POLSKA
Like

Nie-Boska komedia w Teatrze Starym, czyli czy do Krakowa już na dobre zawitała „wielka żydowska kultura” ?!!!

24/11/2013
1775 Wyświetlenia
33 Komentarze
8 minut czytania
Nie-Boska komedia w Teatrze Starym, czyli czy do Krakowa już na dobre zawitała „wielka żydowska kultura” ?!!!

Jeszcze we wtorek o godz. 13.30 na stronie internetowej teatru można było znaleźć w obsadzie “Nie-Boskiej komedii” nazwiska Bolesława Brzozowskiego, Anny Dymnej, Mieczysława Grąbki, Tadeusza Huka, Ryszarda Łukowskiego, Jacka Romanowskiego i Krzysztofa Zawadzkiego. Dwie godziny później zniknęły i obsada zmalała z 18 do 11 osób.

0


żydowska antykultura

„ANI RAZ NIE PRACOWALIŚMY Z TEKSTEM KRASIŃSKIEGO, ALE UCZESTNICZYLIŚMY W KOLEJNYCH PROWOKACJACH, Z KTÓRYCH MIAŁA SIĘ WYŁONIĆ TEZA O WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚCI NARODU POLSKIEGO ZA ANTYSEMITYZM” !!!

******

 

Żydówka Silverman do Starego Teatru w Krakowie!

Aktorzy nie chcą mówić pod nazwiskami o powodach rezygnacji. Wiemy jednak nieoficjalnie, że nie chcieli brać udziału w spektaklu, który – wszystko na to wskazuje – jest wielką prowokacją, nie mającą nic wspólnego z tekstem wieszcza, ani z inscenizacją jego tragedii, wystawioną na tej scenie w 1965 roku przez Konrada Swinarskiego.

To właśnie tamta, słynna premiera miała być punktem wyjścia do spektaklu, który przygotowuje Oliver Frljić – 37-letni reżyser urodzony w Bośni, autor tekstów i teoretyk teatru. “Ekspert od śmiałych rewizji klasyki”, jak przedstawia go na swej stronie Stary Teatr. “Nie-Boska komediaw jego wersji to rewizja całkowita. Spektakl od półtora miesiąca powstaje bez scenopisu. W sztuce nie ma też postaci z dramatu. Zdania, jakie padają, są efektem improwizacji aktorów na temat polskiego antysemityzmu, rzekomo obecnego w inscenizacji Swinarskiego.

Ani raz nie pracowaliśmy z tekstem Krasińskiego, ale uczestniczyliśmy w kolejnych prowokacjach, z których miała się wyłonić teza o współodpowiedzialności narodu polskiego za antysemityzm – mówi jeden z aktorów.

Podczas prób zacierają się granice między teatrem i rzeczywistością. Artyści, prowokowani do prywatnych wypowiedzi, otrzymują je potem jako tekst sztuki. Uwaga jednej ze starszych aktorek: “Zostawmy w ogóle Swinarskiego, to w tym teatrze świętość”, była kontrowana przez młodego aktora: “Gówno, nie świętość!”. W dyskusjach plącze się Swinarski, Jedwabne, film “Pokłosie”. Wszystko w ramach realizacji “Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego. W tej chwili nie wiadomo, czy w ogóle dojdzie do premiery.

Czekamy na tydzień prób generalnych, wtedy zapadną decyzje – mówi wicedyrektor Starego Teatru Sebastian Majewski.

Wieszcz jako pretekst żenującej prowokacji Starzy i młodzi. 18-osobowy zespół aktorski został tak dobrany, by w połowie tworzyli go ludzie młodzi, a w połowie ci, którzy są w tym teatrze po 30-40 lat i uosabiają jego tradycję. W jednej ze scen młody aktor mówi:

– “Zygmunt Krasiński napisał »Nie-Boską komedię«, która jest straszliwym paszkwilem na Żydów, to sztuka antysemicka”.

Następnie każdy z tej grupy przedstawia się z imienia i nazwiska i mówi:

– “W związku z tym, że »Nie-Boska komedia« jest tekstem antysemickim, nie chcę być Polakiem, chcę być Żydem”.

Tylko jedna aktorka się wyłamuje:

– “Jestem Polką, to reżyser kazał mi mówić, że jestem Żydówką, ale ja tego nie zrobię”.

