Artykuły redakcyjne
1

O powiązaniu śmierci Popiełuszki z “Bolkiem”

03/11/2013
2785 Wyświetlenia
14 Komentarze
19 minut czytania
O powiązaniu śmierci Popiełuszki z “Bolkiem”

Ten mój tekst ma wiele lat. Wycinany był też z wielu miejsc. W związku jednak z powyższym, iż umoczeńcy postanowili zorganizować pogrzeb stalinisty Mazowieckiego w rocznicę pogrzebu Księdza Jerzego i zrobić to z wielką pompą oraz w nimbie żałoby narodowej po to, by od dzisiaj 3 listopada kojarzył się z roczncą pogrzebu sztucznego “bohatera” a nie prawdziwego – postanowiłem ten tekst przypomnieć. Tytuł tekstu jest pewnym uproszczeniem, bo formalnie “Bolek” się skończył w roku 77 gdy Wałęsa został wykreślony z akt SB. Wszystko wskazuje jednak na to, że powody wykreślenia były wewnetrzną legendą dla służb wewnetrznych, by dotychczasowy współpracownik mógł zostać przejęty przez GRU lub KGB czyli poważniejszych graczy. A nowego pseudonimu “Bolka” w tej rozgrywce nie znamy. Trudno jednak przypuścić by Lechu, choć może jeden z najważniejszych był jedynym, którym bezpośrednio interesuje się Kreml. Już poznając po owocach powinniśmy się zastanowić nad kolejnymi wpływowymi nazwiskami, których pozycja budowana była przy pełnym zaangażowaniu aparatu państwowego i struktur miedzynarodowych. Czytając poniższy artykuł, który prezentuje pewną hipotezę, zastanówcie się proszę jaką rolę naprawdę mogli pełnić i pełnią tacy ludzie jak Mazowiecki, Michnik, Geremek, Komorowski, Kuroń, J.K.Bielecki, Tusk, Giedroyc czy Bartoszewski w PRL i III RP oraz ile tragicznych tajemnic się z nimi wiąże. A takich rozważeń nie powinna przykryć żadna nadęta pompa żałobna wykreowana według najlepszych komunistycznych wzorców i miliony fałszywych laudacji. Ci co pamietają wielki pogrzeb Tow. Wiesława podczas Stanu Wojennego (6 września 1982) kropka w kropkę podobny do dzisiejszego co do przebiegu, transmicji i medialnej oprawy będą wiedzieli o czym piszę. Ale wróćmy do poniższego tekstu, powstał on w 2007 r. dlatego prócz informacji – które się nie zmieniły – jest też świadectwem moich ówczesnych poglądów oraz pióra – co musicie mi wybaczyć.

0


Czy Ks. Popiełuszko musiał zginąć dlatego, że chciał przekazać Papieżowi dowody na współpracę Wałęsy z SB?

 

To tylko pytanie nie teza, ale już wyjaśniam skąd ono się wzięło.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany 19 października 1984 r. Był przez tydzień więziony i torturowany w Kazuniu koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Następnie związany w kołyskę, uduszony i wrzucony do Wisły we Włocławku.

 

W wyniku „śledztwa’ prowadzonego pod dyktando Kiszczaka czterech tzw. „sprawców” – oficerów SB trafia na ławę oskarżonych. Grozi im od kilkunastu do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet kara śmierci. Mimo to „zleceniodawca” Pietruszka i „wykonawca” Piotrowski nie mówią słowa prawdy. Kłamią na temat przebiegu zdarzenia oraz osłaniają przełożonych. Dlaczego?Może ze strachu przed karą śmierci i wykonaniem „wyroków” na ich bliskich? Może za obietnicę wcześniejszego zwolnienia „za dobre sprawowanie”? Możliwe też, że dostali gwarancję dobrego uposażenia dla swoich rodzin oraz, że wyjadą niedługo, po cichu, za granicę jak sprawa przyschnie. Wiarygodne, prawda?

