Komentarze dnia
Like

Niemcom udało się odsunąć Ukrainę od Polski i Unii

27/11/2013
454 Wyświetlenia
1 Komentarze
18 minut czytania
Niemcom udało się odsunąć Ukrainę od Polski i Unii

Proces akcesyjny Turcji – proces negocjacyjny w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej formalnie rozpoczął się wraz ze złożeniem przez ten kraj oficjalnej aplikacji, 14 kwietnia 1987. Jednak już wcześniej, w roku 1963, UE (wówczas Europejska Wspólnota Gospodarcza) przyznała Turcji status członka stowarzyszonego (ang. Associate Member), co ukazuje długie i ścisłe kontakty ekonomiczne tego kraju z Europą. ‘…( źródło )

0


 

„Izrael posiada umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Polska stała się stroną tej umowy z dniem wstąpienia do Unii Europejskiej. Izrael jest krajem stowarzyszonym z UE na podstawie Umowy Stowarzyszeniowej. Należy zwrócić uwagę również na obowiązujące w tym zakresie kontyngenty. „…..( źródło )

Maroko „ Ważną datą dla królestwa był rok 1996, czyli podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, która weszła w życie w marcu tego roku. Maroko nie kryje swoich aspiracji unijnych, ale zdaje sobie sprawę, że dążenie do pełnego członkostwa byłoby utopią. Chce jednak być dla unii czymś więcej niż tylko państwem stowarzyszonym. Doświadczenie Turcji pozwala przypuszczać, że również Maroku uda się wypracować uprzywilejowany status w stosunkach z UE. „…(źródło )

Aleksander Kwaśniewski, „ Rosja szantażuje Janukowycza, ale Unia mogła dać Ukrainie lepszą ofertę”…..”komentował w Radiu Zet ostatnie wydarzenia w tym kraju: nagły zwrot rządu, który zawiesił proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią oraz wielotysięczne protesty Ukraińców przeciwko tej decyzji.Były prezydent stwierdził, że za woltą Janukowycza stoi Rosja, która ma duże możliwości wpływania na Ukrainę.’….”W jego ocenie, aby przeciwdziałać szantażowi Moskwy Unia Europejska powinna działać bardziej odważnie. I przedstawić Ukrainie lepszą ofertę, która pomoże gospodarce tego kraju.- Unia Europejska musi zrozumieć, że ta batalia ma wymiar dalece poważniejszy aniżeli kwestie budżetu europejskiego, czy naszych możliwości. To, co musi stać się po stronie zachodniej, to jest przygotowanie pakietu ekonomicznego, na przykład ile kredytu jesteśmy w stanie udzielić i na jakich warunkach – powiedział Kwaśniewski. I dodał: – Jeżeli rzeczywiście wiemy, jak będzie zachowywać się Rosja- i tu nie trzeba być filozofem żeby wiedzieć, bo Rosja zawsze takich metod używa – no to nasza odpowiedź powinna być dużo bardziej konkretna, właśnie w tej sferze ekonomicznej, w tej sferze wsparcia gospodarki, ponieważ rząd odpowiada za to, co będzie jutro”…..(źródło )

