HYDE PARK
Like

Od czego zależy wysokość raty leasingowej? Nasz kalkulator pomoże ją wyliczyć

17/05/2019
722 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Od czego zależy wysokość raty leasingowej? Nasz kalkulator pomoże ją wyliczyć

Leasing jest formą finansowania, z której korzysta nawet 71% mikro i małych przedsiębiorstw. To wygodny sposób na sfinansowanie floty pojazdów firmowych z możliwością dopasowania raty do swoich możliwości. Wystarczy tylko poznać czynniki wpływające na jej wysokość.

0


Rata leasingowa – co ją kształtuje?

Można wskazać kilka czynników, od których zależy wysokość miesięcznej raty i na podstawie których kalkulator leasingowy szacuje kwotę zobowiązania. Poniżej prezentujemy podstawowe aspekty.

  • Cena samochodu

To wyjściowy parametr, od którego zależeć będzie wysokość miesięcznego zobowiązania leasingowego. Sprawą oczywistą jest, że im droższy pojazd, tym wyższa będzie rata – w porównaniu np. z ratą samochodu tańszego o 30%.

Warto jednak mieć świadomość, że ostateczna wysokość raty będzie kształtowana na podstawie dwóch poniższych parametrów.

  • Opłata wstępna

Opłata wstępna to kwota, którą leasingobiorca deklaruje się wpłacić po podpisaniu umowy leasingowej. Stanowi ona procent wartości pojazdu – wysokość ustalana jest w oparciu o wewnętrzną politykę danego leasingodawcy. Często jednak minimalna wartość to 10% wartości samochodu.

Opłata wstępna jest kwotą, którą przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

  • Wartość wykupu

Wykup jest kwotą, którą przedsiębiorca zobowiązuje się uregulować w momencie zakończenia umowy – o ile jest zainteresowany przeniesieniem prawa własności na swoją firmę.

  • Czas trwania umowy

W przypadku operacyjnego leasingu samochodowego, umowa musi trwać minimum 2 lata. Natomiast maksymalny czas trwania nie jest określony.

Jak powyższe aspekty wpływają na ratę leasingową? Im wyższa opłata wstępna, im dłuższy okres leasingu im mniejszy wykup, tym niższa rata. Ponadto decydując się na wydłużenie okresu leasingu, miesięczna rata automatycznie staje się niższa.

Ile miesięcznie kosztuje leasing?

Żadna firma nie musi „w ciemno” decydować się na leasing samochodowy. Przed podpisaniem umowy może oszacować wysokość miesięcznej raty. Pomaga w tym kalkulator leasingowy – internetowe narzędzie, które bazuje na określonych algorytmach. Standardowe kalkulatory działają na prostej zasadzie – wystarczy wpisać konkretne parametry leasingu, aby otrzymać informację o wysokości zobowiązania.

Ciekawym rozwiązaniem jest kalkulator leasingowy dostępny na stronie Toyota Banku. W tym przypadku można określić akceptowalną wysokość miesięcznej raty, wysokość opłaty wstępnej oraz okres finansowania. Narzędzie zaproponuje te samochody, które wpisują się w wymagania – podając jednocześnie kwotę miesięcznej raty.

Przykład. Załóżmy, że interesuje Cię leasing z miesięczną ratą na poziomie 650 zł. Przy wpłacie własnej na poziomie 10% i okresie finansowania wynoszącym 3 lata, możesz zdecydować się na leasing Toyoty AYGO (rata od 452 zł netto / miesiąc) lub leasing Toyoty Yaris (rata od 505 zł netto / miesiąc).

Taki kalkulator leasingowy pozwala dopasować wysokość miesięcznej raty do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Warto z niego korzystać, by szybko i wygodnie oszacować wysokość zobowiązania.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

314 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816