 

Ale cóż takiego mieli do ukrycia? Co byłoby bardziej niewygodne niż sama zbrodnia na znanym księdzu? Dlaczego kłamali na temat daty i okoliczności śmierci Księdza Jerzego? Czy najbardziej niewygodne były ewentualne pytania o motyw?

Oficjalna wersja głosiła, że motywem zakatowania księdza była chęć zamknięcia ust choremu z nienawiści, aktywnemu duszpasterzowi oraz zemsta na nim za dotychczasową działalnośćantykomunistyczną. Dlatego pasowało, by zabójstwo było okrutne i dokonane niemal natychmiast po porwaniu. Bo tak właśnie działa zemsta.

 

 

Jednak, co by było, gdyby wyszło na jaw, iż Popiełuszko przed śmiercią był przez tydzień torturowany i męczony w bunkrze w Kazuniu? Czyż nie pojawiłyby się następujące pytania: – Kto był właściwym zleceniodawcą? Niewiarygodne przecież, że trzech esbeków – tylko na ustny rozkaz jakiegoś pułkownika – katowało człowieka aż do śmierci, przez wiele dni łamiąc regulaminy służby i narażając się na absencję tygodniową. Pietruszka był za cienki w uszach by ich kryć i sprawę tuszować. Gdzie byli właściciele bunkra, służby wartownicze, urzędnicy od samochodów służbowych, zaopatrzenie, kasjerzy wydający zaliczki i księgowi?

I najważniejsze pytanie: dlaczego torturowano księdza aż przez 6 dni? Tylko dla zemsty? Wątpliwe. A może, by zmusić go do współpracy? Niewiarygodne. Takimi sposobami? Czemu miałaby to służyć tak wymuszona współpraca? Już wtedy rozpoznawano zasadę, że z niewolnika nie ma pracownika. Skuteczniejsza byłaby pewnie intryga, prowokacja lub wstawienie zaufanego w otoczenie księdza. Co zresztą z pewnością uczyniono.

 

 

A może próbowano zmusić Popiełuszkę by wyjawił jakąś informację? By ujawnił sekret lub oddał dokumenty? Co to mogło być takiego, że Kiszczak kazał na całego torturować Popiełuszkę a potem go zabić? Co to było takiego, że oprawcy od razu wiedzieli, że ten człowiek musi zginąć? – wszak dlatego nie bawili się w ukrywanie obrażeń. Udział osobisty Kiszczaka w planowaniu śmierci Księdza Jerzego nie podlega dyskusji. Rozkaz torturowania i zamordowania popularnego kapelana Solidarności, człowieka bliskiemu polskiemu społeczeństwu, a nawet Papieżowi-Polakowi, mógł wydać tylko szef aparatu przemocy PRL lub jego przełożeni. Wszystko zależy od ciężaru motywu.

 

 

A jaki był motyw?

Tę kwestię spróbuję naświetlić inaczej. Wiosna 1992 r. osobą w MON (kierowanym przez Jana Parysa) odpowiedzialną za dostęp do archiwów byłego MSW był Pan Mariusz Marasek.

Pewien dziennikarz, którego później poznałem i który mi tą historię opowiedział, dostał wtedy zezwolenie na dostęp do SB-ckich archiwaliów. Trafił tam na „bombę” i postanowił opisać to, co odkrył. Archiwum było wtedy dość łatwo dostępne dla dziennikarzy i badaczy a swoboda poruszania się wśród materiałów źródłowych była duża. Rządem kierował Jan Olszewski i był „klimat” na demaskowanie agentury. Dziennikarz wiec się nie spieszył, spokojnie przygotowywał artykuł prasowy gromadząc, weryfikując i porządkując dokumenty.

 

 

A o czym? Na jaki temat?

