Bez kategorii
Like

O wraku na unijnym forum – nowa inicjatywa. Trzymajcie kciuki!

11/01/2013
426 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jest to nasz wkład w próbę odzyskania wraku TU 154, które będzie miało znaczenie nie tylko symboliczne, ale również pomoże w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

0


Już wkrótce, 21 i 22 stycznia, Delegacja Parlamentu Europejskiego do Komisji Współpracy Parlamentarnej Unia-Rosja, której jestem członkiem, spotka się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami z Dumy Państwowej na corocznym posiedzeniu. Omawiane będą najważniejsze kwestie w relacjach Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską. Takie spotkanie kończy się na ogół przyjęciem wspólnego oświadczenia, nad projektem którego prace już się rozpoczęły. Oświadczenie to jest zazwyczaj bardzo ogólne, ale w tym roku wraz z Krzysztofem Liskiem i Sławomirem Nitrasem przygotowaliśmy do niego następującą poprawkę: "Komisja Współpracy Parlamentarnej wyraża nadzieję, że strona rosyjska jak najszybciej przekaże Polsce wrak samolotu, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem i w którym zginął polski Prezydent i 95 innych osób" ("The Parliamentary Cooperation Committee expresses its hope that the Russian side will hand over to Poland as promptly as possible the wreckage of airplane that crashed in Smolensk on 10th of April 2010 in which Polish president and 95 other people died")

 
Jest to nasz wkład w próbę odzyskania wraku TU 154, które będzie miało znaczenie nie tylko symboliczne, ale również pomoże w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Najwyższa pora, aby podjąć kolejny krok w sprawie wraku. Walka o przegłosowanie poprawki nie będzie łatwa. Negocjacje ze stronę rosyjską zapewne będą żmudne. Mam zamiar przypominać reprezentantom Dumy, że Siergiej Ławrow już kilkakrotnie obiecywał rychłe zwrócenie wraku. Czeka nas także przekonywanie niektórych kolegów z Europarlamentu.  Ale warto podjąć ten trud. Przypominam, że o poruszenie na forum unijnym tematu zwrotu wraku zwrócił się do K. Ashton Radosław Sikorski, a Pawłowi Kowalowi udało się postawić tę kwestię na agendzie spotkania w Moskwie przedstawicieli Komisji Spraw Zagranicznych PE z reprezentantami Dumy Państwowej. Gdyby udało się nam to, co planujemy, oznaczałoby to, że po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie unijnym znajdzie się deklaracja postulatu zwrotu wraku TU-154 i to w dodatku potwierdzona przez parlamentarzystów rosyjskich. Trzymajcie za nas kciuki.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Migalski

283 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816