Artykuły redakcyjne
Like

Nelson Mandela nie żyje

05/12/2013
290 Wyświetlenia
13 Komentarze
5 minute czytania
Nelson Mandela nie żyje

Dziś wieczorem ok godz. 23 zmarł Nelson Rolihlahla Mandela niegdyś najsłynniejszy więzień polityczny na świecie,  południowoafrykański polityk, Prezydent Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacz na rzecz praw człowieka, laureat pokojowej nagrody Nobla. Znany w RPA również  jako “Madiba” (jest to jego imię w klanie Xhosa) a także “tata” (co w języku Xhosa oznacza “ojciec”). Polityk tej klasy, że pół godziny po ogłoszeniu jego śmierci w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym mówił o nim murzyn Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.Mandela był synem wodza plemienia Thembu. W wieku 7 lat, jako pierwszy w swojej rodzinie zaczął uczęszczać do szkoły. Tam nauczyciel-metodysta nadał mu angielskie imię Nelson. Ukończył studia prawnicze. Jako student uczestniczył w działaniach na rzecz praw politycznych, społecznych i ekonomicznych czarnoskórej większości w RPA. W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować.

Nelson-Mandela-by-Eli-Weinberg-1961

Początkowo był zwolennikiem nieużywania przemocy. Wraz ze współpracownikami zmienił zdanie po masakrze w czasie protestu Sharpeville w marcu 1960 roku i delegalizacji ANC. Rok później został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe (“Włócznia Narodu”, MK). Zbrojne działania “Umkhonto we Sizwe” za czasów Mandeli miały mieć jednak charakter wyłącznie sabotażowy i wykluczały ataki na ludzi. Dokonywali zniszczeń instalacji o dużym znaczeniu dla gospodarki RPA. Został aresztowany 5 sierpnia 1962 i skazany za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji obcych państw na RPA (zdrada stanu). Przestępstwo sabotażu było w RPA zagrożone karą główną, tj. śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności. Otrzymał 5-letni wyrok za działalność sabotażową, w czerwcu 1964 zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności. W 1985 roku odmówił skorzystania ze zwolnienia warunkowego. Z więzienia na wyspie Robben wyszedł po 27 latach – 11 lutego 1990 – pod wpływem kampanii ANC i nacisków międzynarodowych, zgodnie z decyzją prezydenta F.W. de Klerka, który umożliwił też legalizację ANC. Dnia 18 marca 1992 mieszkańcy RPA opowiedzieli się w referendum za likwidacją apartheidu.

Kierował ANC od czerwca 1991 do grudnia 1997, z którym osiągnął w pierwszych wolnych wyborach 27 kwietnia 1994 najlepszy wynik i większość mandatów w parlamencie. Nowo wybrany parlament wybrał go w maju 1994 Prezydentem RPA – pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii tego kraju. Pełnił ten urząd od 10 maja 1994 do 16 czerwca 1999 roku, w okresie pokojowego odejścia od apartheidu. Jako prezydent zdobył międzynarodowe uznanie – wspólnie z de Klerkiem otrzymał w 1993 roku pokojową Nagrodę Nobla. Utrzymywał bliskie stosunki z Fidelem Castro ipłk. Muammarem al-Kadafim, których uznawał za “towarzyszy broni”.

Po odejściu na emeryturę zaangażował się w sprawy społeczne, m.in. w kampanię walki z AIDS (w czasie prezydentury był krytykowany za brak działań w tej kwestii). W roku 1995 utworzył “Nelson Mandela Children’s Fund” (“Fundacja Nelsona Mandeli na rzecz Dzieci”), której celem jest organizowanie projektów na edukację, pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, chorych na AIDS, wspieranie dzieci szczególnie uzdolnionych, nie tylko w RPA ale także innych krajach afrykańskich. Fundusze pochodziły na początku z prywatnych zasobów samego Nelsona Mandeli, z czasem stworzył on ogromny ruch międzynarodowy na rzecz pozyskiwania środków na projekty dziecięce. Fundacja opiekuje się 9 tysiącami zakażonych. Był mediatorem przy rozwiązywaniu konfliktów regionalnych w Afryce. W czerwcu 2004, w wieku 85 lat ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się z życia publicznego: Jestem pewien, że nikt nie oskarży mnie o egoizm, jeśli, ciesząc się jeszcze dobrym zdrowiem, poświęcę się sprawom prywatnym – oświadczył.

