SPOŁECZEŃSTWO
Like

Najmłodsi bohaterowie Powstania Warszawskiego.

25/01/2021
386 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Najmłodsi bohaterowie Powstania Warszawskiego kim byli, dlaczego walczyli o godność i wolność.

0


91 lat temu,25 stycznia 1930r. urodził się Jerzy Bartnik najmłodszy żołnierz Armii Krajowej odznaczony orderem Virtuti Militari. Niemcy zamordowali jego Mamę ,i Tatę, stracił 13-letnią Siostrę.
W Powstaniu Warszawskim był członkiem 3 plutonu 1 kompanii Batalionu AK “Parasol” w Zgrupowaniu “Radosław” i walczył na Woli.W walkach stracił oko, wrócił do walki po operacji.
Od 9 sierpnia walczył na Starym Mieście. Otrzymał przydział w Batalionie NOW-AK “Gustaw” w Oddziale Specjalnym “Juliusz”, gdzie był dowódcą sekcji łączników i butelkarzy. W tej dzielnicy uczestniczył w obronie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ulicy Sanguszki 1. Podczas tych walk, 24 sierpnia został ranny w głowę i stracił oko. Po przeprowadzonej operacji powrócił do swojego batalionu.
Następnie po przejściu kanałami walczył w Śródmieściu, a jego pluton został włączony do kompanii zbiorczej porucznika Wojciecha Pszczółkowskiego ps. Kostka w zgrupowaniu AK “Bartkiewicz”. Brał udział w walkach o kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu oraz na ul. Czackiego i pl. Napoleona. 23 września 1944 r. został odznaczony przez generała Tadeusza Komorowskiego ps. Bór Krzyżem Virtuti Militari V klasy, zostając najmłodszym żołnierzem AK odznaczonym tym orderem. We wrześniu 1944 r. został awansowany na kaprala.
Po upadku powstania wraz z Batalionem AK “Gustaw” dostał się do niewoli. Od października 1944 r. przebywał w Stalagu XIB Fallingbostel, który został wyzwolony 17 kwietnia 1945 r. przez oddziały brytyjskiej 8. Armii. Jego numer jeniecki to 140343. Po wyzwoleniu pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie
Zmarł w 2011 roku.
Cześć i Chwała Bohaterom
Żródło :
https://www.facebook.com/KolorHistorii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Bartnik_(zołnierz_AK)
https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/jerzy-bartnik,2222.html

Inne zapisy autora:

0

Tezeusz
Tezeusz

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

109 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816