Zdrowie
Like

NAPOJE GAZOWANE WYWOŁUJĄ RAKA

26/07/2014
347 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
NAPOJE GAZOWANE WYWOŁUJĄ RAKA

Rak trzustki jest jednym z najtrudniej wykrywalnych i dających najmniejsze szanse na wyleczenie z pośród nowotworów. Tylko 5% zdiagnozowanych osób przeżywa więcej niż 5 lat, większość umiera w ciągu roku. Według raportu „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, jedną z przyczyn raka trzustki jest spożywanie słodzonych napojów gazowanych.
Ludzie pijący napoje słodzone więcej niż dwa razy w tygodniu (nie dotyczy soków owocowych) zapadają na raka trzustki dwukrotnie częściej niż osoby ich unikające.

0


 

 

 

Rak trzustki jest stosunkowo rzadką przypadłością, jednak gdy już zaatakuje, zabija bardzo szybko. Jego przewaga polega na tym, że sieje spustoszenie w organizmie, długo nie pozostawiając widocznych śladów. Pierwsze objawy to ból brzucha i pleców, żółtaczka, spadek masy ciała, brak apetytu, jednak gdy te symptomy się ujawnią, zazwyczaj jest już za późno

Związek pomiędzy spożywaniem dużej ilości słodzonych napojów, a choroba nowotworową, wynika z faktu, że powodują one podwyższenie poziomu insuliny w organizmie. Trzustka jest organem wydzielniczym, komórki beta, zlokalizowane w tzw. wyspach Langerhansa, produkują ten hormon. Działanie insuliny polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi, kierowaniu zapasami energetycznymi organizmu.

Insulina nie jest wytwarzana ciągle, bodźcem do tego jest dostarczenie węglowodanów podczas posiłku. Spożywanie dużej ilości napojów z wysoką zawartością cukru, powoduje zwiększoną aktywność komórek trzustki, co w rezultacie może powodować rozwój komórek nowotworowych.

Dr Pereira, prowadzący badania nad rakiem trzustki na Uniwersytecie Stanu Minnesota, przeanalizował dane zbierane przez 14 lat w Singapurze. Wśród 60 tysięcy przebadanych pacjentów, zdiagnozowano 140 przypadków raka trzustki. Ci, którzy sięgali po napoje gazowane średnio 5 razy w tygodniu, mieli o 87% podwyższone ryzyko raka w stosunku osób, które piły je rzadko.

„Ludzie którzy spożywają więcej napojów słodzonych najczęściej również nie odżywiają się prawidłowo”- mówi Dr Pereira. Szybkie tempo życia prowokuje ludzi do odchodzenia od zdrowych nawyków żywieniowych na rzecz Fast foodów, gdzie można szybko dostarczyć organizmowi duże ilości kalorii. Niestety skutki takiego odżywiania mają negatywny wpływ na wiele organów wewnętrznych, w tym także trzustki.

Profesor Susan Mayne, z Yale School of Public Health w USA, twierdzi że wyniki są intrygujące, jednak ich interpretacja jest trudna ze względu na stosunkowo niewiele przebadanych przypadków. Ponadto, zdaniem prof. Mayne, wyniki badań Dr Pereira nie uwzględniają innych czynników, takich jak palenie papierosów i spożywanie czerwonego mięsa, które powinny stanowić kontrolę.

Pereira odpiera te ataki, uzupełniając, że przebadani pacjenci stanowili grupę niepalących, a realia życia w Singapurze są bardzo zbliżone do krajów zachodnich, ze względu na szybki wzrost gospodarczy i szybkie tempo życia jego mieszkańców, którzy przejawiają podobne nawyki żywieniowe, co Europejczycy czy Amerykanie

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758