Globalnie i Lokalnie
Like

Najstarsze firmy świata

13/09/2014
1608 Wyświetlenia
2 Komentarze
11 minut czytania
Najstarsze firmy świata

Dziś kiedy spora część młodzieży której nie można zarzucać braku inicjatywy, w czasach wolnego rynku, wyjeżdża na zmywak zamiast założyć własną firmę- szacunek powinny budzić takie które trwają nawet setki lat. I ciągle dają dochód.

Większość współczesnych przedsiębiorstw prosperuje lub egzystuje 40 – 50 lat. Później albo bankrutuje, albo przepoczwarza się dla uniknięcia podatków i rozpoczyna pod nowym szyldem.

0


 

Coś więc musi być specyficznego w firmie ( nie tylko w jej produkcie) , która przetrwała przez   300, 500 lub 1300 lat.
Gdy zagłębimy się w dane najstarszych firm na świecie, kilka spraw staje się jasne – tak ludzie chcą coś zjeść, upić się, dowiedzieć się czegoś i może nawet zabić (siebie albo kogoś) raz na jakiś czas  ale przy tym naprawdę  przez długie wieki.

 Najstarsze firmy na Ziemi.

Oto przykłady firm od których wielu współczesnych potentatów może się wiele nauczyć. Pierwsza liczba to rok powstania.

705 — Nisiyama Onsen Keiunkan w Yamanashi, Japonia

705--nisiyama-onsen-keiunkan-in-yamanashi-japan

Hotel z ciepłą źródlaną wodą jest w eksploatacji od 705 roku, co czyni go najstarszym  hotelem na świecie, według  Księgi Guinnessa.

Obiekt jest prowadzony jest przez tą samą rodzinę od 52 pokoleń. Tajemnica jego sukcesu daje poczucie dumy z pokolenia na pokolenie, nie tylko w rodzinie właścicieli.

… Są też niektórzy pracownicy, których rodziny przepracowały w tym samym miejscu z pokolenia na  pokolenie przekazując funkcje z  rodziców na dziecka, na wnuka. Wszyscy pracownicy są tak samo zobowiązani wobec firmy grzeczni i uprzejmi, zarabiają dla siebie i swoich rodzin. Trwają wszyscy w  przekonaniu że należy chronić to co im to uzdrowisko oferuje. Ta zaangażowanie i gościnność  zwraca na ten obiekt uwagę  przemysłu hotelarskiego na całym świecie.

803 — Stiftskeller St. Peter w Salzburgu, Austria

803--stiftskeller-st-peter-in-salzburg-austria
Restauracja wewnątrz opactwa St. Peter’s w Salzburgu w Austrii, z pewnością jest najstarszą nieprzerwanie działającą  restauracją w Europie i być może na świecie.
Jej reputacja poprzedza jej znakomitość. Elegancka jadalnia w niezwykłym miejscu o której to pisał Alkuin, zwolennik podboju świata przez cesarza Karola Wielkiego w 803 roku. Podczas swej  1200 letniej ponad 1200 letniej  historii, była gospodarzem dla niezliczonych dygnitarzy, królów,   kardynałów, a w bardziej nowoczesnych czasach takich figur jak  Bill Clinton i Clint Eastwood.

1040 — Weihenstephan Brewery we Freising, Niemcy

1040--weihenstephan-brewery-in-freising-germany

 

 

Piwo ważono w opactwie Weihenstephan w Bawarii prawie odtysiąca lat, co czyni go najstarszym browarem na świecie. Jego sekret jest oczywisty: Browar sprawia,że bardzo smaczne piwo-ważone w oryginalny sposób o  niezwykłym smaku ma w BeerAdvocate, miejscu nie dla frajerów piwa, niespotykanąocenę 98% . Smak? Mieszanka bananów, gumy do żucia i magii.