Po czym grupa młodych rozbiera się i pisze sobie na piersiach “Holocaust = towar”. Następnie sięga po mydło (z tłuszczu Żydów) i zmywa napis. Brzmi i hymn Polski. “Mazurek Dąbrowskiego” śpiewany jest po rosyjsku, ale i po polsku, na melodię “Deutschland, Deutschland über alles”, co poprzedza scenę gwałtu zbiorowego na jednej z młodych.

Następnie bierze ona ślub w obrządku katolickim (w tragedii Krasińskiego jest to ślub hrabiego Henryka z Marią), po czym uczestnicy obrzędu plują na młodą parę, by następnie przebrać kobietę w welon ikonograficznie upodabniający ją do Maryi Niepokalanej.

Potem zgwałcona rodzi dziecko, co sugeruje scena z charakterystycznym zawiniątkiem. Tyle że wysypują się z niego ciasteczka w kształcie Gwiazdy Dawida. W tym momencie grupa młodych przemienia się w czworonogi, które ciasteczka wyjadają, po czym krążąc na czworakach wokół ni to stołu, ni to ołtarza, gdzie owa Maria siedzi, kładą jej kolejno głowy na kolanach w akcie spowiedzi.

Muczą przy tym głośno, co na próbach bawiło reżysera i jego ekipę.

Aż zwierzęta padają, a Maria kładzie na nich karteczki z nazwiskami: Miłosz, Szymborska, Wojtyła.

W kolejnej sekwencji grupa starszych.

– “Nazywam się (tu aktor miał podawać swoje imię i nazwisko) – grałem w przedstawieniu Konrada Swinarskiego »Nie-Boska komedia«”.

Nieważne, że to mistyfikacja, że nikt z nich tam nie grał, mają brać na siebie współodpowiedzialność. Za przeszłość, za tradycję. Jaka ona była, wskazywały okrzyki grupy młodych:

– “Jak mogliście brać udział w tak antysemickim przedstawieniu?!

Swinarski swymi spektaklami wyniósł Stary Teatr na poziom europejski, a teraz każe się nam przyczepiać mu jakieś nieprawdziwe łaty. Wystarczy poczytać recenzje z tamtych lat lub porozmawiać z aktorami, którzy w jego “Nie-Boskiej” grali – mówi osoba, która się wycofała.

Dodajmy, że wybitny reżyser współpracował z teatrami z Izraela, gdzie pewnie nie byłby zapraszany, gdyby obecne tezy o jego sztuce miały sens. Ale faktem jest, że samo dzieło Krasińskiego poprzez scenę z Przechrztami jest skażone, by użyć określenia prof. Marii Janion.

Po kolejnych próbach wycofywali się kolejni aktorzy. Gdy mówili “To skandal!”, reżyser reagował: “Zapisać, powiesz to w spektaklu”.

Ci, którzy zrezygnowali, nie znaleźli zrozumienia części ekipy “Nie-Boskiej”.

W poczcie elektronicznej teatru pojawił się nie podpisany list atakujący tych, którzy odeszli. Dwoje aktorów wymienia się z nazwiska, określając ich zdrajcami.

Czego od nich oczekiwaliśmy? Tylko tego, żeby zrobili to, co robią zawsze. Żeby byli kimś innym. Nie zgodzili się” – napisano.

Sformułowano też liczne pytania. Na przykład (zachowujemy pisownię oryginału):

“… czy fakt, że polacy zabili mniej żydów niż Niemcy oznacza mniejszą odpowiedzialność? Czy fakt, że polacy zabili mniej żydów niż Niemcy oznacza że jesteśmy lepsi”.

O co w tym wszystkim chodzi? Na pewno nie o teatr. Powstający spektakl wzbudza w zespole Starego ogromne emocje. Ponoć na radzie artystycznej teatru dyr. Jan Klata zadeklarował, że decyzję, czy dojdzie do przewidzianej na 7 grudnia premiery, podejmie po pierwszej próbie generalnej. Zatem próby trwają, mimo wycofania się siedmiu z osiemnastu aktorów. A nikt nie został do obsady dodany. Tak już było przy “Poczcie Królów Polskich”. Wtedy sztuka nie spotkała się z uznaniem krytyków i publiczności.

