Bez kategorii
Like

Nexteer Automotive Poland przegrał w Sądzie z Grzegorzem Zmudą!

25/06/2012
687 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Nexteer Automotive Poland przegrał w Sądzie z Grzegorzem Zmudą! Przewodniczący „Solidarności” został przywrócony do pracy.

0


 

W Tychach 25 czerwca 2012 roku zapadł ważny wyrok dla świata pracy w Polsce. Sąd pracy ogłosił wyrok w procesie wytoczonym spółce Nexteer Automotive Poland przez Grzegorza Zmudę, przewodniczącego Solidarności . Sąd wydał wyrok w którym ogłosił, że pracodawca bezprawnie zwolnił Grzegorza Zmudę. W związku z tym sędzia Ewa Woźnicka nakazała przywrócenie związkowca do pracy i wypłatę odszkodowania. Jednak wyrok nie jest prawomocny i stronie pozwanej przysługuje apelacja. Pełnomocnik procesowy spółki stwierdził, że decyzja w sprawie odwołania się od wyroku zostanie podjęta po zapoznaniu się z uzasadnieniem i przeanalizowaniu stanu prawnego.

 
Jak doszło do procesu
Rok temu szef zakładowej Solidarności pełniący również funkcję przewodniczącego Rady Pracowników w Nexteer Automotive Poland został dyscyplinarnie wyrzucony z pracy. Jako przyczynę zwolnienia zarząd firmy podał między innymi „naruszenie zasad współżycia społecznego poprzez udział w strajku z użyciem trąbek, syren i głośnych krzyków”. Grzegorz Zmuda złożył pozew przeciwko pracodawcy. – Do różnicy zdań pomiędzy związkiem zawodowym a pracodawcą dochodzi niemal w każdym zakładzie pracy. W mojej ocenie przyczyną zwolnienia była wysunięta przez Solidarność groźba przeprowadzenia strajku generalnego, który w rezultacie się nie odbył – podkreśla Grzegorz Zmuda.
Proces o prawo do pracy
Przed tyskim Sądem Pracy przeprowadzonych zostało sześć rozpraw, w trakcie których przesłuchano ponad 20 świadków. Podczas ostatniej, 11 czerwca zeznawał prezes spółki. Zdaniem Grzegorza Zmudy strona pozwana dążyła do możliwie najdalszego odsunięcia w czasie momentu wydania przez sąd rozstrzygnięcia, mającego na celu ocenę rozwiązania stosunku pracy z powodem, ponieważ pracodawcy nie jest na rękę przywrócenie go do pracy. – Wyrok korzystny dla mnie naruszenie przepisów prawa przez pracodawcę – dodaje Zmuda.
Możny pracodawca
Nexteer Automotive Poland produkuje układy kierownicze m. i n . d o samo chodów Opla i Fiata. Tyski zakład jest częścią koncernu Nexteer Automotive , stanowiącej własność firmy Pacific Century Motors , którego udziały skupiają państwowy chiński holding AVIC Automobile Industry Holding oraz Beijing E-Town International (spółka miasta Pekin).
W Polsce należy szanować prawo
Sąd Pracy wydał wyrok w którym ogłosił, że zarząd spółki Nexteer Automotive Poland złamał prawo i bezprawnie oraz bezpodstawnie zwolnił Grzegorza Zmudę z pracy. Mając na uwadze zgromadzony materiał w trakcie procesu sędzia Ewa Woźnicka ogłaszając wyrok nakazała przywrócenie związkowca do pracy i zasądziła wypłatę odszkodowania. Jednak należy podkreślić, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny i stronie pozwanej przysługuje apelacja. Pełnomocnik procesowy pozwanej spółki po ogłoszeniu wyroku stwierdził, że decyzja w sprawie odwołania zostanie podjęta po zapoznaniu się z uzasadnieniem oraz analizie stanu prawnego.
Ogłoszenie wyroku.
 
 
Pełnomocnik spółki Nexteer Automotive Poland
 
Pełnomocnik procesowy Grzegorza Zmudy komentuje wyrok
media:RP

Inne zapisy autora:

0

Mateusz Gruźla
Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758