Artykuły redakcyjne
Like

Nie powierzajmy swojego losu dyletantom

10/03/2014
325 Wyświetlenia
7 Komentarze
5 minut czytania
Nie powierzajmy swojego losu dyletantom

Premier Tusk wybrał przyjaźń z Putinem zamiast pilnować polskiej racji stanu. Dołączył do niego prezydent Komorowski ze swoimi rusofilami Nałeczem i Kuźniarem. Minister Sikorski miał kilka przejawów politycznej nierównowagi – ostatecnie jednak został wraz z wymienionym też aktywnym rusofilem.

Po dojściu Tuska do władzy – jeszcze 13 i pół miesiąca urząd prezydenta US sprawował G.W.Bush – była zainicjowana przez niego budowa tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach; można było wykonać instalacje i postawic nową administrację US wobec faktu dokonanego; zresztą jeszcze kilka m-cy po objeciu urzędu – Obama nie wstrzymywał projektu.

0


Niestety Tusk włączył wsteczny bieg i skutecznie budowę tarczy antyrakietowej storpedował; zrobił to pod pozorem targowania się o otrzymanie za darmo wiekszej ilości rakiet Patriot. Posiadanie na terytorium Polski amerykańskiej bazy z odpowiednim żołnierskim kontyngentem – znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo kraju.

PDT włączył jeszcze wsteczny bieg przy budowie gazoportu w Świnoujściu; po trzech latach od czasu objecia urzędu został dopiero wyłoniony wykonawca. Monstrualnie wydłużony czas budowy obiektu (do 2014 r.) i tak będzie o rok opóźniony. Tymczasem ów terminal gazowy przy priorytetowym wykonawstwie mógłby uchronić Polske od gazowych dostaw z Rosji, wyeliminować potrzebę podpisywania kontraktu gazowego (haniebnego) – oczywiście w połaczeniu z innymi przedsiewzieciami (połączenia gazociagów z siecią Niemiec i Czech. Były “stare” jamalskie kontrakty na dostawy do r. 2010 i był kontrakt z RosUkrEnergo na dostawy 2 mld m3 rocznie. W sprawie zaopatrzenia Polski w gaz – rząd (Tusk i Pawlak) zawalili wszystko co tylko się dało. Prawdopodobnie działali pod przemożnym wpływem Moskwy. Dlaczego – nie wiem.

Obronność państwa w czasie rządów tej koalicji też uległa znacznemu obniżeniu. Nastąpiło uzawodowienie armii – krok w dobrym kierunku, tylko że równolegle całkowicie zrezygnowano ze szkolenia rezerw. Powołuje się do przeszkolenia pewne ilości “starych” rezerwistów i szkoli na nowych rodzajach uzbrojenia. Nie w tym rzecz – nie szkoli sie nowych rezerw, nie wprowadza sie nowoczesnego pojęcia obrony obywatelskiej na wzór Szwajcarii, czy Izraela. Ustawowy budżet MON w wysokości 1,95 PKB jest systematycznie uszczuplany przez premiera np. w ub. roku o ponad 3 mld zł. Nie realizuje się od dawna przyjętych programów np. programu śmigłowcowego, którego historia siegnie niedługo 20 lat. Większość okrętów naszej MW ma na ukończeniu resursy; odnowienie floty (wdrożenie do pełnej gotowości bojowej), to proces przynajmniej piecioletni. Nie ma fizycznej możliwości unikniecia luki czasowej (kilkuletniej) w gotowości bojowej MW. Obrona plot jest dośc mierna i nienowoczesna, obrona prakietowa – nie istnieje żadna. Po storpedowaniu budowy pierwszej tarczy antyrakietowej – jest zaplanowana budowa elementów nowej tarczy przez US ale w roku 2018. Idea budowy własnej tarczy antyrakietowej – kompatybilnej z tego typu urządzeniami NATO – możliwa do realizacji (tu zaangażował sie PBK) – nie znalazła żadnego odzewu ze strony MON i premiera. Jedynie można mówić o dostatecznej obronie naszego wybrzeża przy pomocy nowoczesnych środkow bojowych.

