POLSKA
Like

Nowa wizja państwa: UCZCIWA BANKOWOŚĆ

19/07/2013
563 Wyświetlenia
3 Komentarze
11 minut czytania
Nowa wizja państwa: UCZCIWA BANKOWOŚĆ

Współczesny system bankowy to patologia na niewyobrażalną skalę. Ale to nie znaczy, że nie istnieje coś takiego jak uczciwa bankowość. W nowej wizji państwa, którą proponuję – możliwa jest tylko uczciwa bankowość.

0.

Mają rację Ci, którzy właśnie w świecie wielkich finansów szukają przyczyn rosnącej spirali zadłużenia i pogarszającej się sytuacji ekonomicznej zarówno ludzi, całych społeczeństw jak i państw. Jest tak dlatego, ponieważ system bankowy ma praktycznie monopol na tworzenie pieniądza, który pożycza nam na procent, przejmując sukcesywnie coraz więcej bogactwa.

.
Oficjalnie banki nie mogą emitować pieniędzy – ale to tylko przykrywka dla faktu, że to właśnie banki tworzą pieniądz we współczesnym świecie. Nazywa się to kreacją pieniądza bezgotówkowego poprzez system bankowej rezerwy częściowej i polega w skrócie na tym, że banki mogą dosłownie „wyczarować pieniądze z powietrza” – czyli pożyczać na kredyt pieniądze, których fizycznie nie mają. To pokazuje z jak wielką hipokryzją mamy do czynienia, z jak wielkim oszustwem.
.
Skoro banki teoretycznie nie mają prawa emitować pieniądza (w postaci gotówki) – ale jednocześnie w praktyce mogą tworzyć pieniądz bezgotówkowy z postaci kredytów – to znaczy, że robią dokładnie to czego im nie wolno: emitują pieniądz, tyle, że w postaci bezgotówkowej.
A pieniądz to pieniądz, gotówkowy czy bezgotówkowy to ten sam pieniądz (złotówki w przypadku naszego kraju).
.
Odsyłam na strony NBP, tam są JAWNE wszystkie informacje na ten temat. Wystarczy sprawdzić i zdać sobie sprawę z tego co to oznacza. Proszę szukać informacji o podaży pieniądza (czyli ilości pieniądza w obiegu). Proszę spojrzeć ile jest pieniądza gotówkowego w stosunku do bezgotówkowego oraz jak ilość pieniądza wzrosła z ok. 140 mld zł do ok 880 mld zł w ciągu ostatnich 15 lat !!! (co odpowiada osłabieniu siłynabywczej pieniądza o ok 80% – tyle bogactwa nam odebrano w „niewidzoczny”, podstępny sposób, wysysając je z naszych kieszeni poprzez ukryty podatek inflacyjny)
.
Pisałem już o tym wiele razy, więc po szczegóły odsyłam np. tu:

 

https://3obieg.pl/kreacja-pieniadza-przez-kredyt-kradziez-doskonala

 