Człowiek Roku 1993 według magazynu Time wspólnie z Jaserem Arafatem, Frederikiem de Klerkiem i Icchakiem Rabinem.

26 października 2007 na wniosek dzieci z RPA Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Nelsonowi Mandeli Order Uśmiechu.

28 czerwca 2008 w Londynie w Hyde Park odbył się koncert z okazji 90. urodzin Mandeli.

2 lipca 2008 prezydent USA George Bush podpisał ustawę, zgodnie z którą Nelson Mandela oraz przywódcy ANC zostali skreśleni z oficjalnej listy terrorystów USA.

Przypadająca 18 lipca 2009 91. rocznica urodzin pierwszego czarnoskórego prezydenta Republiki Południowej Afryki, Nelsona Mandeli, który za walkę z apartheidem spędził trzecią część życia w więzieniu, obchodzona była jako “Dzień Mandeli”, poświęcony przede wszystkim promowaniu wolontariatu w społeczeństwie południowoafrykańskim.

Pogrzeb Nelsona Mandeli z pewnością będzie jedną z najważniejszych uroczystości międzynarodowych w tej dekadzie.

 

Inne zapisy autora:

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
12 komentarze
 

 1. bodziopl

  No to ciekawe czy się zacznie, rzeź białych oczywiście ?

 2. Kula Lis 62

  Nelson Mandela – inspirowany „naukami” Karola Marksa i skazany na śmierć morderca, którego V-kolumna żydo-komunistów ZSRR pod kontrolą oficera prowadzącego Joe Slovo ustawiła na stanowisku sekretarza Komunistycznej Partii Afryki Płd., przemianowanej później na Afrykański Kongres Narodowy (ANC), którego Mandela został Prezydentem. Pod jego przywództwem rozpoczęła się masakra i ludobójstwo wszystkich przeciwników żydo-komunizmu w najbogatszym kraju Afryki, czyli Afryce Południowej. Pod hasłami liberalnej ekonomii, równości społecznej, wyzwolenia spod apartheidu, itp. przeciwnicy żydo-komunizmu zostali sadystycznie wymordowani (pamiętacie „naszyjniki” z palących się opon, kamieniowanie, rzeki płynące krwią?), a kto mógł, uciekł do innych krajów. Nelson Mandela doprowadził Afrykę Płd – najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj Afryki (do którego wyemigrowało wielu Polaków), do kraju trzeciego świata. I za to dostał Pokojową Nagrodę Nobla!

  • Tomasz Parol Tomasz Parol

   Ale chyba był jakiś powód, że afrykanerzy wyciągnęli Mandelę z pudełka? Zgadnij jaki

   • romulanin

    embargo “wolnego świata” i strach przed “imperium zła” (którego obawiali się afrykanerzy) aczkolwiek izrael w zakresie technologii wojskowej bardzo ściśle współpracował z białym rpa.

 3. RICO

  Szkoda,że to nie jest nekrolog tuska ! Szkoda !

 4. Ano

  Jak widac po reakcjach…eblasztmntu Swiatowego, odszedl do piekiel -najukochanszy wodzus – ktory w imie nieludzkiej UTOPII cofnol swoj olbrzymi Kraj o 20 lat, z najpiekniejszego i najprezniejszego kraju Afryki- do pozycji BANTUSTANU.

  Te placze, to chyba z zalu, ze TYLKO RPA udalo sie tak modelowo zgnoic, oddajac wladze cholocie, menelom, bandytom, lewusom, pedrylom etc?

  • Tomasz Parol Tomasz Parol

   Myślę, że nie masz racji. Mogło być tak, że nie było Mandeli i miałbyś masakrę białych jak w Kongu, Algierii i wielu innych państwach, gdzie nie został żaden biały a płoty były pełne ponabijanych dzieci…
   Nie róbmy tak jak komuchy i inne lewactwo, nie twórzmy prostych kalek dla skomplikowanych i wieloznacznych postaw

 5. Ano

  South Africa to zupelnie INNA bajka p.Tomaszu

  Tam był autentycznie Kraj DOBROBYTU i prosperity gospodarczej.
  Ponadto BIALI byli tam i zakladali te Panstwo p r z e d Afrykanami ( murzynami) o czym sie nie pisze i nie wspomina, wiec wszyscy na słowo AFRYKA maja odruch ” Pawłowa ” !
  W innych Krajach PLEMIENNE nienawiści doprowadziły do piekła na ziemi – tutaj OFIARAMI sa w 99% biali osadnicy od pokoleń budujacych TO Panstwo.

