Globalnie i Lokalnie
Like

Obama w Chinach: zabieranie dziecku cukierka

15/11/2014
723 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Obama w Chinach: zabieranie dziecku cukierka

Przywódca Chin Xi Jinping wie coś czego nie wie Barack Obama: USA są skończone. Gospodarka USA jest jak transatlantyk który zanurzył się już poniżej linii wodnej. Pod pokładem wciąż jeszcze gra orkiestra – ale na mostku, sytuacja jest jasna.

Za wyjątkiem końcowej epoki ZSRR, Ameryka tonie szybciej niż jakiekolwiek Wielkie Mocarstwo w historii świata. W porównaniu z produkcją krajową, zadłużenie zagraniczne amerykańskie jest już większe niż jakiegokolwiek Wielkiego Mocarswta od czasu bezgranicznie skorumpowanego Imperium Osmańskiego. Dla tych, którym trzeba przypomnieć, Imperium Osmańskie, założone w 1299 .r kwitło przez ponad sześciu wieków, ii w ciągu dekady calkowicie upadlo.

0


 

Zadłużenie zagraniczne USA rosnie obecnie w tempie ponad 1 mld dolarów dziennie.

Nie ma sposobu, by eksport Amerykański wrócił do poziomu krajowej wypłacalności – przemysł USA po prostu jest zbyt wydrenowany. Nawet pozornie stabilne Amerykańskie firmy jak Boening, Corning Glass czy Catrepillar juz od dawna pozyskuja zaawansowane komponenty i materiały, z Japonii, Korei, Niemiec i innych krajów zorientowanych na produkcję. Wiele z najcenniejszych technologii Boeinga już dawno zostało przeniesione do Azji Wschodniej,i to nie tylko awioniki ale i niezrównana technologia skrzydła.

Stany Zjednoczone są dziś w historii świata najlepszym przykładem triumfu ideologii nad zdrowym rozsądkiem i pełną parą zmierzają w kierunku bankructwa. Począwszy od epoki Eisenhowera, koejne administracje w Waszyngtonie rozkładały własną gospodarkę kosztem preferowania coraz bardziej wolnego handlu. Podobno mialo to słuzyć wzmocnianiu amerykańskiego przywództwa gospodarczego. Aby być delikatnym nalezy powiedzieć że rzady w Tokio, Seulu i Tajpej, a także w Bonn, Frankfurcie i Berlinie Zachodnim, dyskretnie śmiały się z takiej epokowego naiwności.

Żaden kraj nie zrozumiał głupoty polityki handlowej USA lepiej niż po-maoistowskie Chiny.

Z jednej strony, amerykańscy przywódcy szeroko otworzyli drzwi USA dla chińskiego eksportu. Jednoczesnie z drugiej strony,  ignorowano blokadę jaką Pekin izastosował wobec praktycznie wszelkiego eksportu  zaawansowanej produkcji amerykańskiej do Chin.Stany Zjednoczone stały się bez watpienia zdecydowanie największą  ofiarą chińskiego protekcjonizmu.

English: President Barack Obama tours the Grea...

Chiny odgrodziły gospodarkę USA od swojej Wielkim Murem .

Chińscy przywódcy wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, jkim problemem Ameryki  jest korupcja. Waszyngton jest w rzeczywistości o wiele bardziej skorumpowany niż Pekini. Jeśli chcesz coś załatwić w Waszyngtonie, zrobisz to, tak samo jak robisz to  w Dżakarcie: wystarczy wsunąć kopertki z forsą właściwym ludziom.

Z Wschodnoi Azjatyckiego punktu widzenia, Stany Zjednoczone w swojej dynamice politycznej, osiagnęly już poziom kraju Trzeciego Świata. Nawet Korea Południowa, mając zaledwie jedną siódmą ludności Ameryki, jest większym eksporterem do Chin niż USA. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, eksport Korei Południowej do Chin  jest osiem razy większy niż Ameryki. Ponadto na eksport Korei składają się prawie wyłącznie towary technologiczne pierwszego świata, takie jak wysoce zminiaturyzowane komponenty elektroniczne, a najważniejsze produkty jakie Ameryka sprzedaje do Chin są porównywalne z eksportem krajów trzeciego świata – czyli są to rudy żelaza, węgiel i zboża.

To nie sugeruje, że amerykańskie marki są nieobecne w Chinach. W rzeczywistości są wszędzie. Ale praktycznie wszystkie towary marek amerykańskich sprzedawane w Chinach są produkowane na miejscu. Korporacyjnej Ameryce postawiono warunek: jeśli chce sprzedawać w Chinach, ma  tam swoje towary produkować.

Czy Polska nie powinna postawić takiego warunku swojego członkowstaw w Unii Europejskiej?

Wpływ tej polityki na amerykański rynek pracy jest katastrofalny. Ale to tylko połowa problemu. Chiny zarządaly, aby amerykańskie korporacje wyprowadziły do nich najbardziej zaawansowane technologie produkcyjne,know-how, ktore naród amerykański mozolnie budował przez pokolenia.

Doszło do skandalicznej wyprzedaży amerykańskiego interesu narodowego,ponieważ korporacje amerykańskie do tego żądania sie dostosowały. Szpiegostwo przemysłowe stało sie zbędne.

W przeciwieństwie do swoich rywali gospodarczych takich jak Korea, Japonia, Niemcy i Tajwan, Amerykanie łatwo skapitulowali. podczas gdy rządy innych państw  „staneły w obronie własnych   korporacji i robiły wszystko, aby powstrzymać wyciek kluczowych technologii produkcyjnych za granicę, Waszyngton pozwolił  aby” mądrość wolnego rynku ” przeważyła.

Jka zauważył New York Times zauważył, najlepiej obrazuje to przykład firm Intel i Qualcomm, które mają w dyspozycji bardzo podobne technologie na które Chiny maja chetkę. Z punktu widzenia Pekinu, to tak jak tytułowe zabieranie dziecku cukierka. Dwie amerykańskie firmy są nawzajem sobie przeciwstawiane w przekonaniu, że jeden lub drugi wkrótce „pęknie”. Zupełnie tak samo gdy przeciwstawi się grupę w stosunku do jednostki. W dobrze zorganizowanym społeczeństwie grupowym grupa zawsze przewazy.

Tu mamy do czynienia z jednokierunkowym zawórem. Kluczowe technologie wyciekają z USA: nie wyciekaja one jednak w innych krajach które mają politykę proprzemysłową, i robia wszystko aby zapewnić, że ich najbardziej wydajne technologie pozostaną w domu.

Natomiast w dniach ostatnich USA, korporacje amerykańskie nie znają narodowej lojalności więc nie mają skrupułów, aby swoje technologie wywlec za granicę. W ten sposób staraja się one aby ” zdobywać punkty” u obcych rządów, nie tylko komunistycznego reżimu w Pekinie. Kierownictwo tych korporacji staraja się też maksymalnie zarobić na akcjach swoich firm. W tym miejscu jest koniec pogadanek o patriotyzmie- zupełnie jak u nas. Kasa misie, kasa.

Na podstawie: Eamonn Fingleton,Forbes.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758