Krzysztof Mazur „Turcy przygotowują się także do budowy elektrowni atomowej. „….”Biorąc pod uwagę te wskaźniki, OECD umieściła Turcję w swoich prognozach w pierwszej dziesiątce najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. „….”Wzrost tureckiego PKB w 2010 roku wyniósł 8,9 proc., przewyższając nawet tempo chińskie; również wzrost w 2011 roku przekroczył zakładane tempo i wyniósł blisko 8,5 procent „……”Także pod koniec 2011 roku budżet państwa zanotował nadwyżkę – zjawisko dawno zapomniane w finansach krajów UE, w tym niestety także w Polsce – a relacja długu publicznego w stosunku do PKB również oscyluje na bezpiecznym, niespełna 40-procentowym poziomie. Jest to tym bardziej istotne, że jeszcze w 2006 roku relacja ta wynosiła ponad 46 proc., a w latach dziewięćdziesiątych zadłużenie to wynosiło ponad 70 proc. PKB. Czyli jednak można, i to szybko, obniżać zadłużenie, a jednocześnie zwiększać tempo wzrostu gospodarczego. „…..”Tureckie rezerwy złota wynoszą ok. 320 ton (wzrost o 337 proc. w ciągu 10 lat) i są np. trzy razy większe od podobnych rezerw naszego kraju. „….”Lotnisko w Stambule (w 2012 r. obsłużyło prawie 41 mln pasażerów) jest najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w Europie, „…..”Turcja jest również jednym z krajów o najwyższym przyroście ludności. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeszcze w 1960 roku Polska liczyła ciut więcej obywateli (blisko 30 mln) niż ówczesna Republika Turecka, przeżywająca wtedy swój pierwszy powojenny przewrót polityczny. Ale już 15 lat później Polaków było o 35 mln, podczas gdy liczba Turków wzrosła do 40 milionów. Obecnie jest nas, jak wiadomo, niewiele ponad 38 mln, a uwzględniwszy migracje zagraniczne, mieszkańców Polski nawet ubywa, podczas gdy kraj nad Bosforem liczy już blisko 75 mln ludności „….”Turcy stanowią najliczniejsza grupę narodową mieszkającą w Niemczech). Rodzi to zresztą kolejne kontrowersje i niepewności związane z ewentualną akcesją Turcji do UE, gdyż w krótkim czasie mógłby to być najludniejszy kraj w Unii. Dodatkowym problemem jest fakt, że Turcja jest praktycznie w 100 proc. krajem islamskim. „…..”Turcja zaczyna coraz mocniej konkurować w eksporcie produktów rolniczych z krajami UE, wypierając razem z Chińczykami firmy europejskie z ich dotychczasowych największych rynków zbytu, np. z Rosji (dla przykładu: w ostatnim okresie Turcja wyeksportowała do Rosji trzy razy więcej pomidorów niż cała UE). „….”lokomotywą tureckiego eksportu jest właśnie ta gałąź przemysłu, a największe obroty przyniósł tureckim firmom motoryzacyjnym właśnie eksport samochodów „ „….(więcej)

Marek Cichocki „No właśnie, spójrzmy na Turcję, która jest poza Unią i tak pewnie zostanie. Spójrzmy na bilans korzyści.”….”Ja nie twierdzę, że popełniliśmy błąd, przystępując do Unii, ale pokazuję, że wstąpienie do niej niesie różne konsekwencje. W trzecim sektorze istnieje zjawisko zwane „grantozą”: ludzie tam pracujący czują się tak pewnie, bo dostają granty, że już nie są w stanie zmobilizować się do myślenia, działania. Jedną z konsekwencji naszego wejścia do Unii da się porównać do tej grantozy – jeśli dostajemy strumień pieniędzy z Unii, to nie czujemy motywacji, by cokolwiek zrobić.”…..”Porównajmy: Turcja dziś to nieźle zorganizowane państwo, rzesze uczącej się, ogromnie zmotywowanej młodzieży, która chce coś zrobić i ma świetnie rozwijającą się gospodarkę opartą często na własnym kapitale, który nie boi się inwestować na przykład w edukację i zakłada uniwersytety.”…..A Polska? Niewątpliwie osiągnęliśmy wielki awans cywilizacyjny, ale nie dostrzegam w nas mobilizacji, determinacji, by samemu coś zrobić. Raczej widzę tendencję, by przystosować się i skorzystać z tego, co napływa z Brukseli.„…””Tamtej Unii już nie ma i w pewnych obszarach musimy sobie radzić sami. Widzimy to choćby w sprawach obronnych, troski o to, by Polska była w stanie bronić się przed hipotetycznym atakiem przez dwa tygodnie, bo jak się obronisz przez dwa tygodnie, to Zachód musi zacząć coś robić. „…..” bliższych nam spraw dobrym przykładem jest polityka energetyczna. Unia rozwija pakiet klimatyczny, który wprowadzony konsekwentnie w Polsce zniszczyłby naszą konkurencyjność. I musimy sobie radzić, choćby budując elektrownię atomową. Zdolność do jej wybudowania jest oznaką, że potrafimy mobilizować swoje siły i dajemy wyraźny sygnał, iż w tym obszarze decydujemy sami”……” Wywiad Roberta Mazurka z Markiem Cichockim „Coraz powszechniejsze, i to nie tylko w Polsce, ale i w społeczeństwach dużo bardziej sytych, jest przekonanie, że dzisiejsi 30-, 40-latkowie po prostu nie będą mieli żadnych emerytur. I nawet przyjmowane jest to z pewną pogodną rezygnacją.”…”O zjednoczenie Niemiec. Unia powstawała w wyniku równowagi sił między dwiema potęgami europejskimi – Niemcami i Francją. Teraz, gdy w środku kontynentu powstało 80-milionowe państwo z olbrzymim potencjałem gospodarczym, ta równowaga już nie istnieje.””….(więcej)