  Ciekaw jestem wlaśnie dlaczego wypuszczono p. Nelsona M z pudła i obdarzono go najwyzszymi godnościami? Chyba nie dlatego, ze skonczyl ” prawo angielskie w kiciu ” albo obiecał USPOKOIĆ swoich ziomalów?

 6. Kula Lis 62

  Wszyscy
  Komunista, który odpowiada za śmierć ponad miliona dzieci
  Okazuje się, że w jego biografiach całkowicie pomijane są wszystkie wątki mogące wywołać jakiekolwiek kontrowersje. – W efekcie wprowadzonej przez niego ustawy, od 96 roku do chwili obecnej zginęło co najmniej milion dzieci – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl Tomasz Terlikowski.

  – Nelson Mandela odpowiada za śmierć o wiele większej liczby czarnych niż najwięksi afrykańscy rasiści. On wprowadził w 1996 roku w RPA ustawę, która pozwala na aborcję dziewczynkom bez względu na wiek i na przyczynę. Według ustawy do 12 tygodnia można wykonywać aborcję bez względu na wszystko, a później z przyczyn społeczno ekonomicznych. W efekcie tej ustawy, od 96 roku do chwili obecnej zginęło co najmniej milion przede wszystkim czarnych dzieci. To jest pierwszy i podstawowy do niego zarzut. Co to za bojownik o prawa czarnych, który podpisuje prawo, które przyczynia się do śmierci o wiele większej liczby czarnych niż apartheid, bo apartheid to generalnie był paskudny ustrój, ale nie zabójczy. Drugi zarzutem jest to, że wbrew temu co się mówi on też był rasistą, tylko czarnym rasistą przeciwko białym. Kiedy on był prezydentem jego bojówki likwidowały farmy białych, masowo gwałciły kobiety. To był element wojny rasowej. Dodajmy, że wszystko to w imię fałszywej ideologii, ponieważ pierwsi na tych terenach byli nie Zulusi i nie czarni, tylko biali. Oni tam pierwsi osiedli, dopiero później kolejne fale to były fale czarnych osadników. Tylko ktoś kto jest rasistą może sądzić, że Afryka ma być tylko dla czarnych. Trzeba powiedzieć zupełnie jasno, był to zwyczajny komunista, który doprowadził do upadku kwitnącej gospodarki RPA – powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl Tomasz Terlikowski.
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 12:10:35
  @Kula Lis 62 12:10:35
  Masowa emigracja Burów z RPA!