.
Ale to tylko przypomnienie w jak chorym świecie żyjemy obecnie. W świecie opartym na manipulacji, podstępie, hipokryzji i oszustwie. W świecie współczesnego, ekonomicznego niewolnictwa.
.
Innowacyjna wizja państwa jaką chcę Wam zaproponować, to państwo, w którym uczciwi i dobrzy ludzie czują się jak w domu i żyją dostanio – bo priorytetem państwa jest OBRONA I OCHRONA uczciwych ludzi przed podstępem, manipulacją, oszustwem itp. nieuczciwymi praktykami.
.
„Polsce naszych marzeń” – jak roboczo nazwałem tą nową wizję państwa – możliwa jest więc tylko uczciwa bankowość.
.
Na czym polega uczciwa bankowość?
.
Uczciwa bankowość to 2 rodzaje usług finansowych, które wynikają z prostego faktu, że nikt – w tym żaden bank – nie ma prawa kreowania pieniądza „z powietrza”.
.
Pierwszym rodzajem uczciwych usług finansowych jest „przechowywanie” naszych pieniędzy w bezpiecznym miejscu, po to abyśmy nie musieli trzymać ich w domu ani nosić w kieszeni. Są to po prostu rachunki rozliczeniowe, które pozwalają nam dysponować naszymi pieniędzmi na co dzień, robić zakupy z wykorzystaniem kartypłatniczej, robić przelewy przez internet, wypłacać gotówkę z bankomatu, dostawać wypłatę przelewem na konto, itp. codzienne rozliczenia pieniężne.
.
Drugim rodzajem uczciwej działalności banków jest organizowanie kapitału, czyli większych pieniędzy na inwestycje – które pochodzą z OSZCZĘDNOŚCI (a nie z kreacji pieniądza bezgotówkowego!!!). Krótko mówiąc bank występuje tu jako pośrednik pomiędzy ludźmi, którzy mają oszczędności – a przedsiębiorcami, którzy mają pomysł jak te oszczędności zainwestować z pożytkiem.
Mówiąc wprost są to usługi lokat terminowych z jednej – i kredytów opartych o zgromadzone na lokatach oszczędności z drugiej strony.
.
Na tym polega uczciwa bankowość – że pieniądze się organizuje – a nie tworzy „z powietrza”. Że pożyczyć można tylko odłożony czyli zaoszczędzony pieniądz – a nie taki, który fizycznie nie istnieje a który bank sobie prawie dowolnie „tworzy” kiedy chce – nakładając na nas ukryty podatek inflacyjny, który MUSIMY – chcąc, nie chcąc – zapłacić wszyscy.
Normalne jest to, że jeśli ktoś nie ma pieniędzy – a ich potrzebuje – to może je albo zarobić i zaoszczędzić – albo pożyczyć od kogoś kto fizycznie MA pieniądze – a więc już je zaoszczędził.
.
Nienormalne i niemoralne jest to, że banki mogą kreować sobie z powietrza pieniądze na potrzeby kredytowe – jak to ma miejsce obecnie, dzięki systemowi bankowej rezerwy częściowej – zmuszając nas wszystkich do płacenia ukrytego podatku inflacyjnego. To zwykła – choć podstępna, masowa i wyrafinowana kradzież.
.

W „Polsce naszych marzeń” ludzie wiedzą, że każde zwiększenie podaży pieniądza jest ukrytym podatkiem – a więc odbywa się kosztem całego społeczeństwa. Dlatego nikomu nie wolno zwiększać podaży pieniądza w żaden podstępny sposób, nawet właścicielom banków!
(takie prawo ma wyłącznie Skarb Państwa i każda ewentualnie wyemitowana kwota zmniejsza obciążenia podatkowe – ale o tym w osobnej notce)

.
W „Polsce naszych marzeń” istnieje tylko uczciwa bankowość, gdzie ludzie trzymają oszczędności w bankach, na oprocentowanych lokatach terminowych – bo tylko z tych zaoszczędzonych pieniędzy bank może udzielać kredytów, dzieląc się zyskiem (z udzielenia kredytu) z tymi, którzy udostępnili bankowi swoje pieniądze w formie lokat (oprocentowanie lokat).
.
Taki sposób oszczędzania jest powszechny w normalnym państwie, bo każdemu się opłaca:
– zarówno przedsiębiorcom, którzy potrzebują pożyczyć pieniądze na inwestycje
– jak i zwykłym ludziom, którzy w ten sposób pomnażają swoje oszczędności, odkładając na emeryturę, studia dzieci, wakacje, własne mieszkanie, itp. życiowe cele
– jak i bankom, które zarabiają na ORGANIZOWANIU pieniędzy (różnica między oprocentowaniem kredytów i lokat).

.
Taki sposób oszczędzania oznacza, że każdy ma udział w zyskach z inwestycji – bo kapitał inwestycyjny może pochodzić tylko z zaoszczędzonych przez ludzi pieniędzy – a nie z bankowej „drukarki”. Firmy pożyczają pieniądze OD ZWYKŁYCH LUDZI (płacąc im za to!), za pośrednictwem banków.
A nie tak jak dzisiaj – kiedy firmy pożyczają pieniądze od banków, które na ten cel „wyczarowują pieniądze z powietrza” (zwiększają podaż pieniądza dzięki rezerwie częściowej) OBCIĄŻAJĄC wszystkich nas ukrytym podatkiem inflacyjnym.