„Coraz bliżej nowego rządu u naszych zachodnich sąsiadów. Jak podają niemieckie media chadecy i socjaldemokraci doszli do porozumienia w sprawie traktatu koalicyjnego’…..”Po kilkunastu godzinach rozmów partie chadeckie i socjaldemokratyczna SPD, porozumiały się m.in w sprawie najbardziej spornej – płacy minimalnej. Zostanie ona wprowadzona od 2015 roku i będzie wynosiła 8,50 euro za godzinę. „….(źródło )

„…:Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas rozmowy telefonicznej z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė powiedział, że decyzja o rezygnacji z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest spowodowana licznymi groźbami i szantażem ze strony Rosji – podaje Baltic News Service.
– Ukraina nie wytrzymała szantażu gospodarczego, który od kilku miesięcy prowadzi Kreml. Rosja groziła wprowadzić blokadę handlową dla firm ze wschodniej Ukrainy, gdzie skupia się największy przemysł krajowy i gdzie zatrudnione są setki tysięcy ludzi. Naraziłoby to Ukrainę na miliardowe straty – cytuje słowa ukraińskiego prezydenta agencja BNS, opierając się na wypowiedźi doradcy prezydent Litwy Iowita Nialiuszene. „…(źródło)

„Ukraina nadal prowadzi negocjacje na temat podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – oznajmił premier Mykoła Azarow otwierając posiedzenie rządu w KijowieZ kolei prezydent Janukowycz zapewnił, że władza nie użyje siły do rozpędzenia manifestacji w Kijowie, o ile te zachowają pokojowy charakter.Odpowiedzialnie oświadczam, że proces negocjacji w sprawie podpisania umowy o stowarzyszeniu jest kontynuowany, prace na rzecz zbliżenia państwa do standardów europejskich nie zostały wstrzymane ani na jeden dzień”….”Chcę podkreślić, że celem trójstronnych negocjacji jest usunięcie rozbieżności i podpisanie umowy o stowarzyszeniu i o strefie wolnego handlu z UE na lepszych dla Ukrainy warunkach, aby nie straciła ona ani rynku rosyjskiego ani unijnego „….(źródło )
—–
Mój komentarz

Przykład takich krajów stowarzyszonych jak Turcja, Izrael, czy Maroko pokazuje ,że stowarzyszenie z Unia przynosi korzyści i nie ma większego wpływu na sprawy wewnętrzne . Wojna handlowa Rosji z Ukrainą nie może trwać w nieskończoność . Niemcy pakują dziesiątki miliardów euro w Grecję, więc trudno uwierzyć ,że kwestia kilkunastu miliardów euro, które Unia mogłaby dać Ukrainie to jakiś problem .

Dla Niemiec stowarzyszenie , a później być może członkostwo w Unii to poważne zagrożenie. Niemcy liczą na to ,że skonsumują Polskę . Są jednak za aby zeuropeizować , czy tez zgermanizować połączone obszary Polski i Ukrainy . Polacy i Ukraińcy mówią zbliżonymi językami , posiadają szmat wspólnej historii , i są bliskie kulturowo , czego nie można powiedzieć o Polakach i Niemcach .

