HYDE PARK
Like

Odkryto planetę która nie może istnieć

07/12/2013
613 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
Odkryto planetę która nie może istnieć

Czy nie jest śmieszne gdy napuszeni naukowcy ogłaszają swoje teorie jako dogmaty a nagle okazuje się że jest zupełnie inaczej? Tak jak choćby z teoria Darwina. Właśnie mamy kolejny dowód. Jest planeta która w/g reguł “nauki” nie może istnieć.

0


 

Astronomowie z Uniwersytetu Arizona odkryli planetę która nie ma prawa istnieć. W najbardziej odległym zakątku Kosmosu wokół podobnej do naszego Słońca gwiazdy, krąży świeżo odkryta planeta.

Planeta HD 106906 b jest inna niż cokolwiek w naszym układzie słonecznym i komplikuje teorie rozwoju naszej planety. Planeta waży 11 razy więcej niż masa Jowisza i okrąża swoją gwiazdę w odległości650 razy większej  niż średnia odległość Ziemia-Słońce.

“Ten system jest szczególnie fascynujący,bo żaden model powstawania planety lub gwiazdy jakie znamy nie wyjaśnia tego co widzimy,” twierdzi lider badań, doktorant w Wydziale astronomii na Uniwersytecie Arizona, Vanessa Bailey. Zasugerowano kilka różnych hipotez, rozwoju takiego  systemu jak mini  podwójna gwiazda.

“System binarny gwiazd może być tworzony podczas gdy sąsiednie “chmury” gazu zapadną się mniej lub bardziej samodzielnie i utworzą formę gwiazdy, i te gwiazdy są wystarczająco blisko,aby wzajemnie wykorzystać swoje grawitacje i powiązać się z sobą na orbitach”mówi Bailey. “Tak też jest możliwe,że w przypadku systemu gwiazdy HD 106906  i jej planety nastąpiło niezależnie “zapadnięcie się ” chmury gazu, ale z jakiegoś powodu progenitor planety nie zgromadził właściwej ilości materiału by doszło do zapłonu i powstania gwiazdy.”
Jednak stosunek mas gwiazd w systemie dwójkowym jest zwykle nie większy niż 10 do 1.

“W naszym przypadku, wskaźnik  stosunku masy jest więcej niż 100 do 1,”  zauważa Bailey . “Ten ekstremalny stosunek mas nie jest przewidywany przezteorie powstawania gwiazd. także teoria formacji planet przewiduje,że nie tworzą się planety tak daleko od gwiazdy macierzystej.”

No i co teraz zrobić z tymi teoriami? Być może dalsze obserwację przyniosą odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Ta “młodzieńcza” planeta nadal świeci posiadając ciepło powstałe w trakcie swego rozwoju.  Według astronomów HD 106906 b jest dużo chłodniejsza od swojej gwiazdy i wydzielawiększość swojej energii w podczerwieni, wprzeciwieństwie do światła widzialnego.
       

Obserwacja tego układu była możliwa dzięki zastosowaniu układu optyki adaptacyjnej (MagAO) i kamery w podczerwieni Clio2, Urządzenia są zainstalowane na 6.5-metrowym teleskopie Magellan na pustyni Atacama w Chile. Wykorzystuje się też dane z teleskopu Hubble w tym spektrometr FIRE.

Tak więc okazuje się że często teoria jest warta tyle co papier na którym ją spisano. Stwórca co jakiś czas pozwala ludziom odkryć coś nowego a uczeni starają się wcisnąć to w ramy obrazu który sobie sami namalowali.

Dlatego nazywamy to odkryciem gdyż poznajemy coś co istnieje od stworzenia świata i nagle zostało dla nas odkryte. Ludzie nie tworzą nic nowego , tylko właśnie odkrywają rzeczy i zjawiska już istniejące.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816