  Nie jest żadną tajemnicą, że przejęcie władzy przez Mandelę spowodowało masową emigrację Burów z RPA! Nawet osadnicy z dziada pradziada tam osiedleni byli zmuszeni do takiej emigracji.
  Jest mnóstwo reportaży na YT i jak to się odbywało. Byli pracownicy wielu posiadłości ziemskich po przejęciu władzy przez Mandelę napadali, gwałcili i bili swoich chlebodawców a na końcu SETKI z nich straciło życie. Przywłaszczali sobie, zupełnie podobnie jak to miało miejsce w latach 30-ych w Niemczech na obywatelach pochodzenia żydowskiego, ich posiadłości i doprowadzali te dobrze prosperujące farmy do ruiny. Odsyłam wszystkich do prasy zachodniej żeby sobie to unaocznić.
  Pan Terlikowski ma racje i proszę tu nie przywoływać Wikipedii ponieważ życie pokazało jak naprawdę było , a nie jakieś wpisy osób które chcą wybielić Mandele. Nie robił NIC żeby zatrzymać całą rzeszę uciekających specjalistów lekarzy, inżynierów, farmerów itd. Wielu emigrantów osiedlało się w Nowej Zelandii i innych częściach globu. Jest nawet jeden bardzo znany reportaż o osadnikach z RPA w Gruzji gdzie zaczęli uprawiać południowo afrykańskie winorośla. Gruzini zorganizowali specjalny “fon” dla osadników z RPA!
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 12:24:06
  @Kula Lis 62 12:24:06
  Bylem tam i widziałem te przemiany. Komunistyczny beton to i tak komplement dla tego osobnika. Dzisiaj czarny żeby obrazić czarnego mówi mu “Ty Mandelo”
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 12:31:14
  @Kula Lis 62 12:31:14
  Takich to ludzi stawia się na cokoły, morderców, niszczycieli własnych krajów! Walka z apartheidem polegała na morderstwach policjantów, za co trafił do więzienia. Zniszczył kwitnącą gospodarkę RPA! Swego czasu pracowałem z tymi wypędzonymi, którzy zostawili wszytko na co kilka pokoleń pracowało i wydarło tej ziemi, żeby stworzyć ludziom pracę i dobrobyt. Dzisiaj dzikusy zrabowali wszystko, co można sprzedać, reszta popadła w ruinę nie mają dosłownie nic, zostali prawdziwymi nędzarzami. Dziś proszą białych o powrót żeby zajęli się odbudową, tego wszystkiego co zostało zmarnowane przez zaledwie dwie dekady.
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 15:54:43
  Wszyscy
  Zakłamana legenda. Mandela wraz ze słowackim Żydem Joe Slovo, był założycielem organizacji, która wspierała i aktywnie brała udział w masakrach ludności cywilnej. Było to zbrojne ramię Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Włócznia Narodu (Umkhonto we Sizwe). Organizacja ta odpowiedzialna jest za krwawe represje na czarnej ludności, która nie popierała demontażu apartheidu. Nawet Komisja Prawdy i Pojednania musiała przyznać, że “działania ANC były rażącym pogwałceniem praw człowieka”. Rozlew krwi nastąpił, jednak dopiero po wywalczonej “wolności”. Poprzedzające wybory starcia pomiędzy czarnymi mieszkańcami RPA pochłonęły 20 tysięcy ofiar. Czy Mandela powstrzymał tę masakrę? Krótka odpowiedź brzmi: nie! W 1944 roku Nelson Mandela wraz z Walterem Sisulu i Oliverem Tambo założyli Ligę Młodych ANC (ANCYL), która szybko przekształciła się w zbrojną bojówkę. Będąca pod silnym wpływem komunistów Liga Młodych wywierała naciski na ANC, by skłonić ją do podjęcia i rozszerzenia działań bezpośrednich, optowała za stosowaniem przemocy w walce politycznej. Pięć lat później ta trójka sprawowała pełną kontrolę nad Ligą Młodych, a nawet samym Kongresem. W 1949 r. Mandelę wybrano do najwyższych władz ANC i został on przewodniczącym Ligi Młodych. W 1952 roku Mandela został nominowany na szefa “Kampanii Oporu”, której zadaniem była aktywizacja przeciwników polityki apartheidu, i prowokowanie niepokojów społecznych. Powołana przez niego Włócznia Narodu miała stać się głównym instrumentem komunistycznej rewolucji w Afryce Południowej. Zorganizowano szkolenie militarne dla setek rewolucyjnych młodzieńców, którzy trenowani byli nie tylko w RPA ale również na Kubie, w Algierii, Egipcie, Etiopii, Chinach, Rosji, Korei Północnej, Wschodnich Niemczech i w Czechosłowacji. ANC była silnie powiązana z Południowoafrykańską Partią Komunistyczną (SACP), która stanowiła realne