prowadzi to do tego, ze Polacy wykonują najgorsza robotę za stopniowo malejące pieniądze i rosnące wymagania.
  Podo0bnie w Polityce. Z biegiem lat coraz gorsze mendy wypływają na wierzch, jak Paligówno, inni. Dzisiejsza min. edukcji – Kluzikowa – dopiero co w PIS, potem PO, a dziś minutę po objęciu urzędu religię wypieprza ze szkół. I potencjalnie ja widzę z prawejk strony wiele takich Kluzikopodobnych. Co jutro porządne mendy z nich będą.

 15. pablo3 pablo3

  dziennikarz zawodowy@ ja rowniez jestem podobnego zdania i podzielam tutaj poglad takze Dmowskiego w tej materii, ze nie mozna oddac kontroli nad obozem narodowym, ludziom i organizacjom o nazbyt skrajnych pogladach, jak ONR i inne grupy, ktore stara sie skupic wokol siebie. takie dzialanie moze przyniesc Polsce szkody. jednak w takim wypadku trzeba rozpatrzyc kilka watkow w tej sprawie. po pierwsze, Ruch Narodowy, wbrew szumnym zapowiedziom i wypowiedziom, nie panuje nad srodowiskami i jednostkami, uczestniczacymi w Marszu. stara sie jedynie na bazie Marszu stworzyc podwaliny do ich zjednoczenia. ale roznice pogladow sa w tym momencie dosc znaczne i bardzo zlozone, podobnie jak w ruchu kibicowskim. po drugie, w Ruchu Narodowym wyraznie brak liderow, czy nawet jednego lidera. po trzecie, istnieje wysokie prawdopodobienstwo ifiltracji tych ruchow, o czym swiadczy chociazby prosta wpadka Holochera. mozliwe rowniez, ze te organizacje tworza sie pod scisla kontrola sluzb specjalnych. po czwarte, chuliganstwo to juz zjawisko masowe, ktore przybralo rozmiary podobne do tego z czasow brytyjskiej ekspansji kulturowej tego “towaru”. po piate, dzialalnosc rzadu, prezydenta, urzednikow panstwowych wyzszego i nizszego szczebla, wladz samorzadowych, a takze wymiaru sprawiedliwosci i policji, jak rowniez wszelkich patologii i wypaczen polskiego systemu, stwarza doskonaly grunt do rozprzestrzeniania sie tego zjawiska. dlatego to palenie to moze glupota, ale w zwiazku z kompletna degeneracja panstwa, uzasadniona glupota, chociazby to uzasadnienie przybieralo nieswiadome formy wyrazu. ludzie, przeciez wladza, jawnie, na oczach obywateli, masowo kradnie, morduje i niszczy wszystko co pozytywne, a przy tym zada bezwzglednego posluszenstwa. ciezko to kupic.
  dziennikarz zawodowy @ napisal: “Głupcy są głupi. Głupota równa się okrucieństwu. Jest takie powiedzenie.
  Ale też ja definiuję głupi naród, czy partię czy ruch jako taki który dopuszcza do tego aby nma wierzch wypływały męty, kanalie i kretyni. Szczególnie wyraźnie dostrzegam to u Polaków. Niemal wszędzie. Gdzie na przykład za grqanicą pracuje dwóch, trzech Polaków, tam najgłupszy nimi rządzi i narzuca im swoje widzimisię i warunki. Prowadzi to do tego, ze Polacy wykonują najgorsza robotę za stopniowo malejące pieniądze i rosnące wymagania”. dokladnie. niestety wciaz ciezko zmienic i wykorzenic, ten polski zly nawyk i zupelnie zgubna tradycje, kultu poczciwego idioty u wladzy. niech na calym swiecie wojna, byle nasza wies spokojna. tylko, ze potem budzimy sie z reka w nocniku.

 16. dziennikarz zawodowy

  No i właśnie tak jest, tylko że to wszystko można, czego jakoś nikt chyba nie dostrzega, próbować ująć w bardziej ostry, precyzyjny obraz, wyszczególnić co należy robić, jak działać, o czym dyskutować, co robić, co pisać, jak debatować, nad czym pracować.
  Zdumiewa mnie że nic się nie robi. Jest tylko przepychanka miedzy różnymi ludźmi o to kto z nich ma stać wyżej. Brak jakiegokolwiek intelektualnego wysiłku, zmierzania do programu. Czysty reakcjonizm. Brak jakichkolwiek cech pozytywistycznego myślenia.
  To jest CZYSTY, wypłukany ze wszystkiego co mogłoby być interesujące, POSTMODERNIZM. Wszelkie realia życia politycznego mieszczą się w POSTMODERNIZMIE, nawet rozważania o wierze, Kościele, patriotyzmie, to, co mamy wkoło to czysty postmodernizm.

 17. dziennikarz zawodowy

  To h..e, k…wy, !!! Żółtki oddały Korei PN kilku uciekinierów których ich żółta milicja złapała. Z tego co miałem niewielką styczność to żółtki są przesku…ny. Złodzieje gorsi jak Cygany, bandyci, mordercy. Niech do końca świata zapieprzają i produkują tandetę dla nas za grosze.
  K..wa, pomyśleć, że Rosja wcale nie lepsza, że Niemcy też. A u nas też by wydali tak jak Łukaszence wydali. Psie syny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217