.

Co więcej w obecnej sytuacji banki nie muszą z nikim dzielić się zyskiem z udzielonych kredytów, który w całości zachowują dla siebie. Współczesna bankowość jest jedną wielką patologią, odpowiedzialną w dużym stopniu za powiększającą się przepaść między bogacącą się „elitą” świata finansów – oraz resztą społeczeństwa, a zwłaszcza tą najuboższą jego częścią.
.
W nowej wizji państwa, którą Wam proponuję, nie ma miejsca na żadne nieuczciwe praktyki, w tym podstęp, manipulację czy oszustwo – które są m.in. podstawą współczesnych patologii systemu bankowego. To, że jest to powszechnie akceptowana przez media, globalna patologia, za którą stoi prawo, niczego nie zmienia – to nadal jest patologia sankjonująca zwykłe oszustwo, o niewyobrażalnej skali.
.
ALE NIE MUSI TAK BYĆ. Można przeceież stworzyć normalne państwo, w którym tylko UCZCIWA bankowość jest możliwa. To zależy tylko od nas – w jakim kraju chcemy żyć. Taki pomysł na państwo Wam proponuję.

.

„Polska naszych marzeń” to kraj dla ludzi uczciwych i dobrych, tzn. taki, w którym uczciwość i dobrowolność relacji między ludźmi jest gwarantowana siłą państwa – a nieuczciwość, niegodziwość, przemoc i zło przestaje się po prostu opłacać, bo kara za takie zachowania jest zawsze większa niż potencjalna korzyść z nich – a priorytetem państwa jest skuteczna obrona i ochrona swoich mieszkańców przed niegodziwością i nieuczciwością ze strony innych.
.
PS. Jeśli zainteresowała Cię, drogi Czytelniku, ta nowa wizja państwowości, jeśli bliska jest Ci taka „Polska naszych marzeń” – proszę, nie bądź bierny. Powiedz o niej znajomym, podeślij im linka do tego artykułu lub do mojego bloga. Zrób cokolwiek, żeby ją spopularyzować. Z góry dziękuję!

Inne zapisy autora:

0

Freedom
Freedom http://freedom.noweblogi.pl

Wyłącz tv - włącz myślenie.

127 publikacje
6 komentarze
 

3 komentarz

 1. Avatar Radek Biały

  Urzędnicy nie płacą podatków.
  Zapraszam do oglądania
  http://www.youtube.com/watch?v=lpNObdBkNXU

  0
 2. Avatar jahvevpohve

  Witaj Freedom. Pełna zgoda. Ja bym dodał jeszcze do zmian deleglizacje wiekszosci instrumentó pochodnych oparych na czesciowym depozycie. Zalaczam Ci artykuł o faktach, które być może znasz, ze strony globalreseach.ca, którą odwiedzam w mir regularnie: http://www.globalresearch.ca/financial-implosion-global-derivatives-market-at-1-200-trillion-dollars-20-times-the-world-economy/30944

  znakomite artykuły geopolityczne i ekonomiczne. Pozdrawiam

  PS. A z rezerwy frakcyjnej do całkowitej trzeba by dochodzić stopniowo – może nawet i przez 10 lat…

  0
 3. Freedom Freedom

  >> Ja bym dodał jeszcze do zmian deleglizacje wiekszosci instrumentó pochodnych
  >> oparych na czesciowym depozycie

  Witaj.
  Moje zdanie na temat tzw. “rynków finansowych” zaprezentowałem w osobnych wpisach.

  Najogólniej mówiąc – masz rację – w normalnej gospodarce nie ma miejsca na istnienie czegoś takiego jak “rynki finansowe”, GPW, czy “instrumenty finansowe notowane na giełdzie”.

  Mechanizm giełdowy sprawia bowiem, że “instrumenty finansowe notowane na GPW” to nic innego jak rodzaj pieniądza – i ich emisja/kreacja ma takie same skutki jak kreacja pieniądza.

  (takie same skutki dla całego społeczeństwa – a nie dla giełdowych graczy)

  Pozdrawiam.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217