Krótko mówiąc – gdyby PDT był w rzeczywistości współczesnym Konradem Wallenrodem działajacym na rzecz Rosji – wykonałby swoje zadanie na piątke z plusem. Nie sądzę, by tak było – raczej jego działanie wynika z wyjątkowego braku kompetencji i wyjątkowo beznadziejnej znajomości spraw wojskowych.

Oczywiście – wydarzenia na Ukrainie spełniły rolę kubła zimnej wody na głowę tego dyletanta na urzędzie premiera. Natychmiast zmienił retoryke – już zaczyna mówić o wojsku (to co mu tam napisano), już stwierdza, ze w obliczu destabilizacji w naszej częsci Europy – potrzebna jest silna armia itp. 12 bojowych samolotów z obsługą, które otrzymujemy od US, to kropla w morzu potrzeb. Niemcy mają dziesiatki zestawów antyrakietowych – my żadnego. Turcja, która dysponuje PKB zaledwie o 1/3 większym od naszego posiada ponad 300 bojowych samolotów i potężną armię. Putin się nie poważy zaczepić jej zbrojnie. Polska ze swoim potencjałem trzykrotnie mniejszym od rosyjskiego powinna być zdolna do samodzielnej obrony – przynajmniej do czasu, aż w ramach NATO otrzyma pomoc.

Wypowiedzi min. Siemoniaka, premiera i prezydenta w tej mierze są zgoła infantylne i świadczą o głebokiej ignoracji w dziedzinie obronności kraju.

Aktualne jest ciagle pytanie – jak długo ster naszej państwowej nawy będziemy powierzać ludziom, dla których polska racja stanu, to obce pojecie, którzy nie posiadaja żadnych kompetencji do sprawowania odpowiedzialnych państwowych funkcji?

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

 1. [Nie powierzajmy swojego losu dyletantom ]>Do PE chce iść b. pospolita trójmiejska kurwa, ostatniego sortu, bo ze spelun trójmiejskich, do innych lokali miał ten sort zakaz wstępu, w latach 60-70 ub. wieku, tramwajarka z bezpośredniego przymusu Milicyjnego, bo ten najgorszy sort gnali do roboty wysyłając na tramwajarskie kursy, tym ładnym zapewniano “opiekę” ze swej strony, robiono tak i w Szczecinie, na całym Wybrzeżu, w większych miastach, czyli Krzywonos, bo wychowała dużo dzieci nie swoich oczywiście i Otylia Jędrzejczak, bo dobrze pływa i piłkarz były Żórawski, bo dobrze piłkę kopał, trójmiejska ukraińska tancerka na rurze i pospolita kurwa bo dobrze tańczyła, dawała, przyrodnicze POmyłki w osobach Środy, Szczuki i innych lewaczek bo…?, etc.. czy to kabaret lub bardzo dobrze płatne wczasy, czy poważne wybory, od których dużo dla Polski i Polaków zależy? Patrząc na te listy kandydatów do parlamentu UE z PO-PSL-SLD i PO-likociarni ogarnia mnie – na przemian – albo ŚMIECH albo PRZERAŻENIE! Unia to miejsce, gdzie toczy się ZAŻARTA WALKA O INTERESY POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW a ci debile myślą, że to bardzo dobrze opłacane wczasy!!! Czerwona zaraza traktuje parlament UE jako ŻEROWISKO DLA SIEBIE I SWOICH!!!! Tacy “kandydaci” nie mają prawa reprezentować naszych interesów!!! Nie pozwólmy, żeby b. i aktualne kurwy, dziwki, komedianci, nieuki i “C(W)ELEBRYCI” NISZCZYLI NASZĄ ŻYCIOWĄ SZANSĘ!!!! Pogońmy do jasnej cholery to przeklęte kurewskie i c(w)elebryckie badziewie!!!!! Zaoszczędźmy sobie strat i wstydu na całą Europę i Świat!!!