Otóż z dokumentów wynikało, że kilka porwanie przez esbekow nastąpiło na kilka dni przed planowanym wyjazdem Księdza Popiełuszko do Rzymu. A konkretnie, miał się ksiądz udać z tajną misją do Watykanu. Miał tam przekazać osobiście na ręce Jana Pawła II dokumenty operacyjne zdobyte przez wysokiego funkcjonariusza MSW pracującego dla Kościoła, bądź zdelegalizowanej Solidarności. Z tych dokumentów miało wynikać, iż Lech Wałęsa był agentem SB, którego się udało umieścić na czele Solidarności. Jego zadaniem miało być ponoć spacyfikowanie Zarządu Solidarności poprzez jego skłócenie, wycięcie ludzi niezależnych oraz wprowadzenie do władz związku agentów wpływu przygotowanych przez SB, z dobrze sprokurowaną legendą opozycyjną. Jednak jednym z najważniejszych zadań Wałęsy miało być animowanie i manipulowanie związkiem w taki sposób by sparaliżować jego skuteczne działanie, stworzyć wrażenie narastającego chaosu i nie dopuścić do przekształcenia się 10-milionowej Solidarności w partię polityczną. A w 81 roku było wszystko możliwe, gdyż Iwan nie wchodził, z PZPR odpływali ludzie masowo i nawet dyspozycyjni dotychczas sędziowie zaczęli się łamać.

 

 

Operacja się udała. Solidarność straciła cel z oczu i pogrążała się w kłótniach personalnych oraz jałowych dyskusjach. Jej niemoc i skuteczność działania Agenta Bolka miał Kiszczak sprawdzić doprowadzając do kontrolowanego Kryzysiku Bydgoskiego. Nic się nie stało. Było groźnie, ale rozeszło się po kościach. Za parę miesięcy Solidarność miała być jeszcze słabsza.

Na to wszystko miał mieć dowody Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Sam był przyjacielem Wałęsy, ale podobno dokumenty były porażające i jednoznaczne. Kościół Polski nie mógł ich jednak ujawnić w prosty sposób, gdyż w roku 1984 Lech Wałęsa nie był już tylko przywódcą związku zawodowego – był Legendą, Noblistą i Symbolem. Wokół jego nazwiska skupiła się cała nadzieja zdeptanego społeczeństwa polskiego. Ujawnienia takiej prawdy mógł dokonać tylko człowiek bardziej wpływowy i charyzmatyczny niż Wałęsa, będący większą Legendą i światowym autorytetem – Ojciec Święty Jan Paweł II. W dobre intencje nikogo innego Polacy by nie uwierzyli. Tylko Papieżowi-Polakowi uwierzyliby wielcy przywódcy oraz światowa opinia publiczna. Żeby jednak Jan Paweł II podjął decyzję na temat konieczności takiego działania, trzeba mu było najpierw te dokumenty dostarczyć.

 

 

Dzięki agentom z otoczenia Księdza Jerzego SB musiało się dowiedzieć, że wszedł on w posiadanie materiałów na Wałęsę (możemy sobie tylko wyobrazić, jaki szok i dyskusję w wąskim gronie osób, musiały ówcześnie wywołać podobne informacje).Wygląda na to, że SB nie wiedziało jak dokumenty zostaną wywiezione i przekazane Ojcu Świętemu, gdzie są ukryte lub komu powierzone na przechowanie. Z pewnością, esbecy wiedzieli, kiedy Ksiądz wylatuje lub wyjeżdża do Rzymu. Nie mogli do tego dopuścić. Porwali Jerzego Popiełuszkę i przez wiele dni katowali by wydobyć potrzebne im informacje. Podobno niczego się nie dowiedzieli. Ale człowieka zamęczyli – ZA DUŻO WIEDZIAŁ.

Za dużo też się dowiedział ten dziennikarz. Nie zdążył jednak zakończyć swojej pracy. Nastąpiła czerwcowa „Nocna Zmiana” i Marasek wyleciał wraz z Parysem i całym Rządem Jana Olszewskiego. Na archiwach MSW położył swoją łapę nowy szef Urzędu Rady Ministrów – Jan Maria Rokita. Dostęp do archiwaliów został natychmiast szczelnie zamknięty dla historyków i dziennikarzy.

