Bez kategorii
Like

Nie zapominajmy o tym mieczu Damoklesa

19/12/2012
295 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

CO2 powstaje nie tylko ze spalania węgla, o wiele więcej produkują go Niemcy (2,5 razy więcej niż Polska), Anglia, Francja, Włochy 1,5 (po 1,5 razy więcej niż Polska) – ze spalania gazu ziemnego, benzyn, oleju – w pojazdach, samolotach, statkach

0


 Jest mnóstwo powodów, dla których trwanie rządu pod przewodem D. Tuska jest dla Polski katastrofalne; są wspaniałe analizy udowodniające to ponad wszelką wątpliwość np. blogera SEAMANA zamieszczone m.in. na portalu Salon 24. Mało jest stosunkowo analiz dotyczących narodowej gospodarki – w jakże zgubny dla Polski sposób – prowadzonej przez ten rząd.

Wśród wielu kardynalnych błędów, zaniedbań i katastrofalnych czasem decyzji – skupię się nad pakietem energetyczno-klimatycznym- podpisanym osobiście przez premiera Tuska już w końcu roku 2008. Skutki owego pakietu, zrazu niewidoczne, będziemy odczuwać stopniowo począwszy od r.2013. Zrazu niezauważalne, ba nawet w chwili obecnej – z racji dużej redukcji emisji – Polska posiada pewne nadwyżki tzw uprawnień do emisji CO2 i z ich sprzedaży uzyskała już ok 200 mln Euro. To wielce złudne w dłuższej perspektywie. Konsekwencje realizacji pakietu w obowiązującej formie, to podwyżka cen energii o 100 %, to utrata kilkuset tysiecy miejsc pracy (na skutek przeniesienia produkcji do państw o tańszej energii elektrycznej – np. na Ukrainę, to straty sięgające setek miliardów Euro w kilkuletniej perspektywie, to w ostatecznym rachunku – straty przekraczające korzyści Polski z wszelkich unijnych dotacji (fundusze spójności i inne).

Prawie dwa lata temu pisałem:

"Jest wiele argumentów rzeczowych do wykorzystania; żaden z nich nie jest ulubionym argumentem Tuska (bieda) – nie musimy używać argumentów przynoszących wstyd.

Po pierwsze; kiedy gwałtownie rozwijała przemysł Europa Zachodnia, nie istniały żadne międzynarodowe konwencje o limitach emisji CO2 do atmosfery. Przy przewadze wiatrów zachodnich – cierpieliśmy z tego powodu.

Po drugie, zanieczyszczenie atmosfery tlenkiem i dwutlenkiem węgla nie pochodzi tylko od spalania węgla, a wyłącznie o tym zewsząd słyszymy; nawet od tych, którzy występują o renegocjację pakietu. O wiele więcej tych gazów trafia do atmosfery w wyniku spalania benzyn i gazu ziemnego. Jeżeli przyjmiemy, że podstawowym składnikiem benzyny jest benzen, a gazu ziemnego metan – możemy wyliczyć na podstawie równań chemicznych:

C + O2 = CO2

2C6H6 (benzen) + 15O2 = 12CO2 + 6H2O

CH4 (metan) + 2O2 = CO2 + 2H2O

Zatem:

przy spaleniu 100 kg. węgla powstaje 367 kg. CO2

przy spalaniu 100 kg. benzyny powstaje 338 kg. CO2

przy spalaniu 100 kg. gazu ziemn. powstaje 275kg. CO2

Pomijam przy tych wyliczeniach pewne niedoskonałości spalania, a co za tym idzie – emisję CO (trującego), także emisję pyłów i sadzy przy spalaniu węgla, szczególnie brunatnego. Obciążałoby to rzeczywiście bardziej Polskę spalającej głównie te nośniki energii. Z drugiej jednak strony – "stare" państwa UE mają kilkunastokrotnie większe zużycie benzyn (samochody osobowe, przewozy samochodowe i przede wszystkim przewozy lotnicze) i wiadomym jest, że w krótkim obiegu Carnot’a w silnikach spalinowych powstaje więcej tlenku węgla niż przy spalaniu węgla w wyrafinowanych piecach w elektrowniach cieplnych.

Na podstawie danych statystycznych z 2009 r. widać wyraźnie, że kilkakrotnie większymi od Polski emitentami CO i CO2 do atmosfery są "stare" państwa UE –
Niemcy, Francja, Włochy i nieco "młodsza" Anglia, natomiast w wielkościach względnych (w odniesieniu do wielkości kraju) – jeszcze Belgia, Holandia, Luksemburg, Anglia, Niemcy, Włochy (wyjątkiem jest tu Francja, która z uwagi na stosunkowo dużą powierzchnię, ma wskaźnik emisji CO i CO2 do atmosfery – nieco niższy od Polski.