  0
 2. Avatar kanton

  Premier Tusk sprawę terminala LPG w Świnoujściu zajebał na całego. W chwili obecnej nie zachystnie się na temat L Kaczyńskiego który rozpoczął budowę terminala LPG.
  Jeżeli Tusk liczy na NATO , to z niego jest marny gracz w szachy. Pozostaje jemu gra w warcaby i pchełki.
  Niech liczy tylko na siły zbrojne jakie mamy. A mamy tyle wojska że wstyd mówić że w ogóle mamy coś takiego jak wojsko.
  Ale czego jak czego to generałów mamy bardzo dużo. No i trochę mamy wojsk specjalnych.
  Podobno wszyscy te wojska specjalne chwalą. A najbardziej chwalą te wojska specjalne nasi potencjalnie nieprzyjacele.

  0
 3. Rozbudowany poprzedni wpis: [Nie powierzajmy Polacy swojego losu dyletantom i …. ]>Do PE chce iść b. pospolita trójmiejska kurwa, ostatniego sortu, bo ze spelun trójmiejskich(całe Trójmiasto o tym dobrze wie, przynajmniej starsze roczniki), do innych lokali miał ten sort zakaz wstępu, w latach 60-70 ub. wieku, tramwajarka z bezpośredniego przymusu Milicyjnego, bo ten najgorszy sort gnali do roboty wysyłając na tramwajarskie kursy, na salowe w szpitalach, sprzątaczki ulic, to była tzw. walka z lewusami, mętami społecznymi, do których ją zaliczano jak i jej podobne, była to dla nich fioletonosych po siwusze z niebieską, czerwoną kartką i denaturacie pewnego stopnia nobilitacja społeczna i maksymalny poziom awansu, dla tych niegramotnych, niepiśmiennych, potrafiących tylko nogi i usta rozwierać, nadstawiać dupy co im do dziś będących w starczym wieku pozostało, tym ładniejszym i ładnym zapewniano “opiekę” za darmowe korzystanie z ich walorów ze swej strony, robiono tak i w Szczecinie, na całym Wybrzeżu, w większych miastach, czyli mowa o Krzywonos po 7 klasach powszechniaka kończonego wieczorową porą – kurewstwo nie szło w parze z nauką, jak i powożenie tramwajami, no i bo wychowała dużo dzieci nie swoich oczywiście i Otylia Jędrzejczak, bo dobrze pływa i piłkarz były Żórawski, bo dobrze piłkę kopał, trójmiejska ukraińska tancerka na rurze i pospolita kurwa bo dobrze tańczyła, dawała, przyrodnicze POmyłki w osobach Środy, Szczuki i innych lewaczek bo…?, etc.. czy to kabaret lub bardzo dobrze płatne wczasy, czy poważne wybory, od których dużo dla Polski i Polaków zależy? Patrząc na te listy kandydatów do parlamentu UE z PO-PSL-SLD i PO-likociarni ogarnia mnie – na przemian – albo ŚMIECH albo PRZERAŻENIE! Unia to miejsce, gdzie toczy się ZAŻARTA WALKA O INTERESY POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW a ci debile myślą, że to bardzo dobrze opłacane wczasy!!! Czerwona zaraza traktuje parlament UE jako ŻEROWISKO DLA SIEBIE I SWOICH!!!! Tacy “kandydaci” nie mają prawa reprezentować naszych interesów!!! Nie pozwólmy, żeby b. i aktualne kurwy, dziwki, komedianci, nieuki i “C(W)ELEBRYCI” NISZCZYLI NASZĄ ŻYCIOWĄ SZANSĘ!!!! Pogońmy do jasnej cholery to przeklęte kurewskie i c(w)elebryckie badziewie!!!!! Zaoszczędźmy sobie strat i wstydu na całą Europę i Świat!!!

  0
 4. Avatar Jerzy Wnorowski

  Całe to antypolskie badziewie trudno nazwac politykami. Jest to zbieranina, którą p. Jan Pietrzak bardzo słusznie nazwał ZOŁZ-ami (Złodzieje-Oszuści-Łobuzy-Zdrajcy).

