NEWS
Like

Nie będzie lepszego momentu

07/09/2017
145 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Nie będzie lepszego momentu

Powstańcy warszawscy, których zostało niespełna trzy tysiące, zasługują na najwyższy szacunek. Polska może okazać go wyłącznie w jeden sposób – przyznając im stopnie i prawa oficerskie. Wszystkim, bez wyjątku. Już raz Polska tak dziękowała powstańcom – tym z Powstań Listopadowego, Krakowskiego i Styczniowego, rok po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.powstanie1

Józef Piłsudski Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości

Myślę, że nie jestem odosobniony w poczuciu wdzięczności wobec Powstańców Warszawskich, ani – wobec nich – w poczuciu winy, że oddawali życie za to, że dzisiaj żyjemy w pięknej i niepodległej Polsce, a do teraz ich męstwo i ofiara nie zostały należycie wynagrodzone. To prawda – nie walczyli o tytuły i ordery. Ale skoro po 73 latach okazali się zwycięzcami, choć wtedy, 3 października musieli poddać ukochane miasto, winniśmy im nie tylko zaproszenia do szkół, na mecze i wsparcie finansowe ze zbiórek publicznych. Jesteśmy im winni znacznie więcej.

Polska już raz uklęknęła przed swoimi Powstańcami. W grudniu 1919 roku, rok po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, Sejm przyjął ustawę „o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863”. Odrodzone państwo przyznało weteranom powstań Listopadowego, Krakowskiego oraz Styczniowego honorowy stopień podporucznika Wojsk Polskich (lub awans na stopień wyższy – jeżeli byli już oficerami) oraz żołd oficerski z czasem zamieniony na pensję, dodatek pielęgnacyjny oraz darmowe leczenie i opiekę społeczną.

Nie ma żadnego powodu, aby dzisiaj, kiedy w Pałacu Prezydenckim oraz w Sejmie i Senacie zasiadają ludzie, którzy pokazali już nie raz, że bliskie im są patriotyzm i szacunek do tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Wiem również, a wynika to z rachunku ekonomicznego, że dzisiaj stać nasze państwo na to, aby zamiast jałmużny uhonorować naszych bohaterów pensją oficerską (tak właśnie!), która pozwoli im na godne istnienie. Zasługują na to po tysiąckroć! Podobnie jak na awans na stopnie oficerskie.

I nic nie usprawiedliwi Prezydenta (inicjatywa ustawodawcza), Sejmu i Senatu (uchwalenie ustawy), jeżeli nie przebudzą się z bezczynności w tej sprawie.

Nie będzie lepszego momentu, żeby podziękować naszym bohaterom.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217