zaplecze ideologiczne Kongresu. Niemniej jednak łatwiej było pozyskać poparcie pod hasłami wyzwolenia i równouprawnienia murzynów. Zachodnie kraje wspierające ich walkę nie musiały tłumaczyć się z bezpośredniego poparcia dla komunistów. Gdyby nie mój przyjaciel, który uciekł przez Czechosłowację w 68 r i wylądował w RPA to mój pogląd na RPA byłby taki sam jak wielu. Był dwukrotnie w kraju ostatnio w zeszłym roku.To co opowiedział i pokazał na filmach to nie jest cukiereczek .To państwo na granicy upadku i trzyma się na powierzchni tylko dzięki garstce białych i kopalniom!Tak nie ma prawa, tak jest bandytyzm na wielka skalę, jedynymi policjantami którym się tam wierzy to nieliczna garstka białych.Do władzy i pieniędzy dorwali się “partyzanci” i szumowiny z całej Afryki.To oni zajęli dzielnice willowe pozostawione przez białych i maję się doskonale a reszta, a reszta ma gorzej jak przedtem. W wieżowcach windy nie działają bo zasypano je śmieciami! A resztę to można sobie obejrzeć na yt jak poszukasz! Wystarczy przypomnieć sobie co wyprawiała żona Mandeli, Winni. Jako szefowa czarnych band mordujących farmerów. od przykrywką klubu piłkarskiego stworzyła gang, mordowali niezależnie od koloru skóry dlatego Mandela się z nią rozwiódł a ona poszła siedzieć. Czarna suka chciała władzy i pieniędzy. Ps. W latach 70 i 80 użalano się nad losem czarnych górników, tylko czarny od łopaty zarabiał 600-800 randów a to było tyle, że nasi górnicy mogli tylko o takich płacach pomarzyć! Mandela nie siedział za niewinność ale za zabójstwo policjanta!!!!! Obama też jest Afrykańczykiem w każdym calu a obywatelem USA w pierwszym pokoleniu, więc nie dziwi mnie cokolwiek co on tam robi, nawet trzymanie buciorów na historycznym biurku w gabinecie owalnym, on kulturowo tam tkwi i wykształcenie ani ubiór nie uczyniły go człowiekiem Zachodu.
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 16:34:18
  @Kula Lis 62 16:34:18
  Mandela był marionetką. Głównymi działaczami ruchu narodowego RPA nie był Nelson Mandela ani grupa lokalnych czarnych mieszkańców tego państwa tylko grupa komunistycznych terrorystów, takich jak Harry Schwarz, Ruth First, Julius First, Arthur Goldreich no i Joe Slovo (Yossel Mashel Slovo). Joe Slovo był jednym z założycieli i głównym działaczem bandyckiej paramilitarnej bojówki zwanej Umkhonto we Sizwe, odpowiedzialnej za wiele terrorystycznych zamachów w PRA. Po zdobyciu władzy i osadzeniu marionetki Nelsona Mandeli na „tronie” Joe Slovo został ministrem budownictwa RPA P. Mandela, który przez większość uznawany jest za niekwestionowany autorytet i człowiek, który obalił apartheid w RPA, był założycielem komunistycznej organizacji Włócznia Narodu, która ma na sumieniu wiele ludzkich istnień. Jego specjalnością było podżeganie do mordów etnicznych na tysiącach białych rolników w RPA. Wizerunek bez skazy Nelsona Mandeli, i zatarcie jego terroryzmu, to wynik zręcznego posługiwania się międzynarodowymi środkami przekazu, jego żony Winnie. Pomogła utrwalić wizerunek męża jako potężnego symbolu niesprawiedliwości apartheidu. Dzięki temu stała się samodzielną, radykalną przywódczynią ANC. W 1989 zleciła swemu osobistemu ochroniarzowi uprowadzenie czwórki nastoletnich aktywistów młodzieżowych. Jeden z nich, Stompie Moeketsi, został zabity. Na krótko połączyła się z Nelsonem Mandelą po jego odzyskaniu wolności w lutym 1990. W 1998 Komisja Prawdy uznała ją za współwinną kolejnych morderstw (popełnionych przez osobistego ochroniarza) i wielu innych przestępstw. W 2003 została skazana za defraudację i oszustwa na 5 lat więzienia. Z powodu wyroku wycofała się z życia politycznego. W następnym roku Sąd Najwyższy zmniejszył jej karę do 3 lat i 6 miesięcy.
  nadużycie link skomentuj usuń
  Kula Lis 62 06.12.2013 17:31:36

 7. romulanin

  oblukajcie do czego prowadzi poprawność polityczna – memoriał ku pamięci pomordowanych białych w rpa. http://www.wykop.pl/ramka/909659/licznik-zamordowanych-afrykanerow-18/

 8. JAQ

  burak obama dał głos (swego czasu mówił o “polskich obozach zagłady”)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217