 

http://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2013/11/24/nie-boska-komedia-w-teatrze-starym-czyli-czy-do-krakowa-juz-na-dobre-zawitala-wielka-zydowska-kultura/

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Konwent Narodowy

116 publikacje
11 komentarze
 

33 komentarz

 1. Avatar polipid

  ydzi mają w dupie całą historię tu liczy się interes …65mld$ …trwa obróbka Polaków aby przyjęli to w spokoju, a nawet z wdzięcznością :))))
  kutasy!

  0
  • Avatar Ali Baba

   “Zygmunt Krasiński napisał »Nie-Boską komedię«, która jest straszliwym paszkwilem na Żydów, to sztuka antysemicka”. BO- PRAWDĘ RĄBIE..?? A CZY POWIEŚĆ KRASZEWSKIEGO PT. “ŻYD”..TO TEŻ ANTYŻYDOWSKA..?? POLECAM JEJ PRZECZYTANIE..!!

   0
 2. Avatar polipid

  To próba dla aktorów … próba na zrobienie z siebie szmaty … tak jak za okupacji … pracować dla niemieckich teatrów czy nie!

  0
 3. Avatar Jerzy Wnorowski

  Wszystko będzie zależało od ludzi. Jeżeli dadzą się zrobic świniami i upodlą się, to szczac na takich Polaków. Inna sprawa , co na to władze polskie ?

  0
  • Avatar wojtek

   Polskie… Nie, no rozbawiles mnie do łez. A od kiedy to? Zacznijmy w końcu nazywać rzeczy po imieniu!!!

   0
 4. Avatar Moherowy Berecik

  Dziękuję Wam Aktorzy, którzy zrezygnowaliście z grania tego gówna.

  0
 5. A to wszystko także za moje pieniądze! Pieniądze odebrane mi przemocą przez państwo i podarowane bez mojej zgody innym “wybitnym” “Polakom” i obcym.
  Żurek Janusz

  0
 6. Avatar Merlyn

  ale dlaczego naprawdę zrezygnowali starsi i dlaczego nie zrezygnowali młodsi…..Czy chodzi o chwałę ich reżysera czy o niechęć do plucia na bycie Polakiem. Rozumiem młodych, bo ich może Swinarski nie zachwycać, ale są jeszcze inne powody by nie dać z siebie zrobić podstępem szmaty.

  0
 7. Jakiś cel dla jaj musi zostać.

  0
 8. Avatar Dzien Dobry

  Jezeli mlodsi aktorzy nie rezygnuja to znaczy ze kampania upadlania Polski dziala.
  ten spektakl to skandal, trzeba to naglosnic. Niech zydzi zaczna mowic prawde ale o sobie.
  Szewach Weiss w wywiadzie po tym ochydnym filmie “Nasze matki nasi ojcowie” powiedzial ze Niemcy tak sa zacieci naPolakow bo Polska byla swiadkiem ich wstydu; mysle ze dotyczy to tez zydow. Jak pisala Hanna Arendt okres II WS jest dla narodu zydowskiego hanba. Dajcie nam wreszcie spokoj i zacznijcie mowic o sobie. Pojednanie moze nastapic tylko na drodze prawdy. Pozdrawiam

  0
  • Avatar Moherowy Berecik

   “Niemcy tak sa zacieci naPolakow bo Polska byla swiadkiem ich wstydu; mysle ze dotyczy to tez zydow. Jak pisala Hanna Arendt okres II WS jest dla narodu zydowskiego hanba. ”

   Już kiedyś właśnie doszłam do tych samych wniosków. Żydzi nas niszczą bo za dużo o nich wiemy w kontekście z II WŚ i nie tylko, a to burzy mit wspaniałego żyda męczennika.

   0
   • Avatar Ali Baba

    Jak pisala Hanna Arendt okres II WS jest dla narodu zydowskiego hanba….A PEWNIE ŻE TAK…TRAFIŁA W SEDNO RZECZY..!!

    0
 9. Avatar Van Helsing

  Dlatego teatry, galerie (raczej wszystkie te przybytki) omijam szerokim łukiem, bo obawiam się że jeszcze mi się coś w głowie wypaczy, to jest po prostu niebezpieczne.
  No i jak tu obcować z kulturą, jak nie ma polskich teatrów, później jest że my to chamy i bez kultury 🙂

  0
 10. Avatar kanton

  Już wcześniej pisałem że naród żydowski nie jest narodem wybranym , lecz jest narodem przebranym. To są odpadki od ludzkiej nacji co zostały wykonane.