  0
 5. sprawa odrobine zle postawiona. po pierwsze, trudno wierzyc w dyletanctwo ludzi niewatpliwie inteligentnych i podejmujacych swiadome decyzje. a z tego wniosek, ze agentura III RP, takie prawdopodobnie otrzymala zadania albo zaszly jakies inne, blizej nieokreslone okolicznosci, prowadzace (na nie wytrawne “oko”) do tych, wydaje sie zupelnie niepowaznych i niekompetentnych decyzji. po drugie, w powyzszej sytuacji troche zastanawiajacy jest ten caly szum polityczno-medialny polskiej elitki i powrot do integracji calego okraglostolowego srodowiska. to mnie najbardziej zastanawia, tego nie rozumiem. czy to jakas zaslona dymna czy moze rzeczywiscie sa tak tepi? ale to drugie akurat wykluczylem. dlatego pytanie, jaka prawde czy tez jaka polityke chca oslaniac? po trzecie, III RP to slabiutkie kadlubowe panstewko, ktore jest na poly satelita niemiecka, na poly wciaz znaczne wplywy utrzymuja Rosjanie. jest oczywiscie tez silny czynnik amerykanski i zydowski. natomiast ten ostatni czynnik zydowski, jest jakby spoiwem laczacym interesy amerykanskie, niemieckie i rosyjskie w III RP. jest fasadowe panstewko dla publiki i fasadowa demokracja, latwo sterowana wspolczesnymi zdobyczami socjotechniki. do tego, jest rzecz jasna podporzadkowana tym interesom moznych, elitka, wywodzaca sie chociaz czesciowo z tzw. tubylcow. i teraz uwierzymy w to, ze ta elitka, ktora nie ma zupelnie zadnych narzedzi oddzialywania na sytuacje miedzynarodowa, czy nawet sasiedzka, jest w stanie cokolwiek dyktowac na Ukrainie, czy gdzie indziej? czy jestesmy w stanie uwierzyc, ze jak pisze Pan Mojsiewicz, amerykanskie elity sa tak dalekowzroczne, ze od dawna zaplanowaly ten konflikt i zrobia z III RP, lokalne mocarstwo? to dlaczego zrobily z naszego panstwa, wraz ze swymi wspolnikami, takie scierwo? czy deindustrializacja i slaba gospodarka, brak armii, rozprezenie spoleczne i odplyw kapitalu ludzkiego, rozrastajaca sie biurokracja, marionetkowe sadownictwo i bardzo dlugi szereg innych spraw, to nie zasluga, miedzy innymi Amerykanow? kazdy, miedzynarodowy powazny gracz, drepcze po III RP, jak chce i kiedy chce. w czym mamy tym razem posluzyc Amerykanom? aby nawiazali blizszy sojusz z Berlinem i z Moskwa? dla Amerykanow teraz najwiekszym zagrozeniem ekonomicznym i miltarnym, nie jest wcale Rosja, ale Chiny. wlasnie dlatego przesunely swoj ciezar miliarny w rejon Pacyfiku. to tam toczy sie dla USA i swiatowej finansjery, glowna os rywalizacji. czy mamy sie ludzic, ze USA i Zachodowi wciaz bardziej potrzebna jest Ukraina czy Polska, niz Rosja (w tym z Ukraina) z jej potencjalem ekonomicznym i miltarnym? czy bardziej potrzebna jest niestabilna Polska, czy stabilny Berlin, ktory dazy do zblizenia z Moskwa? pytam sie Was, co jest bardziej realne???

  0
 6. warto sie zapoznac rowniez z artykulem niejakiego Pana Adama Wudarczyka, ktory przybliza nam tez nieco bardziej konflikt ukrainski, z jeszcze szerszej, dalekowschodniej perspektywy – http://www.psz.pl/tekst-44948/Adam-Wudarczyk-Chiny-moga-wywolaa-wojne-dzieki-Ukrainie

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816