Ilustruje to poniższe zestawienie:Ilustruje to poniższe zestawienie:
państ CO – mln. ton CO2 – mln.ton

państwo CO-mln t. CO2, CO+CO2, CO+CO2/pow
Belgia 0,839 123,500 124,339 4.076,7
Luksemburg 0,012 12,064 12,076 4.644,6
Holandia 0,599 175,926 176,525 4.253,6
Niemcy 4,035 876,811 880,846 2.467,4
Anglia 2,388 555,640 558,028 2.301,1
Francja 5,668 415,730 421,398 774,6
Włochy 3,808 491,834 495,642 1.645,0
Polska 2,521 318,216 320,737 1.025,7

Jeszcze jedno – Polska spala mniej węgla kamiennego niż Niemcy a w wydobyciu i spalaniu węgla brunatnego mają pierwsze miejsce w świecie.

Konkluzja mojego wpisu jest taka oto: Przestańmy mówić, że Polska jest trucicielem, bo wiadomo, nasza energetyka oparta jest na węglu i nie mamy szans zmienić tego w krótkim czasie i dlatego musimy płacić za prawa do emisji CO2. Przestańmy w końcu wmawiać sobie samym niedorzeczność polegającą tylko na takim imperatywie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem ilustrującym zatruwanie naszej planety jest ilość emitowanego tlenku i dwutlenku węgla na jednostkę powierzchni (ostatnia kolumna w tabeli). Wynika z niej jednoznaczne, że kraje Beneluksu zatruwają powierzchnię ziemi czterokrotnie intensywniej niż Polska, Niemcy i Anglia – ponad dwukrotnie, jedynie Francja truje powierzchnię ziemi około 25% mniej niż Polska.

Przyjęty pakiet energetyczno-klimatyczny przewiduje indywidualne podejście do każdej elektrowni cieplnej a szczególnie do opalanej węglem. Przewiduje (a jakże) również sprawdzanie, czy przejechany przez samochód km. drogi spowodował taką lub inną (ponadnormatywną) emisję CO i CO2. Wszystko to jeszcze nieco oddalone w latach, ale już powstał rynek zezwoleń na emisję spalin. Już ogromne pieniądze zaczynają funkcjonować na tym rynku. Ciekawi mnie, czy w przyszłości posiadacze starszych typów samochodów też będą musieli kupować prawo do emisji… Niektórzy teoretycy przeprowadzają jakieś karkołomne liczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych przy wyprodukowaniu określonej jednostki energii elektrycznej. Jakież to sztaby ludzi będą to liczyć, a jakie drugie sztaby będą handlować prawami do emisji. Najwyraźniej przekraczamy granice absurdu.

Najprostszym sposobem liczenia emisji CO2 do atmosfery (jednocześnie najdokładniejszym – per capita i najsprawiedliwszym) – jest wyliczenie ilości wyprodukowanego owego gazu z ilości spalanych paliw w danym państwie – węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego i innych paliw – w oparciu 0 wyżej przedstawione równania chemiczne i odniesienie jej do terytorium kraju. Tak wyliczony wskaźnik w sposób najdokładniejszy z możliwych zilustruje wpływ gospodarki poszczególnego państwa na ogólne zatrucie terytorium (Europy, świata). Tylko obciążenia finansowe proporcjonalne do tak wyliczonego wskaźnika będą sprawiedliwe i uwzględniające zarówno przyczyny tego stanu rzeczy, jak i korzyści wynikające z takiego lub innego podejścia do takiej czy innej komsumpcji paliw, (które muszą kosztować). Według przyjętego pakietu – my mamy płacić za 300 mln. ton wyemitowanego CO2, a np. Włochy za 500 mln. ton, Anglia za 558 mln. ton – nie, tylko dlatego, że my wyprodukowaliśmy go głównie z węgla, a Włosi i Anglicy jeżdżąc samochodami, latając samolotami i spalając gaz. "Stare" państwa UE wypuszczają do atmosfery kilkakrotnie więcej CO2 na każdy km2 powierzchni niż Polska, ale wg przyjętych regulacji, to my będziemy w przyszłości płacić najwięcej dla poprawy ekologii w Europie.

Myślę, że powinniśmy jak najszybciej odrobić lekcję i postawić twarde weto – merytorycznie udokumentowane – nie przyjmować wszystkich rozwiązań w dobrej wierze – byśmy nie musieli dokładać (jak to bywało w historii) do znacznie bogatszych państw zachodniej Europy – będąc przekonanym, że uzyskaliśmy jakąś tam licząca się derogację. Tak to niestety może wyglądać, kiedy najważniejszą sprawą w Polsce jest EURO 2012, Orliki i długie piłkarskie weekendy. Sprawa jest poważna i z wyliczeń wynika, że Polska nie wytrzymałaby finansowych obciążeń wynikających z pakietu."

Obecnie Polska stawia pewne warunki, otrzymuje pewne derogacje – wygląda to jednak mniej więcej tak – rząd mówi o sukcesie polegającym na uratowaniu owieczki, ale należne stado wielbłądów trzeba co roku i tak oddać.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz 40

Tropi

24 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816