Sprawa komplikacji z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej jest dosyć dziwna. Do końca nie wiadomo , czy Niemcy w ostatniej chwili nie zablokowałyby podpisania umowy . Nie wiemy też jaki uzgodnienia w tej sprawie zawarła Merkel z Putinem .Zaskoczone protestami na Ukrainie Niemcy praktycznie nie wsparły Ukrainy , nie mówiąc już o jednoznacznych deklaracjach , co do poparcia podpisania umowy, czy też znaczącego wsparcia finansowego dla Ukrainy .

Być może Janukowycz i oligarchia ukraińska celowo wywołali protesty , aby wymusić na europejskiej opinii publicznej poparcie stowarzyszenia Ukrainy z Unią. Wskazywałoby na to publiczne opowiadanie Janukowycza o szantażu Moskwy. Niemcy znajdują się teraz wa bardzo niezręcznej sytuacji. Jeśli to była tylko gra Janukowycza , to będą musiały wyrazić zgodę .

Oczywiście może być i tak ,że Niemcy chcą umyć ręce i nie narażać się opinii publicznej w Polsce i innych krajach Europy Środkowo Wschodniej o rękami Moskwy i Janukowycza nie dopuścić do powstania dużego słowiańskiego obszaru gospodarczego, jaki powoli budowałaby Ukraina i Polska.

Naiwnością jest czynienie odpowiedzialnym za ewentualne niepodpisanie umowy Janukowycza . W tle jest nie tylko Putin, ale jego najwierniejszy sojusznik w Europie Merkel

video Polska, Ukraina – w Europie czy w jej przedsionku? Gościem krakowskiego Klubu Wtorkowego był dr Mykoła Riabczuk, ukraiński poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta. (Absolwent Politechnik Lwowskiej, Instytutu Literackiego im. M. Gorkiego w Moskwie, doktor teorii literatury. Jeden z założycieli opiniotwórczego czasopisma Krytyka, stypendysta i gościnny profesor kilku uniwersytetów amerykańskich)
Spotkanie prowadził prof. Andrzej Nowak.

Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz
Twitte

Adam Michnik doczekał się kolejnego potomka? Tak zdaje się sugerować „Super Express”, któremu udało się sfotografować naczelnego „Wyborczej” z dziecięcym wózkiem i młodszą kobietą. „….”Słyszeliśmy je m.in. z ust cotygodniowej felietonistki „GW”, wiedzącej co nieco o życiu szefa”. Nie do końca wierzyliśmy, tym bardziej że nie tak dawno plotkowano przecież też o bardzo złym stanie zdrowia redaktora „….(źródło )

Jadeitowy Królik leci na Księżyc „Jadeitowy Królik”, bo tak nazywa się chiński łazik, ma wyruszyć już na początku grdnia. Ten potężny skok programu kosmicznego może jednak zaszkodzić nowej misji NASA „…”Chińska misja ma wystartować na początku grudnia, choć dokładnej daty nie podano. Nazwa została wybrana w internetowym głosowaniu i ponoć nawiązuje do chińskiego folkloru. Jadeitowy Królik ma poruszać się z prędkością 200 metrów na godzinę (rosyjskie Łunochody osiągały 5 km/h) i wspinać się na zbocza o nachyleniu do 30 stopni.
Nieznane są bliższe szczegóły misji, jednak będzie to pierwsza od lat 70. księżycowa sonda, która będzie się poruszała po powierzchni. Ostatnia taka wyprawa to radziecki Łunochod 2, który trafił na Księżyc w 1973 roku i przejechał po nim 37 km. Jednak od 40 lat nic, co człowiek zbudował, po Srebrnym Globie nie jeździło.”….(źródło )

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar Jan Paweł

    To nie Niemcy odsunęli Ukrainę od Unii, tylko Ukraina sama odsunęła się od niej, bo… widzi co stało sie w Polsce po wejściu do Unii. Proszę porozmawiac że zwykłymi Ukraińcami.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816