Pomimo, odcięcia od źródeł Dziennikarz postanowił opublikować to, czego zdążył się dowiedzieć. Zmienił się jednak klimat dyskusji. Umoczeńcy kontratakowali. Grzmiało od oskarżeń pod adresem Macierewicza i krzyczano o „polowaniu na czarownice”. Media nie były zainteresowane historią o Bolku, Kiszczaku i Księdzu Popiełuszce. Dziennikarz zrezygnował z czasem z próby sprzedania tematu. Pomogli mu w tym „nieznani sprawcy”. Podobno porwali jego kilkuletnią córkę i rozebraną zostawili na tarasie jakiegoś wieżowca. Tym razem nic się nie stało. Aby odsunąć zagrożenie od swojego dziecka Dziennikarz odłożył temat ad acta. Ja usłyszałem tą opowieść zupełnie niedawno.

 

 

Czy jest wiarygodna? Nie wiem. Być może to była opowieść fantasty.

Każdy powinien sam to ocenić we własnym umyśle bądź sercu.

Ja uważam, że warto podzielić się wiedzą o istnieniu takiej hipotezy. Warto zadawać pytania dotyczące dziejów naszego kraju i osób publicznych. Warto dotrzeć do akt sądowych i zobaczyć co dokładnie zarzucali Wałęsie Walenynowicz i Gwiazdowie.

Ja nie mam dostępu do źródeł, nie byłem w stanie tej opowieści zweryfikować.

 

Znamienne jest jednak, że publikowane parę miesięcy temu wyrywkowe ustalenia z nowego śledztwa na temat śmierci Jerzego Popiełuszki wydają się potwierdzać wiele faktów.

Ujawnione przez red. Krzysztofa Wyszkowskiego fakty z niejasnej działalności Wałęsy oraz jego wiernopoddańcze rozmowy z SB-kami na wywczasach podczas internowania (materiały operacyjne SB publikowane w ARCANA) też dają wiele do myślenia.

 

 

Sama historia Solidarności uprawdopodabnia w pewnym stopniu opisywaną hipotezę. Dzięki agenturze Lech Wałęsa uzyskał niepodzielną władzę. Pozbył się antagonistów takich jak Walentynowicz i Gwiazdowie. Oddał Solidarność pod kontrolę tzw. doradców, którzy pojawili się z teczkami prosto z Warszawy. Geremek, Mazowiecki, Kuroń i Michnik utopili Solidarność w dyskusjach i zaczęli ją paraliżować organizacyjnie oraz prowadzić na manowce polityki. Solidarność traciła impet. Odczuwalne stało się napięcie i zmęczenie. Stan Wojenny policyjnym butem dokonał atomizacji organizacji. Już nigdy się nie odrodziła. Ukradziono jej tylko nazwę.

 

 

Czy bez tych Wtyczek ruch społeczny Solidarność, będący czymś więcej niż związkiem zawodowym, mógł się w tamtych realiach przekształcić w partię polityczną zdolną do sięgnięcia po władzę?

Czy mógł rozmontować blok komunistyczny zanim Jaruzelski zdolny był spacyfikować Polaków? Może mógł. Kto wie.

 

 

ZSRS miało zbyt dużo swoich kłopotów i nie było zainteresowane kolejną interwencją. A być może chłopcy z KGB i GRU doskonale wiedzieli, że nie trzeba będzie sięgać po środki militarne. Czy liczyli tylko na Jaruzelskiego, czy także na swoich potężnych agentów wpływu? Przecież w wasalnym PRL-u normalne było, że najważniejsze osoby przechodziły pod bezpośrednią kuratelę służb Wielkiego Brata. Czy to oni wydali Kiszczakowi polecenie (lub tylko zasugerowali) zabicie Księdza Jerzego Popiełuszki? Czy planowali kolejne role dla Bolka i jego kolegów z Firmy?

Wszak przemalowywanie się komunizmu było planowane. Europę czekały wielkie zmiany. Okrągły stół powstawał w zamysłach. Kontrakt polityczny był redagowany, konstruktywna opozycja przygotowywana a TAKI AGENT byłby z pewnością na wagę złota.