  0
 11. Avatar Wika

  Uklon ode mnie w strone aktorow, ktorzy w tym paszkwilu postanowili nie brac udzialu!
  Zal mi dyrektora Teatru, ktory stoi pod wielka presja i ktory chyba nie ma wiele do powiedzenia. Za to widzowie moga storpedowac takie “przedstawienie” (jesli do niego dojdzie) nie wybierajac sie na nie – umrze wtedy smiercia naturalna i wystarczajaco wyraznie pokaze, ze Polacy maja jeszcze troche godnosci i nie beda sie przykladac do opluwania swojego narodu!

  0
  • Ten dyrektor to słynny propagator obsceny, któremu wszystko kojarzy się z jednym – niejaki Klata – podobno “artysta” bardzo ceniony na Zachodzie.
   Żurek Janusz

   0
   • Polacy, to może mają jeszcze trochę godności, ale w Krakowie jest cała masa filosemitów wychowanych na GW i ci pójdą gremialnie na przedstawienie aby zamanifestować swoją “postępowość” i sprzeciwić się garstce niezadowolonych katokołtunów.
    Żurek Janusz

    0
 12. Avatar Zenon

  Szacunek za zachowanie kręgosłupa dla odważnych aktorów. A reszta to żydobolszewia, warchoły, jak ich przed wojną trafnie nazywano.

  0
 13. Ja się pytam: gdzie są kibice? !!! Gdzie są narodowcy?!!! Czemu jeszcze nikt się nie zabrał tam za robienie porządku?!!!
  Znów będzie świat z nadzieją spoglądał na Niemców żeby ci zrobili porządek. O ile bowiem w Anglii co 500 metrów jest potężny meczet o tyle w Niemczech, mimo że jest pełno Arabów, nie widać żadnych meczetów. Pejsatych w Niemczech też za bardzo nie widać. W Londynie niczym w Telawiwie. Oj, będzie chyba rozróba na całego.
  Zresztą, Europa która przestała tworzyć własną kulturę i przejmuje żydowską, marnie skończy.

  0
 14. Kraków to gówno straszne się robi. Kiedyś idę tam ulicą i jakaś hucpa, widzę, z jewrejstwem w tle: Jakieś plakaty se powyklejali na ścianach że niby że ich się prześladuje. I obowiązkowo nasze wojsko było żeby im mkaszerować. Ja jak przeczytałem na tym plakacie to wybuchłem w donośny śmiech na całą ulicę. Udali że nie słyszą. I nasza milicja też tam była. I udali że nie słyszą.
  To bydło jest k..wa. !!! Kiedy to się skończy !! To obrzydzenie bierze patrzeć na to jak polskie wadze i naród polski robią z siebie świnie. !!!

  0
 15. Avatar Slaw

  Komunizm nie upadł tylko mutuje i jest obecnie prowadzony według nowej strategii sformułowanej przez Antoniego Gramsciego polegającej nie na przekształceniach własnościowych tylko na rewolucji kulturowej. Na polskim odcinku tę nową strategię realizuje funkcjonariusz Bogdan Zdrojewski. To on jest odpowiedzialny za ostatnie ekscesy antykultury w Polsce!

  0
 16. Wszędzie komuchy dookoła. I żydofile. Zaczęło się od tego że wszystko niemal w sklepach bylo “koszerne”. Były piwa koszerne, wódki koszerne. I motloch to kupował. I dziecioki chrzcił “Dejwid”. Pokolenie Dejwidóow teraz. To się , taki zewnętrzny przejaw skończył, to zaczął się o wiele gorszy. Po cichu sprowadzanie żydów i innych nacji w dużych ilościach, wyrzucanie Polaków z kamienic i uwłaszczanie żydów. I po cichu podejmowanie decyzji hańbiących Polskę. Komorek se pojechał do Izraela i nawet o tym media prawie wcale nie mówiły.

