Globalnie i Lokalnie
Like

O referendum. Opinia w (szkocką) kratkę

20/09/2014
596 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
O referendum. Opinia w (szkocką) kratkę

Wyobrażacie sobie taki wynik polskiego referendum na zapytanie: Czy chcesz niepodległości Polski od Unii Europejskiej? Dlatego nie dziwcie się że Związek Republik Brytyjskich ocalał a Szkocja została Angielskim Krymem.

Polska pod Zaborami znajduje się od 1772, kiedy to trzy państwa ościenne na skutek traktatu Trzech Czarnych Orłów, dokonały pierwszego rozbioru naszej Rzeczypospolitej! Oczywiście należy pamiętać krótki epizod międzywojennej niepodległości. Rozmiar zniszczeń w poczuciu polskiej państwowości widać dzisiaj dokładnie. Zakres zdolności do kolaboracji z kolejnymi okupantami jest porażający.

0


 

Szkoci tkwią pod angielskim butem od 1707 kiedy powstało Królestwo Wielkiej Brytanii i zawarto unię realną. Wcześniej istniała unia personalna gdy na tronie angielskim po śmierci Elżbiety I zasiadł Jakub VI z dynastii Stuartów.

W końcu XIII wieku Szkocja została najechana przez Anglików, po czym na 2 wieki odzyskała suwerenność, mimo coraz większych angielskich wpływów. W 1297 wybuchł bunt Williama Wallace, a w 1314 Robert I Bruce został uznany za faktycznego króla Szkocji (po bitwie pod Bannockburn). Od 1603 Szkocja i Anglia miały wspólnego władcę (unia personalna), a od 1707 wspólny parlament. Szkoci nigdy nie pogodzili się z angielską dominacją, co wraz z poparciem dla legitymistycznej dynastii Stuartów doprowadzało wiele razy do powstań.

W maju 1999 Szkoci wybrali swój własny parlament, w odpowiedzi na referendum z 1997, w którym chęć posiadania własnej władzy ustawodawczej wyraziło 75% głosujących. Pragnienie  wolności Szkotów jak widać stopniowo się odradza.

Patrząc na wynik tego referendum nie wiadomo- śmiać się czy płakać?

Brytyjska Tyrania niezbyt łatwo pozbywa się swoich terytoriów i wpływów. Wystarczy spojrzeć na Irlandię gdzie od lat trwają krwawe walki o odzyskanie niepodległości zamienione przez chytrych angoli w wojnę religijną. Brutalnie rozprawiano się z chętnymi do wolności mieszkańcami podbitych i ukradzionych prawowitym właścicielom krajów. A USA? Czy myślicie że angole naprawdę zrezygnowali z kontrolowania swojej złotodajnej kolonii?

Szkocja przypomina także bliższą nam Litwę. Unia personalna i formalna z Polska podobnie jak nasza z Litwą. Ale Litwini nigdy nie wyzbyli się woli własnej, niepodległej państwowości. Trzeba o tym pamiętać i nie dziwić się że teraz usiłują “odgryźć” się na Polsce. Litwa przez wieki nie uległa ani polonizacji ani rusyfikacji.

Szkockie referendum przypomina zarówno sytuacje na Krymie jak i w Donbasie. Rosja świadomie prowadziła rusyfikację sfederalizowanych republik. Trzeba pamiętać że wewnątrz formalnych struktur administracyjnych były republiki autonomii narodowościowych a grup narodowych było znacznie więcej. W ZSRR było grubo ponad 100 etnicznych i grubo ponad 100  języków. Rosja osadzała na terenach wcielonych do ZSRR swoich rodowitych mieszkańców. Rezultaty widać dziś i na Krymie i w “Noworosji”.

Podobnie stało się w Szkocji gdzie języczkiem u wagi stali się osiedlone tam fajfokloki , którzy zagrozili że w przypadku gdyby przeważyła grupa niepodległościowa oni zabiorą swoje zabawki i uciekną spod szkockiej spodniczki pod kieckę królowej Anglii. Na wszelki wypadek dopuszczono do decyzji o losach kraju nawet 16-17 letnich gołowąsów którym nie wolno kupić ani alkoholu ani papierosów. Nie mogą zawierać transakcji finansowych. Ale o losach Narodu decydować mogą. Zawszeć to lepsze niż ruskie serwery.

Wygląda też na to że nasz cieciowsko-zmywakowy desant  głosował jako V kolumna przeciw Szkotom, bo się bali stracić swoje wysoko zajmowane stanowiska. Ciekawe w jakim stopniu zaważyli na wynikach referendum. Rdzennie Szkocje okręgi wypowiedziały  dość zdecydowanie swoją wolę niepodległości:

Dundee: 53,620 Tak,  39,880  Nie;

Glasgow: 194 779 Tak, 169 347 Nie;

North Lanarkshire: 115 783 Tak, 110 922  Nie;

West Dunbartonshire: 33 720 Tak, 28 776  Nie.

Na pytanie czy chcesz niepodległości Ojczyzny odpowiedzieć nie, może tylko : zdrajca, agent lub głupek.

Ale taki sam wynik referendum przy identycznym pytaniu otrzymalibyśmy też i w Polsce.

Postawy takiego stanu rzeczy, leży w nas samych, Polakach od wieków. Trzeba się uderzyć we własne piersi i uczciwie przyznać że może nawet w większej części my właśnie  doprowadziliśmy do upadku naszego państwa. sami. W Polsce zbyt późno zaczęto podejmować jakiekolwiek próby reform, słabo rozwinięta armia, złota wolność szlachecka, liberum veto, wolna elekcja, rokosz, postępująca korupcja, zły system podatkowy i pusty skarb.

No i co? Czy coś się zmieniło?

Dalej kraj jest niereformowalny, nie mamy armii, szaleje libertynizm , wszyscy się wszystkim sprzeciwiają, nie ma nawet wolnej elekcji bo obce mocarstwo lokuje swoje marionetki i bez tego, galopująca korupcja i złodziejstwo, bandycki system podatkowy, pusty skarb a nasze pieniądze w obcych bankach.

No to na co komu nasza niepodległość. Nasz europejski mędrzec może i mądrze mówił radząc nam abyśmy przystąpili do Germanii.

Żegnaj Polsko… Witaj Nadwiślański Kraju zarządzany przez Towarzysza Komisarza z Brukseli.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816