NEWS
Like

O karygodnym awansie warszawskiej sędzi Iwony Konopki

08/05/2015
5894 Wyświetlenia
10 Komentarze
4 minut czytania
O karygodnym awansie warszawskiej sędzi Iwony Konopki

To jest wpis o tym, jak nie awansować sędziów. Sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Iwona Konopka – znana z budzących oburzenie opinii publicznej orzeczeń sądowych – wkrótce będzie sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa Nr 418/2015 zapadła w tej sprawie 11 marca.

0


 

 

Sędzia Konopka m.in. skazała na 3 miesiące więzienia pozbawienia wolności Daniela Kloca, skopanego przez policjanta Karola C. w dniu 11 listopada 2011 r., dając bezkrytycznie wiarę zeznającemu funkcjonariuszowi i nie dopuszczając dowodów niewinności pobitego.

 

Ukarała kilkutysięcznymi grzywnami szanowanego filozofa profesora Bogusława Wolniewicza. Ponad 80-letni profesor był wzywany jako świadek na rozprawę przeciwko złodziejom, którzy go okradli w pociągu. Jako poszkodowany chciał umorzenia tej sprawy, ale sędzia nie pouczyła go, że nie ma takich uprawnień, gdyż – nie wiadomo dlaczego – nie nadano mu statusu pokrzywdzonego, za to w drakoński sposób go karała za odezwanie się „bez zezwolenia”, a potem niestawianie na rozprawę.

 

W 2012 roku wypuściła z aresztu podpalacza samochodów w Warszawie, syna znanego adwokata. Ujawniła też podpalaczowi – z niewiadomych powodów – dane kobiety, która go rozpoznała przez lustro weneckie i zeznawała w tej sprawie.

 

27 marca br., a więc już po Uchwale KRS o nominacji do Sądu Okręgowego, skazała na grzywnę w wysokości 1000 zł Grzegorza Brauna, kandydata w wyborach prezydenckich, za rzekome naruszenie miru domowego podczas słusznego protestu w Państwowej Komisji Wyborczej w dniu 20 listopada 2014 r. Nie tylko, że nie uznała, że protest zasługiwał na aprobatę, a nie karę, ale nawet – gdyby pomijać szlachetne motywy Brauna i innych protestujących – nie zakwalifikowała czynu jako mającego „znikomą szkodliwość społeczną”, a więc nie będącego przestępstwem, co było w realiach tej sprawy oczywiste.

 

Sędzia Iwona Konopka orzeka wbrew poczuciu sprawiedliwości, które jest właściwe większości Polaków. W ustroju prawdziwie demokratycznym, gdzie społeczeństwo miałoby wpływ na nominacje sędziowskie (poprzez ich wybór, jak w USA, lub opiniowanie, jak np. w Kanadzie), nie miałaby szans na awans. To kolejny dowód na to, że system powoływania sędziów w Polsce (praktycznie rzecz biorąc wyłącznie przez korporację sędziowską) jest skrajnie wadliwy.

 

Gdyby prezydentem Polski była osoba licząca się z odczuciami społecznymi, nie nastąpiłoby podpisanie tej nominacji. Niestety, tak nie jest. To też ważna wskazówka w zbliżających się wyborach prezydenckich.
PS. W dniu 5 maja otrzymałam informację z Biura Prasowego KRS, iż „Uchwała  dotycząca
nominacji sędzi Iwony Beaty Konopki nie jest jeszcze prawomocna. 28  kwietnia 2015 r. została rozesłana do wszystkich uczestników postępowania nominacyjnego”. A zatem opinia publiczna ma jeszcze szansę wysłać protesty przeciwko tej nominacji zarówno do Biura Krajowej Rady Sądownictwa, jak i na ręce Prezydenta RP. Może warto wyrazić w ten sposób stanowisko?

 

 

 

 

W tym samym numerze napisałam: “Wymiar sprawiedliwości potrzebuje radykalnych zmian” (str. 16).

 

Inne zapisy autora:

0

Rebeliantka
Rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedajacych dym). Wspólzałozycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

207 publikacje
528 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Coś mi sie widzi że ta damulka , to szybko pnie się w górę. Co za człeczyna marnej postury tak ją winduje. Czas postawić jej krzywą nogę. Bo zdrowej to szkoda.
  A teraz żarty na bok. Niestety mamy dziadowskie prawo. I jak to nie zmieni się , będzie bardzo, bardzo żle.

  0
  • Avatar Jan

   Ziobro tak załatwił,że teraz jest Sędzią S.R.(del) Iwona Konopka w Sądzie Okręgowym w Łodzi i znów zamyka bezprawnie ludzi w aresztach,taka to jest dobra zmiana.Stalinowskie gnębienie ludzi.

   0
 2. Najgorsze jest to poczucie bezradności wobec faktu, że orzekają ludzie, którzy mają za nic nasze wartości.

  Wolniewicz, Braun i wielu innych znowu muszą być dotknięci rażącą niesprawiedliwością.

  0
 3. HD HD

  Wolniewicz, Braun ciągną za sobą media. A zwykły Kowalski jest udupiany bez rozgłosu.

  0
 4. Avatar hansi

  To nie jest prawo. To jest LEWO..
  I nie ma co się powoływać na “sprawiedliwość”, której – jak wiadomo – nie ma 🙂 ..
  Pani Konopka – może kiedyś zawiśnie “za całokształt”, a może przeciwnie –
  kiedyś jakaś następna Agnieszka Holland nakręci o niej kolejnego tendencyjnego gniota,
  jak ostatnio, o tej żydowskiej zbrodniarce w świetle nobilitującym do grona raczej Aniołów 🙂
  Takich serwilistycznych Psów Systemu mamy legion i trzeba by kilku TYSIĘCY drzew i 3-metrowych kawałków sznura konopnego… Net Hercules…
  JAAA tam nie idę na barykady 🙂 .. Mne to ne vadi, ja mam raka 🙂 ..
  Ale inni – proszę bardzo…
  Może już tej jesieni się zagotuje i wjedzie Bundeswehra “z bratnią pomocą” (na mocy sejmowej ustawy ze stycznia ub. roku bodajże…)..
  Ale myślę, że wątpię 🙂 ..
  POLACY – to już właśnie, kolejny raz, masowo EMIGRUJĄ z tego Judastanu…
  Wyściganie ZUS-em i rosnącymi szykanami…
  A ponieważ Izrael defaultowo szczeka na wszystkie strony i grozi atomami – więc wkrótce i nasili się exodus “Szlachty Jerozolimskiej” do obsadzania co ważniejszych polskich urzędów i instytucji (tych mniej ważnych, do samego dołu, bo Parszawa i województwa – już dawno obsadzone szczelnie 🙂 ..)… NIech no tylko zakwitną jabołnie… pardon… Niech no tylko oddane im zostaną nasze lasy państwowe za 65 miliardów Dolarów…

  0
 5. Avatar egon

  Należy prowadzić rejestr takich bydląt i w odpowiednio sprzyjającym czasie poprowadzić na rzeż . Tak jak jest ipn tak i w odniesieniu do sądów należy prowadzić rejestr hańby .

  0
 6. Avatar Stanisław

  Zgadzam się z internautą – EGON – lecz zanim tacy “ludzie” odpowiedzą za swoje czyny tu na ziemi, warto gdzie tylko się da rozpowszechnić to jakie złe rzeczy robią.

  Żyjemy w czasach mediów i gdy o takiej osobie poza krajowymi portalami zaczną pisać zagraniczne media robiąc złą prasę, może to wpłynie na wierchuszkę aby taką osobę odwołać ze stanowiska.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217