Globalnie i Lokalnie
Like

Największe pomniki na świecie

27/05/2014
2867 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Największe pomniki na świecie

Wzniosłem pomnik trwalszy niźli ze spiżu” zapisał Horacy, którego słowa znalazły potwierdzenie w jego pośmiertnej chwale. Jednak rozmaici władcy, kapłani i włodarze nie słyszeli chyba o słowach poety, ponieważ tendencja do stawiania gigantycznych pomników nie słabnie. Zobaczmy, które z nich mogą pochwalić się największymi rozmiarami.

0


matka ojczyzna

Matka Ojczyzna wzywa (Rosja)

Ten pomnik postawiony w celu upamiętnienia poległych w bitwie pod Stalingradem przedstawia kobietę z mieczem, zachęcającą do podjęcia ofiar za Matkę Rosję. Zaprojektowany wspólnym wysiłkiem przez rzeźbiarza Jewgienija Wuczeticza i inżyniera Nikołaja Nikitina, wykorzystuje technikę stalowych prętów i skompresowanego betonu do osiągnięcia swojego niezwykłego kształtu. Ukończona w 1967 roku mierzy 87 metrów, razem z wzniesionym mieczem.

budda tajski

Wielki Buddha (Tajlandia)

Co czyni tą gigantyczną (92 metry) statuę wyjątkową, jest siedząca pozycja przedstawionego bóstwa. Stojący w klasztorze Wat Nuang pomnik jest pokryty złotymi płytami i został ukończony w 2008 roku.

 piotr wielki

Piotr Wielki (Rosja)

Na obchody 300 rocznicy powstania rosyjskiej marynarki w Sankt Petersburgu stanął, dyskusyjny pod względem atrakcyjności, pomnik obrazujący wielkiego władcę. Mierzy 98 metrów, został zaprojektowany przez Zurbata Ceretelliego i odsłonięty w 1997 roku.

Cesarze Yan i Huang (Chiny)

Nie do końca mamy do czynienia z pomnikami, ponieważ przedstawiają wyłącznie głowy wielkich władców, jednak nie oznacza to, że nie potrafią imponować. Przedstawienie pierwszych cesarzy Chin w okolicach Zangzu (zwane też „chińską górą Rushmore”) mierzy 106 metrów wysokości.

 Ushiku_daibutsu

Ushiku Daibatsu (Japonia)

To przedstawienie Buddy ukończone w 1995 mierzy razem z cokołem 120 metrów. Odwiedzający mogą wjechać na taras widokowy, skąd roztacza się imponująca panorama miasta Ushiku.

 Yattawmu_Paya

Laykyun Setkyar (Birma)

To właściwie dwa pomniki Buddy, z czego jeden to leżący, odpoczywający, drugi zaś wraz z cokołem liczy 130 metrów. Został ukończony w 2008 roku, jest drugim najwyższym pomnikiem na świecie.

 budda wielki

Wielki Budda z Lushan (Chiny)

Ponownie i po raz ostatni Chiny, ponownie też pomnik Buddy. Ten miedziany pomnik mierzy razem z budynkiem służącym za cokół 153 metry, a po przekształceniu wzgórza na którym stoi oficjalnie podawaną wysokością lushańskiego Buddy jest 208 metrów. Gigant spogląda spokojnym wzrokiem na pobliską autostradę, jego budowa została zainspirowana zburzeniem antycznych posągów Buddy przez afgańskich talibów w 2001 roku.

Jak na tym tle wypada Polska? Najwyższym przedstawieniem postaci jest Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, mierząca 36 metrów. W naszym kraju powstał także jeden z pierwszych prywatnych pomników, którego fundator postanowił uwiecznić siebie. Jak widać, każdy może znaleźć się na cokole, dlaczego więc nie zobaczyć jak za pomocą powszechnie dostępnych materiałów nadać sobie majestatu, spoglądając spiżowym wzrokiem na własny ogródek.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
b.zal

18 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758