Bez kategorii
Like

ODKRYWAJĄC WOLNOŚĆ Przeciwko zniewoleniu umysłów.

07/12/2012
335 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Ludzie często mi radzą: „Pisz jak najwięcej o gospodarce – bo gospodarka jest najważniejsza”.

0


Mylą się. Lewica też potrafi powtarzać, jak p.Wiluś Clinton: „Gospodarka, frajerze!”. Tymczasem gospodarka jest tylko pochodna panującej w społeczeństwie moralności – i przepisów prawnych.

 

Doskonała żydowska anegdota opowiada jak melamed w lubelskiej Jesziwas Chachmeji nauczał ekonomii. Przedmioty rzadkie są – mówił – drogie. Na przykład – mówił – dobrzy koń jest dobrem rzadkim – i dlatego jest drogi. Na co student: „Ale przecież koń dobry i tani jest jeszcze rzadszy?”

Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR i „Zysk i Ska” wydali – po zdumiewającej cenie 24.90 zł (z już wliczonym VATem) ze 1030 stron dużego książkowego FORmatu – i jest to bardzo dobre i tanie, a rzadkie kompendium.

Wyboru dokonał p.prof.Leszek Balcerowicz- ale nie w tym żadnego wykładu ekonomii. Wszystko jest o podstawach gospodarki – czyli takich imponderabiliach, jak Wolność, Własność, Sprawiedliwość – i innych, bez których dobrej gospodarki być nie może.

Wszystko to są urywki z najważniejszych teoretyków wolności gospodarczej. Z moich tekstów p.Profesor wybrał (jak najsłuszniej) zupełnie nieznany, bo zamieszczony w wydrukowanym w paruset egzemplarzach tomiku „Sprawiedliwość” (pod. Rted. p.Katarzyny Żelazek) wydanym przez „Forum Dialogu Gdański Areopag”, Gdańsk 2009 tekst „Czym jest»sprawiedliwość społeczna«” (nawet w Sieci trudno to znaleźć!).

Największe wrażenie zapewne robi znany rozdział słynnego dzieła „O Demokracji w Ameryce” śp.Aleksego v-hrabiego de Tocqueville p/t: „Jaki rodzaj despotyzmu zagraża demokratycznym narodom”. Ten facet dwa wieki temu przewidział, czym może się skończyć wprowadzenie d***kracji! Przewidział przy tym, że będzie to despotyzm zupełnie nowego rodzaju – a nie twierdził, że ludzkość wpadnie w jakąś znaną już wcześniej pułapkę.

Recenzji z tego robić nie można – bo to sama klasyka. Absolutnie niezbędna w każdej szkolnej bibliotece.

Niestety: tylko dla nauczycieli. Uczniów odstraszy grubość…

Książki tej nie ma na razie w naszej księgarni internetowej, ale postaramy się ją dla państwa sprowadzić – wydało ją wydawnictwo ZYSK i S-ka.

 

Zapraszam wszystkich donaszej księgarni internetowejksiegarnia.korwin-mikke.pl, gdzie znajdą Państwo różne nowości z dziedziny ekonomii, historii i również moje:

Vademecum Ojca

Rusofoby w odwrocie

 

Niebezpieczne ubezpieczenia

 

Wolnościowiec z misją – wywiad-rzeka przez Tomasza Sommera

Korwin – najlepsze teksty

oraz kilka ostatnich archiwalnych egzemplarzy "U progu wolności" – wybór artykułów z lat 90-tych

A z ostatnich nowości Stanisława MichalkiewiczaPolska droga do zniewolenia i Jakuba Wozinskiego – Historia pisana pieniądzem

PS: jeżeli ktoś chce zorganizować spotkanie ze mną – proszę pisać na poniższy adres:

meet_jkm@nowaprawica.org.pl

 

0

Janusz Korwin-Mikke

Blog Janusza Korwin-Mikke

1865 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758