  0
  • Nie tylko prezydent. Jakiś rok temu cały “polski” rząd odbył tajne posiedzenie w Izraelu wrazz tamtejszym rządem. Niestety prasa nie informowała, ani o posiedzeniu, ani o czym rozmawiano.
   Żurek Janusz

   0
 17. Ze “Starego” odeszła Anna Polony podając jako powód brak możliwości pracy z dyrektorem Janem Klatą. Pracę nad spektaklem “Nieboskiej” zawieszono.
  Żurek Janusz

  0
 18. K..wa, to nie mogą wypieprzyć tego głupa wystrzyżonego a la debil z tego teatru??
  Zresztą po co w ogóle tetr. Nie potrzeba. Ka tam bym nie poszedł nawet jakby dokładali kasę mi. Po cholerę. Skrzypka n dachu oglądać? U mnie jest tetr i nie byłem ani raz w życiu. Zamknąć powinni, zburzyć. Nikt nie chce tam chodzić. Garstka porąbańców tylko. Autobusami ze szkół zwożą bo gnoje wtedy wolą do teatru niż na lekcje.
  Normalny człowiek nie m czasu do teatru, nie czyta tez głupot bo i szkoda piniendzy na ksiażki i czasu. Taka prawda. Oni mj w dupie widza czy czytelnika i nawzajem, potencjalny widz czy czytelnik ma w dupie ich. Chcą pieprzyć że nie chcą być Polkami tylko Zydami, to niech k..wa wypier…ją do Palestyny. To my na to tez sramy na ich sztukę, książkę, telawizję.
  Nie ma potrzeby żeby aktorzyny się dorabiali. Niech zdechną z głodu. Nienawidzę tego gówna. To banda świrów jest. Niech ich szlag trafi.

  0
 19. Trzeba by najpierw wywalić min. Zdrojewskiego, bo on zatwierdza tego typu nominacje. Nawet dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie J. Fedorowicz, obecnie poseł PO wyraził się dzisiaj w Radiu Kraków, że przyjeżdża skądś ze świata jakiś reżyser i każe, jak słyszał, aktorom śpiewać na scenie: “Deutschland, Deutschland über alles…”. Tego było już za wiele starszym aktorom, pomijając już inne ekstrawagancje, do których ich nakłaniał. Zaiste nie-boska komedia!
  Żurek Janusz

  0
  • Ciekawe, kto naopowiadał temu bośniackiemu reżyserowi, że Polacy (w tym i aktorzy) zostali już urobieni na takie gówno, że będzie z nich mógł uformować, co mu się tylko zamarzy, a i tak nikt się mu nie sprzeciwi. Mam nadzieję, że trochę się rozczarował i do Polski prędko nie zawita. A nazwiska “postępowych” aktorów warto by na przyszłość zapamiętać.
   Żurek Janusz

   0
 20. Aktorzyny to bydło było zawsze. Oni udawali (byli aktorami) także patriotyzm. Niech se założą teatr porno za sexszopem i tam niech bilety sprzedają na skrzypka na dachu i inne jewrejskie gówna.
  Fakt że naprzeciw tego Teatru Starego koło hotelu pod kotwicą zwsze stare ździry rozpadówy stały. To klata tam niech z segdą i globiszem idą.
  Kazik dobrze śpiewał “Wszyscy artyści to prostytutki. W oparach lepszych fajekj, w oparach wódki. Czy ty to widzisz, czy się nie wstydzisz …”
  To bydło jest co powoduje że nikomu nie chce się niczego czytać ani oglądać. Przez nich w ogóle wielkie gówno jest.

  0
 21. Zdrojewski od kultury jak Kluzikowa od edukacji. Cyrk.

  0
 22. Avatar Dzien Dobry

  Czyli “wielka zedowska kultura” oznacza obrazanie Polakow i jezeli “zawitala na dobre” to znaczy ze to dopiero poczatek? Dziwne ze to nie jest antypolskie….. Sztuka hest wulgarna z tego co czytam i zniewazajaca Polske. Jak mozna w tym brac udzial i jak Stary Teatr i nasze wladze moga sie na to zgodzic.
  Trzeba wreszcie zaczac mowic prawde o zydach moze wtedy sie od nas odczepia.
  Jest wiele faktow mowiacych o tym jak zydzi zabijali zydow. Oni chca na nas zwalic odpowiedzialnosc za to co sami zrobili. Nie mozna do tego dopuscic.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816