HYDE PARK
Like

Nasz człowiek w Brukseli?

30/08/2014
1171 Wyświetlenia
12 Komentarze
4 minut czytania
Nasz człowiek w Brukseli?

Donald Tusk prezydentem Unii.

0


1.

Popatrzmy najpierw na przyszłe kompetencje JE Donalda Tuska.
Te są wyraźnie określone w Traktacie o Unii Europejskiej.
Przewodniczący Rady Europejskiej:
a) przewodniczy Radzie Europejskiej i prowadzi jej prace;
b) zapewnia przygotowanie i ciągłość prac Rady Europejskiej, we współpracy z przewodniczącym Komisji i na podstawie prac Rady do Spraw Ogólnych;
c) wspomaga osiąganie spójności i konsensusu w Radzie Europejskiej;
d) przedstawia Parlamentowi Europejskiemu sprawozdanie z każdego posiedzenia Rady Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnia na swoim poziomie oraz w zakresie swojej właściwości reprezentację Unii na zewnątrz w sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla uprawnień wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Przewodniczący Rady Europejskiej nie może sprawować krajowej funkcji publicznej.
(art. 15 u. 6)

2.

A sama Rada?
Zgodnie z cytowanym już artykułem Rada Europejska nadaje Unii impulsy niezbędne do jej rozwoju i określa ogólne kierunki i priorytety polityczne. Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej. (art. 15 u. 1)
Jak można mniemać z kolejnych zapisów nie jest to organ zbyt zapracowany:
Rada Europejska zbiera się dwa razy w ciągu półrocza, zwoływana przez jej przewodniczącego.
Oczywiście mogą się zdarzyć nadzwyczajne przypadki i wówczas zbierać może się częściej. (art. 15 u. 3)
Wszelkie swoje decyzje Rada podejmuje w drodze konsensusu (u. 4).

3.

Tak więc JE Donald Tusk czuwał będzie nad tym, by organ, jakiemu przewodniczy, wysyłał prawidłowe impulsy, jednak tylko wtedy, gdy taki impuls uzyska wymaganą większość (art. 16 u. 3 traktatu).

4.

Ekspertka Instytutu Spraw Publicznych (ISP) dr Agnieszka Łada przyznaje, że wiele zależy nie tylko od oficjalnych kompetencji szefa Rady, ale cech piastującej ten urząd osoby. A także od tego, na ile unijne stolice pozwalają mu działać.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kompetencje-szefa-rady-europejskiej/7evlc

5.

Czy mimowolnie Onet pokazał prawdziwe powody dokonanego wyboru?
Przecież od dawna szczególna „atencja”, jaką żywił do kanclerz Merkel polski premier była przedmiotem drwin w Internecie.

 4276653-angela-merkel-donald-tusk-882-660

A ten oto gest, jedynie w Polsce jest uznawany za szarmancki – w Europie natomiast uznawany za wybitnie seksistowski.

BELGIUM-FINANCE-ECONOMY-PUBLIC-DEBT-EU-GREECE-SUMMIT

Czasem, co jeszcze gorsze, budzi konotacje historycznie, jako hołd składany przez wasala swojemu seniorowi.

hotuski

6.

Czy Tusk przez Moskwę nadal jest postrzegany jako „nasz człowiek”? Tym razem w Brukseli?

7.

A może Unia, uzależniona od dostaw surowców energetycznych z Rosji i słaba militarnie, potrzebuje kogoś, kto przynajmniej przez jakiś czas poudaje zaostrzenie kursu wobec Moskwy? Tusk, jako wywodzący się z kraju „rusofobów” do roli tej nadaje się przecież znakomicie. Choć materiały zdjęciowe zdają się temu przeczyć.

tusk_putin_merkel-jpg

8.

Jeszcze inni uważają, że wybór Tuska jest po prostu wynikiem faktycznego niemieckiego przywództwa w Unii.

1338997529_by_KacperGizbo_600

9.

Jedno tylko jest pewne. Najdłużej rządzący w RP premier pojechał na saksy wzorem setek tysięcy tych, którzy opuścili Polskę za jego rządów.
Trzeba mieć tylko nadzieję, że, tak samo jak oni, już tam POzostanie.

30.08 2014

 

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. grzegorz grzegorz

  Nawet Pan premier Donald Tusk wyjechał za chlebem z kraju, to chyba trzeba brać przyklad i uciekać stąd

  0
 2. slusznie bo durnie powinni umilac innym swiat z tym ze TUSK wroci.A durnie juz nie..

  0
 3. Avatar wojakswojak

  “A ten oto gest, jedynie w Polsce jest uznawany za szarmancki – w Europie natomiast uznawany za wybitnie seksistowski.” – przypominam ze pewien “wybitny” polski polityk o szlachetnym drobiowym nazwisku nadużywał tego gestu ba ćmokał po łapkach nawet facetów… – to tak dla przypomnienia.
  wybór tuska to świetna wiadomość dla Polski i Polaków – pozbywamy się szkodnika :), a jak tuska nie będzie pis zdechnie śmiercią naturalną.