1270 — Frapin  w Segonzac, Francja

 

1270--frapin-in-segonzac-france

 

 

 

Jeden z najlepszych koniaków na świecie i jedna z najstarszych gorzelni położona  w południowo-zachodniej Francji, gdzie rodzina Frapin uprawia tą samą winnicę od otwarcia firmy.

Wynikiem jest najwyższą jakość.W przeciwieństwie do wielu innych producentów, Frapin nie korzysta z zewnętrznych plantatorów winogron i jest w stanie utrzymać najbardziej rygorystyczne normy kontroli jakości na każdym poziomie produkcji, począwszy od winorośli. Koniaki Frapin są, w rezultacie, uosobieniem doskonałości.

1498 — The Shore Porters Society w Aberdeen, Szkocja

 

1498--the-shore-porters-society-in-aberdeen-scotland

 

Jeśli już trzeba było coś w ciągu ostatnich 500 lat w Aberdeen w Szkocja, uprzątnąć należało skierować się do tych właśnie tragarzy. Oni zajmują się przenoszeniem ludzkich „śmieci” od czasu gdy Kolumb wybrał się nawycieczkędo Ameryki. Ślady opowieści o firmie można znaleźć w literaturze.

Gdy kiedykolwiek próbowano „unowocześnić” Towarzystwo Tragarzy Brzegowych próby rozbijały  się jak to u Szkotów o oszczędności. Nie opłacało się zmieniać lub korygować prostej nazwy po to tylko by kupić nowy szyld. Tak trwało to 500 lat.
1526 — Beretta w Gardone,  Włochy

1526--beretta-in-gardone-italy

 

 

Jeśli  ktoś został zastrzelony  w ciągu ostatniego pół tysiąclecia , istnieje duża szansa, że dostał kulę z Beretty. Ta firma produkująca broń powstała  gdy Arsenał Wenecji potrzebował 185 luf do arkebuza, ówczesnej ręcznej armaty.

Kilka czynników spowodowało że broń Beretty jest najstarszym w świecie pistoletem. Góry pośród których ulokowany jest zakład są bogate w żelazo, a fabryka pozostała w rękach rodzinny przez ponad 400 lat.

 

1534 — Cambridge University Press w Cambridge, Anglia

1534--cambridge-university-press-in-cambridge-england

 

Wszyscy wiedza o Uniwersytecie. Ale w Cambridge, przy Uniwersytecie  istnieje najstarszy na świecie dom wydawniczy, współpracujący z prestiżową uczelnią, która nosi jego imię. Henryk VIII nie zezwolił żadnej innej drukarni drukowania „wszelkiego rodzaju książki.”
Kilka największych  wydanych hitów:

  • „Principia Mathematica” – Isaaca Newtowna
  • „Lycidas” –  Johna Miltona
  • „Radio działalność” –  Ernesta Rutherforda
  • „Język i umysł”  – Noama Chomsky’ego

Produkcji poczytnych i często cytowanych książek wydaje się efektem właściwej strategii.

 

 

1570 — Whitechapel Bell Foundry in London, England

1570--whitechapel-bell-foundry-in-london-england

 

Ludwisarnia  „Whitechapel Bell Foundry”  wykonała jedne z najlepszych na świecie dzwonów.

„Długa historia odlewni  obejmuje panowanie 27 królów , ma wśród swoich klientów  króla Jerzego V i królową Marii, na których zamówienie odlano dwa dzwony do katedry  Westminster. Oczywiście  miasto Filadelfia może mieć pretensje co do trwałości, wykonany w tej odlewni dzwon wolności, jest znany z tego że pękł, gdy zadzwonił. Może to było symboliczne pęknięcie.

1623 — Zildjian w Istanbule, Turcja

1623--zildjian-in-istanbul-turkey

 

 

Historia jednej z najstarszych firm Ameryki powstała w Imperium Otomańskim.Firma Zildjian , światowy lider produkcji perkusji, została założona przez Avedis Zildjiana w Stambule. Potem rodzina przeniosła się z firmą  do Stanów.

