Bez kategorii
Like

Nowa “szafa Lesiaka”? Służby inwigilują posłów PiS

20/09/2012
282 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Parlamentarzyści żądają wyjaśnień w sprawie działań Służby Kontrwywiadu Wojskowego wobec PiS – informuje “Rzeczpospolita”.

0


Kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego: gen. Janusz Nosek i Dyrektor Biura Pełnomocnika Ochrony i Bezpieczeństwa Wewnętrznego SKW mjr. Łukasz Warchał, będą musieli tłumaczyć się z podejrzenia inwigilacji posła PiS Tomasza Kaczmarka i jego społecznego asystenta nie tylko w prokuraturze, ale i przed parlamentem.

To efekt dzisiejszej publikacji „Rz". Ujawniliśmy w niej, że warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego stworzenia w SKW „związku przestępczego", który inwigilował i rozpracowywał działaczy PiS. Teraz w pierwszej kolejności będą wzywać na przesłuchania funkcjonariuszy i żołnierzy SKW, którzy mogą mieć związek ze sprawą.

Naszą informację i fakt wszczęcia śledztwa w sprawie inwigilacji osób związanych z prawicową opozycją próbował bagatelizować rzecznik rządu Paweł Graś. – Myślę, że postępowanie jednoznacznie odpowie, że Służba Kontrwywiadu i jej szefostwo działało w granicach prawa – mówił Graś w wywiadzie dla radia RMF FM.

Z kolei Jacek Sońta, rzecznik MON, powtórzył, że jeśli funkcjonariusze SKW usłyszą zarzuty prokuratorskie, to zostaną wyciągnięte wobec nich konsekwencje personalne.

Zdecydowanie ostrzej zareagowali politycy PiS. Władze tej partii złożyły wczoraj wniosek o zwołanie w piątek nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w tej sprawie.

– Chcemy, by premier, który nadzoruje ministrów i służby specjalne, złożył informacje na temat tych nadużyć, z którymi mieliśmy do czynienia – powiedział poseł Mariusz Błaszczak. Dodał, że inwigilacja posłów ze strony służby specjalnej jest „obca elementarnym standardom demokratycznego państwa".

Zdaniem rzecznika PiS Adama Hofmana inwigilowany był prawdopodobnie również inny parlamentarzysta tej partii Marek Opioła.

– Czy istnieje nowa „szafa Lesiaka"? Czy za czasów Donalda Tuska mamy do czynienia z inwigilacją posłów opozycji? – pytał Hofman.

Poseł Marek Opioła potwierdził w rozmowie z „Rz", że dysponuje informacją o tym, iż „jest w zainteresowaniu służb". Zaznaczył to też w przekazanym do warszawskiej Prokuratury Okręgowej zawiadomieniu o podejrzeniu przestępstwa – zorganizowaniu na terenie SKW prywatnej imprezy. W tej sprawie warszawska prokuratura 6 września wszczęła śledztwo.

Na zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu raczej nie ma szans. Ale prawdopodobnie już za tydzień gen. Nosek będzie musiał się tłumaczyć przed Sejmową Komisją ds. Służb Specjalnych. Takie polecenie wydał już szef MSW Jacek Cichocki.

http://www.rp.pl/artykul/10,934923-Opozycja-na-celowniku-sluzb.html

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758