Czy Lech Wałęsa naprawdę mógł być przejętym od SB agentem KGB? Czy możliwe jest, że za taką wiedzę oddał życie Ksiądz Jerzy Popiełuszko?

Ja nie znam odpowiedzi. Kojarzę tylko fakty i stawiam pytania…

I jeszcze jedno:

Czy gdybyśmy odpowiedzieli twierdząco, to stać nas będzie na analizę historii III RP i ocenę dzisiejszych wydarzeń politycznych?

 

 

………………………………………………………….

Na koniec przyszło do głowy jeszcze co innego, to być może nie o “Bolka” chodziło. Sprawa “Bolka” została zamknięta na prawie 4 lata przed sierpniem 80. A może, znów głośno myślę, człowiek który był bolkiem trafił o potem wiele wyżej, pod bezpośrednie skrzydełka GRU w Moskwie, a wtedy nie tylko  śladu na ten temat by nie było w  archiwach SB (niewiedza, program tworzenia LEGENDY, przekazanie agenta tak wysoko + strach i + obowiązkowa omerta zawodowa). A jeśli to tę wiedzę miał Popiełuszko? Dziś panuje powszechna opinia, że Ksiądz odmówił wyjazdu do Rzymu, że nie miał jechać, że to była ściema dla SB. A jeśli to był gabinet luster? Jeśli Ksiądz Jerzy wiedział, że koło niego jest agent, może właśnie miało tak być, że oficjalnie oszukuje SB, że zamierza jechać do Rzymu, a “nieoficjalnie”, dla uszu agenta, odmawia i ma zostać w Polsce (bo wie, że dobrze poinformowany agent doniesie o tym SB-ekom), a w rzeczywistości zamierza faktycznie wyjechać? Wielopoziomowa gra w wielkiej sprawie. To miało sens, bo gdyby SB-ecy uważali, że z tym wyjazdem to pic, po nie zamierza jechać – tylko tak udaje – to może podjęliby tą grę i w takiej sytuacji  wydali by Mu paszport. Wtedy, w szkatułce zawartej w szkatułce otworzyłaby się kolejna szkatułka i Ks. Jerzy by wyjechał i dotarł do JP II z dokumentami. Może GRU uznało, że ryzyko jest zbyt wielkie a agent zbyt cenny, żeby ryzykować i wydali rozkaz porwania księdza, by potem go przejąć od ludzi Piotrowskiego i wyciągać informacje w bunkrze w Kazuniu?

To niesłychana tajemnica, trudna do odczytania. Bo jeśli między wierszami też jest tak niewiele… – swoją drogą czy tak wysokie umocowanie LW nie tłumaczyłoby lat 90-tych i współczesnych?

Wszystko jest tak niewiarygodne, że trudne do uwierzenia – i to jest właśnie przesłanka, że może być prawdziwe.

Łażący Łazarz

Inne zapisy autora:

0

Tomasz Parol
Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

 1. Niewątpliwie w sprawie zabójstwa ks. Popiełuszki są tematy niewyjaśnione. Nawet wtedy ja rozumowałem tak, że to wszystko jest dziwne. Że ot tak se kilku UBeków zabiło księdza. W tych dniach kiedy jeszcze nie znaleziono księdza i dopiero go szukano to ja różnie myślałem. Że może jakaś prowokacja UB, że może go zwinęli a potem wypuszczą i będą wciskać ze się ukrywał i że Solidarność szum robi. No po prostu to się wydawało niemożliwe wszystko.
  Póżniej z kolei sledztwo nie poszło dalej niż do tych co bezpośrednio tam byli plus Pietruszka. Padło gdzieś nawet nazwisko gen. Płatek, gen Ciastoń. Ale “proces” ograniczył się do skazania tych 4ch.
  Nawet będąc absolutnie ostrożnym w formułowaniu sądów to trzeba powiedzieć że na temat motywów oficjalnie do dziś nie wiemy nic. To że niby ci UBecy byli wkurwieni i zaczynało im odbijać to nie jest przekonujące. Tym bardziej że Chrostowski miał uciec no to trudno byłoby wobec faktu że jest świadek dalej iść, przy motywie “wkurwienia” na Solidarnośc w kierunku zabicia. Wobec świadka. Z kolei trudno też by było założyć ze ci wykonawcy wiedzieliby wszystko, to znaczy że to takie by były motywy glębsze i że to wszystko po to żeby ks. Popiełuszko nie powiedział czegoś komuś co wiedział. Nikt dupy nie nadstwiałby w UB w ten sposób.
  No, możn powiedzieć, nie poszło tk jak chcieli, wymknęło się im spod kontroli.
  Ale jak są dwie alternatywy: uważać kogoś w UB za głupiego albo za kanalię to raczej można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć że to kanalie. Oni przecież umieli zabić człowieka żeby nie było śladów, bo mnóstwo ludzi zabili i zabijają do dziś.
  Raczej wyjaśnienie jest gdzieś ponad Pietruszką. Może ktoś wymusił na przełożonym Pietruszki aby ten zrobił coś co normalnie bylo niewykonalne a ten wystawił grupę Pietruszki.
  Ale do dziś nikt w Polsce nie zajmuje się na poważnie tą sprawą i jej wyjaśnienie. Historycy historykami, dziennikarze dziennikarzami, ale władze, sądy to tyle samo co za komuny stanowią.

  0
  • Największą zagadką są motywy kilkudniowego torturowania księdza, żadne dotychczasowe ustalenia badaczy, nawet Sumlińskiego nie są przekonujące. Moim zdaniem tylko to.

   0
   • Z perspektywy tamtych dni było w ogóle zagadką to co się dzieje w dniach pomiędzy zaginięciem a odnalezieniem ciała. To było WTEDY już jakieś dziwne. No i nawet to że PRL szuka go i że znajduje i sądzi zabójców to też było dziwne. Takie NAIWNE wyjaśnienie jakie było lansowane jakoś nie przemawiało.

    0
   • Yikes! As a contracts psefosror who loves the study, I cannot disagree with you more. So many of the concepts that students learn in contracts make second and third appearances in later courses where these same concepts are reinforced. Much of the study of law is learning the concepts and how to think about the law. Contracts is a great vehicle for learning about the law. For my courses in Business Organizations, Sales, Payments and Secured, I so often find myself reminding the students of the fundamentals that they learned in first year Contracts and how those concepts play out in specialized study later.Provoking post though!

    0
  • Chrostowski miał uciec…

   O tym, że Chrostowski był agentem SB opublikowno już parę artykułów…
   Tylko dlatego komunistyczni zbrodniarze nadzorujący tę zbrodniczą operację oraz mordercy księdza z SB pozwoli mu “uciec”…

   0
 2. Avatar Honiewicz

  Dobrze, panie Tomaszu, że po tych rewelacjach zaznaczył Pan, że trudno uwierzyć, w to co opisał. I to zdanie: – “Każdy powinien sam to ocenić we własnym umyśle bądź sercu.” – byłoby pointą całego wywodu. Darowałbym sobie jednak by “sercem” oceniać. Do tego jest potrzebny umysł.
  A przede wszystkim dowody. Można by zapytać, dlaczego ta banda darmozjadów w IPN: prokuratorów, historyków – nie podjęła dotąd próby wyjaśnienia kulisów tego morderstwa. Przy okazji lustrowania Bolka.
  Albo nie ma dokumentów, albo nie ma sprawy.

  Ani wtedy śledztwo, ani przewód sądowy sprawców bezpośrednich, niewyjaśniły “delikatnej” materii sprawy.
  Pytania, jakie wówczas wielu ludzi sobie stawiało pozostały bez odpowiedzi.

  Stąd będą powstawały jak wyżej spekulacje, domniemania, a także “rozważania”.