Niektórzy z najlepszych perkusistów w historii walili w talerze Zildjian, łącznie z Beatlesem Ringo Starem, Neilem Pert z Rush i Charlie Wattsem z Rolling Stones.

Wyjątkowo  rząd USA przyznał tej firmie uprawnienie zakupu miedzi w czasie II wojny światowej. .

 

1706 — Twinings Tea w Londynie, Anglia

1706--twinings-tea-in-london-england

Czy ktoś sobie wyobraża Wielką Brytanię bez herbaty Twinings?  Założyciel Thomas Twining wniknął na stałe do brytyjskiej tożsamości kulturowej. Według źródeł  jego Zielona herbata Gunpowder była sprzedawana w XVIII  za równowartość 260 dolarów na 100 gramów. Firma
Twinings  ciągle znajduje się pod tym samym adresem w Londynie, gdzie otwarto ją w 1706 roku, i posiada nadal  w użyciu swoje najstarsze logo.
Logo Twinings jest proste, eleganckie i ponadczasowe . Może nie jest szczególnie dynamiczne ale pasuje do branży, produktu i opowiada o historycznym sukcesie firmy.

 

1744 — Sotheby’s w Londynie, Anglia

1744--sothebys-in-london-england
Angielski  księgarz Samuel Baker zmienił świat, gdy przeprowadził aukcję książek w 1744 roku. Taki był  początek Sotheby’s, a nazwa ta teraz jest synonimem najwyższych wydatków.

Kluczem do sukcesu Sotheby’s jest j zdolność do wyprzedzania światowych trendów, wpływu na  bogatych by  chcieli wydać pieniądze na kupno: monet, wybitnych dzieł sztuki wysokiego, albo  nieruchomości, by wymienić tylko kilka.
Oczywiście starych firm jest więcej: Weihenstephan utworzona w 1020, za 6 lat będzie miała  swoje 1,000 -lecie.  Llyods of London, pierwsza na świecie firma ubezpieczeniowa. Restauracja Casa Botín w Madrycie, oficjalnie powstała w roku  1725 ale są ślady wiodące do15-go wieku.  Antinori, producent wina Chianti… od 1385 roku.

imagesKNW2OCHE

 

 

Najstarsza polska firma ma prawie tysiąc lat. Jest też jedną z najstarszych w Europie.  Kopalni soli w Wieliczce. Jej początki sięgają XI wieku. Założono ją w 1044 r. Do 1996 r. wydobywano w niej sól. Teraz jest miejscem, które zwiedzają turyści.

 

 

992b599edac0c5b0b4a4959c0e5ea741

 

 

Mennica Polska od 1766 produkuje monety i numizmaty. Zajmuje pod tym względem czołowe miejsce w Europie.  O jej założeniu zdecydował król Stanisław August Poniatowski.
7b5b65bdcb0907d139e339cae3bbbcb7

 

 

Kolejną firmą z wielkimi tradycjami jest Państwowa Fabryka Porcelany i Ceramiki Szlachetnej w Ćmielowie. Powstała w 1790 r. Założył ją Jacek Małachowski.

 

 

 

f59be3c81e60620e9d263e8bebfa65b4

 

 

Bardzo długą historię mają Tyskie Browary Książęce. Założono je w 1629 r. Teraz (niestety) należą do Kompanii Piwowarskiej S.A.

 

 

18 października 1558 r. utworzono Pocztę Królewską. Od tego czasu działało połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. 18 października jest świętem Poczty Polskiej.

c1c24e77bbf4b404fc830db8203cdd36

 

 

Fabryka Cukiernicza Kopernik z Torunia została założona w 1751 r. przez Gustawa Weesego. To najstarszy producent pierników i wafli w Polsce.

 

Informacje o polskich firmach: http://www.biztok.pl/biznes/100-200-a-nawet-1000-lat-nie-do-wiary-ale-taka-historie-maja-najstarsze-polskie-firmy.

Może ktoś dorzuci więcej informacji o o tradycyjnych polskich firmach rodzinnych.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758