  0
 4. Avatar martin

  Czy aby nasz człowiek się dostał do UE? a kto to nasz człowiek ?
  Tusk przez miesiące zapierał się jak gówno w trawie że nie pojedzie do Brukseli i nie interesuje go stanowisko unijnego stróża żyrandola, ale to jak się okazało kolejne kłamstwo było , Tuska słowa to jak pierdniecie , dużo smrodu a żadnej wartości.
  Zostawił kraj zadłużony , gospodarka w zapaści z powodu embarga i nie tylko , z nie rozwiązanymi aferami , przekrętami itd.,itd.
  Unia wcześniej czy później i tak się rozleci , kto wie czy donek nie będzie gwoździem do trumny dla unii..

  0
 5. pojechal po ochrone do Berlina, to ja dostal. w koncu jestesmy w niemieckiej strefie wplywow ekonomiczno – politycznych, wiec jesli ich czlowiek odwalil kawal brudnej roboty, to trzeba dac mu powazny status i ochrone z prawdziwego zdarzenia. no coz, historia Polski i obecna pozycja Polski jest zbyt skomplikowana, aby to w prosty sposob wyjasnic. jednak szukajmy w liberalizmie. na Zachodzie rzadza liberalowie wszelkiej masci, a Tusk jest jednym z nich. dzieki liberalnym reformom, aktualnie w Polsce przyzwoicie albo i lepiej, zyje okolo 30% spoleczenstwa. dodatkowo spoleczenstwa, ktore jest przesiakniete coraz bardziej multikulturalnymi i innymi liberalno-obyczajowymi koncepcjami. Niemcy nie atakuja juz Polakow w sposob bezposredni, jak w jakims kulturkampfie. Niemcy wszczepiaja Polsce to, co Amerykanie starali sie zaszczepic w RFN po II wojnie swiatowej. tylko w nieco bardziej zbrudzonej formie. dzisiaj Niemcy jednak staja sie niezalezne, a Polska popada w stopniowo wieksza zaleznosc wobec Niemiec, zamiast Rosji. tyle, ze Niemcy z Rosja, maja cala siec wspolnych interesow, a niepodlegla i niezalezna Polska, moze stanowic dla nich przeszkode w ich realizacji. jednak Polacy robia blad, probujac zerwac te wiezi. bardziej potrzebne jest nam wykorzystanie w pelni mozliwosci, jakie daje nam aktualny system. a tych jest wciaz wiele. problem w tym, ze poziom organizacji i wiedzy tych srodowisk, ktore chca sluzyc niezaleznej i niepodleglej Polsce, jest wciaz stosunkowo niski.

  0
 6. Avatar kaz

  Prosze, zastanowcie sie chwileczke nad pytaniem: dlaczego Cameron zgodzil sie na Tuska, a nie na Junkers’a, chociaz obaj sa proniemieccy? Dla lepszej analizy tego pytania nalezy wiedziec, ze Anglicy jak i Amerykanie (chodzi o rzady) maja doskonale wiadomsci kto sa p Tusk i p. Junker, co robia I jak sie zachowuja. Twierdze, ze tak jest poniewaz swego czasu zapoznalem sie z amerykanskimi przygotowaniami do negocjacji ekonomicznej wspolpracy z poludniowa Korea. Robili oni bardzo drobiazgowa I precyzyjna analize w jaki sposob wynegocjowac najlepsze dla siebie warunki. W zwiazku z tym wydaje mi sie, ze p. Tusk jest tajemna bronia Anglikow przeciwko p. Merkel, przeciez Niemcy I Anglicy zawsze ze soba silnie konkurowali, I dalej to robia. Prawdopodobnie jest taka sytuacja, o ktorej mowi polskie przyslowie: Zalpal kozak tatarzyna, a tatarzn za leb go trzyma.

  0
 7. Na pewno nie nasz.

  0
 8. Avatar Ireneusz Tadeusz

  GŁOS ROSJI !
  !
  Z słów ambasadora wyłania się ponury, ale niestety prawdziwy obraz kraju, którego polityczne kierownictwo żyje w atmosferze przygotowań do światowego konfliktu, przygotowując swych obywateli zmasowaną propagandą i zamaskowaną cenzurą do odegrania roli mięsa armatniego, ziejącego nienawiścią do „ruskich”. Interesy gospodarcze? Nie mają znaczenia. Kultura? Przecież nią się nie da wzbudzić nienawiści, a skłonność do dialogu i refleksji typkom w rodzaju Sikorskiego nie jest tu potrzebna. Panowie idą na wojnę i nikt nie ma prawa im przeszkadzać. Kto się wychyli, tego oskarżą o agenturalność, wyrzucą z pracy (przypadek odważnego, młodego dziennikarza Jakuba Korejby), zaszczują medialnymi sforami psów…
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin lach ! POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM !

  0
 9. Avatar Kajur

  Uciekł skurwysyn przed stryczkiem. Jacy durni uważają go jeszcze za polaka?

  0
  • haha dobre i wystawił ci dupe z zawolaniem..pocałujta wójta. No có a nawet w tę dupe ci się nie uda, a co dopiero wieszac…nieboze boze.Ale moze ci sie przysni….

   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816