  0
  • A to dlatego: na pytania zadane IPN otrzymałem taką oto odpowiedź: gdyby wszystko Polakom ujawnić w Polsce byłaby krwawa rewolucja, to tyle i aż tyle. IPN jest dla mnie niewiarygodny od tamtego czasu, fasadową organizacją rzucającą od czasu doi czasu płotki na pożarcie ludowi, zbrodnicze rekiny ze swym pomiotem spokojnie egzystują, nie niepokojeni, sowicie opłacani przez swe ofiary i potomków ofiar. Ja właśnie o te rekiny pytałem, na dwu mam niezbite dowody, IPN to nie interesowało bo to taki wentyl bezpieczeństwa.

   0
  • Posted on Are you really gvinig a prize to who can guess who conceptualized your lantern? Because I think it’s you. Hehehe. In lieu of the Bayan Knights theme. BTW, I also like the last lantern. The one that looks like a gift. Sooo cute!! XD

   0
 3. Polskie kurwy judeosowieckie miały określone zadania, które w żaden sposób nie pasują do w/w historii. Te judeosowieckie kurwy próbowały wyciągnąć z człowieka jakąś wiedzę, która była bardzo znacząca w budowie podwalin obecnego systemu.

  Is fecit cui prodest.

  0
 4. Avatar kamil

  niestety IPN jak ujawnia jakimś tam pismakom to tylko te co ludzie ci nie sa im do niczego potrzebni, a nieraz tak sie składa ze te płotkii wiecej wycierpiły nizeli rekiny władzy, ale rekiny są im potrzebne do dalszej promocji, ze taki a taki to wielki działacz, wielki bohater, a ze ten niby bohater wydawał im te płotki to niewazne, no bo za bosem stali oni, a SB jeszcze zyje, nie jako organizacja ale zyją ludzie i oni mają wszystko w garsci, A kto zasadał przy okrągłym stole, przeciez nie płotki tylko rekiny które dzisiaj rżądza tym krajem. Oni są czysci no bo poparli władzę, a płotki byli przeciwni temu więc dzisiaj zyją za mniej nizeli srednią krajową, bossowie władzy mają za to podwójne emerytury i gaże za odczyty, a co mają promowac na tych odczytach?????? Niewiem, czy jak donosili na swoich??????? Naprawde niewiem co moze mądrego przekazac człowiek po zawodówce czy kursie spawalniczym?????? Ja juz nic nie rozumiem, moze dlatego ze szczawiu nie zjadlem.

  0
 5. Więcej fantazji niż rozumu.

  0
 6. Avatar Janusz

  Autor tych bzdetów ma wielki talent do tworzenia scenariuszy horrorów – gratulacje. A co za fantazja! Teoria spiskowa dziejów to żywioł, w jakim się on obraca. Ile jeszcze dojrzewa w jego chorej mózgownicy pomysłów na takie scenariusze? Trzeba by jeszcze zgnoić Jana Pawła II, że żydomasokomunista pomógł Wałęsie zamordować ks.Popiełuszkę. To równie dobry scenariusz, jak te wymyślone dotychczas przez panów Wyszkowskich i im podobnych zboczeńców mentalnych. Jakież to wszystko chore, żałosne,ubogie w rozsądek.

  0
 7. Posted on Are you really gniivg a prize to who can guess who conceptualized your lantern? Because I think it’s you. Hehehe. In lieu of the Bayan Knights theme. BTW, I also like the last lantern. The one that looks like a gift. Sooo cute!! XD

  0
 8. Avatar MAx

  To było zdecydowanie zlecenie ale nie wiedzieli dlaczego mają go uciszyć.
  W czym Popiełuszko był groźny dla komuny??? W niczym. Głosił kazania przed małymi grupami ludzi jak każdy ksiądz. Prosił o nie wzniecanie przemocy. Był takim samym księdzem jak inni. Komuna padała, Solidarność się wzmocniła. Różniło go tylko jedno. Był kapelanem Solidarności i spowiednikiem! To oznacza tylko jedno że mógł posiąść wiedzę której nie powinien mieć. Solidarność była przesiąknięta ubecją. A może i sam Bolek postanowił się wyspowiadać? A to oznaczało jedno dla ubecji. To jedyny możliwy powód aby go zlikwidowano. Popiełuszko jako działacz wolnościowy był nikim w stosunku do Bolka, Michnika, Geremka itd. Wszyscy żyją i mają się cudownie oprócz Geremka. Czy to nie dziwne? Kolejny dowód to że śmierć Popiełuszki nic nie zmieniła w dziejach, czyli nie miała sensu. Chyba że podejrzewano że może znać tajemnicę która niszczy plan na przyszłość, czyli wsadzenia Bolka na prezydenta aby pilnował interesów WSI i Ubecji po kontrolowanym przewrocie. A to już bardzo gruba sprawa na wagę gigantycznych, wpływów, pieniędzy, spokoju, władzy. Czyli przejścia z komuny do rządów mafijnych utworzonych przez byłych funkcjonariuszy którzy taki przewrót musieli planować kiedy widzieli że komuna nie przetrwa. Przejście suchą nogą na druga stronę i jeszcze przejęcie władzy i majątku narodowego to był plan kiedy najwyraźniej kaperowano Bolka. Polskie służby (czyli ci na świeczniku) napewno wiedziały od swoich kolegów że ZSRR też padnie. W Rosji przejęli władze całkowicie co każdy wie. W Polsce zrobiono to inaczej. Wszystkie fakty wskazują na to że Popiełuszko mógł znaleźć się między młotem a kowadłem. Mógł posiąść wiedzę o tak potężnym ładunku że nie było szans aby przeżył. Tworzono w okół niego atmosferę walki z postacią która przewodzi duchowo Solidarności i ma wielki wpływ na jej działanie. Wszystko po to aby potem zbudowała się legenda wokół jego działalności, a w oczach ludzi powstał powód dla którego zginął. Każdy Polak uwierzy odrazu w to czego sam pragnie czyli walkę o wolność jako powód zabójstwa. Najwyraźniej stworzono kurtynę która zasłoniła jedyny powód.
  Wiedzieli że ludzie nie posługują się prawdą jako podstawą dedukcji ale emocjami. A prawda leży jak na dłoni.
  Popiełuszko nie był jedynym księdzem który głosił kazania, Nie docierał do milionów Polaków tylko garstki, nie kierował Solidarnością, nie miał żadnego wpływu na jej działania, jego wsparcie duchowe nie było większe niż to które płynęło od Papieża i innych duchownych dając Polakom poczucie siły i wiary w przyszłosć. Popiełuszko nie miał nic co by było choć trochę groźne dla UBecji. Tylko jedna możliwość mogła spowodować że stał się dla nich tak ważną postacią. Wystarczy tylko kierować się prawdą analizując to co się stało. Wystarczy sobie zadać proste pytanie. W czym Popiełuszko był groźniejszy dla komuny od Bolka, Michnika, i całej reszty szemranej elity Solidarności po odsunięciu Walentynowicz i Gwiazdy od wpływów na Solidarność? Może ich nie można było zlikwidować bo stały za nimi tłumy? 🙂 Jeżeli tak to po co likwidować kogoś za kim nie stoją tłumy i co to da?
  A może zysk mieli w tym że pozbyli się potencjalnego świadka przekrętu i jednocześnie pchnięcie działań tak aby oburzenie przerodziło się w falę która dokończy dzieła kontrolowanego przewrotu? Nie wydaje się to fikcją biorąc pod uwagę wszystkie aspekty. Pilnowanie przez Bolka aby ubecji nie stała się żadna krzywda, Miecio pilnujący Bolka aby czegoś nie spieprzył, podział władzy między żydów i WSI oraz tych którzy szli na układ z Niemcami za szmal i wpływy oraz współuczestnictwo w rządach i okradaniu Polski. Dlatego oni przeżyli a Popiełuszko nie.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816