Komentarze dnia
Like

Nadzieja

06/08/2015
484 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Nadzieja

Nowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jakże odmienny od swojego poprzednika. Wiek, doświadczenie osobiste i polityczne, światopogląd, wykształcenie a nawet ilość odchowanych potomków różni obecnego Prezydenta od jego poprzednika. Jedno pozostaje niezmienne a jest nim godna reprezentacja polskiego państwa. Urząd zaszczytny i nobilitujący na pierwszego obywatela  RP niesie obowiązki reprezentacyjne. Również polityczne lecz w dużo mniejszym stopniu, gdyż nie jest związany z żadną partią, ugrupowaniem lub religijnym światopoglądem. Reprezentant wszystkich i przed wszystkimi odpowiedzialny. Ale nikomu nie składający  sprawozdań ze swojej działalności.

0


 

Nowa prezydentura związana jest z NADZIEJĄ. Z nadzieją, że będzie inaczej czyli lepiej, nadzieją na spełnienie marzeń wielu oponentów jego poprzednika, nadzieją na realizację określonego politycznego programu chociaż Urząd  Prezydent jest z definicji apolityczny co wyraża się odcięciem się od członkostwa jakiegokolwiek politycznego ugrupowania lecz nie można się przecież odciąć od własnych przekonań czy wyznawanego światopoglądu. Ważne jest jednak aby umieć rozgraniczyć jedno od drugiego i występować w roli arbitra czuwającego nad fair-play rozgrywającej się walki o przeforsowanie własnych politycznych przekonań i związanych z tym rozwiązań. Zadanie niezmiernie delikatne i wymagające dużego bagażu dyplomatycznych zdolności.

Jedno z kluczowych pojęć inaugurującego przemówienia Andrzeja Dudy było związane z pojęciem SZACUNEK. To „szacunek musi być podstawą wspólnoty” i „Mówię do ludzi o różnych poglądach, wierzących i niewierzących: proszę o wzajemny szacunek, proszę, byśmy szanowali swoje prawa. Mówię do polskich polityków, mówię to także do siebie. Budujmy wzajemny szacunek – tylko wtedy, gdy jesteśmy wspólnotą, możemy naprawić Polskę.”.

Słowa nie pozostawiające wątpliwości, jednoznaczne i klarowne. Politycy traktujący siebie jak wrogów, narastające hajterstwo, brak zrozumienia dla innych przekonań czy poglądów politycznych, ekstremalne i często chamskie traktowanie oponentów i zarzucanie im nieczystych intencji – to wszystko uniemożliwia DYSKUSJĘ czy ROZMOWĘ na polityczne tematy. Jakże często, również na salonie24, jesteśmy konfrontowani z uprzedzeniami przeradzającymi się w oskarżenia, wyssane z palca zarzuty czy Po Prostu wrogość spowodowana wyznawaniem innych przekonań lub opinii. Dla wielu jest za trudne do zrozumienia że inne poglądy polityczne to nie jest grzech i że nikt nie posiada patentu na „prawdę”. To co doskonale funkcjonuje w innych krajach zachodniej Europy, czyli różnorodność polityczna nieprowadząca do automatycznego wykluczania z dyskursu politycznego oraz chęć i zdolność zrozumienia innych politycznych opinii jest w naszym społeczeństwie trudno osiągalna.

Nadzieja na zmiany. Nadzieja na wzajemny szacunek. Nadzieja na ucywilizowanie się stosunków politycznych, w których politycy rządu i opozycji oraz  ich sympatycy nie traktują się jak śmiertelni wrogowie lecz jako partnerzy do rzeczowych dyskusji na argumenty, fakty i konkretne rozwiązania politycznych, gospodarczych czy ekonomicznych problemów.

Prezydent Andrzej Duda w swoim inauguracyjnym przemówieniu poruszył sprawy, które uważał za najważniejsze. Nie bez kozery WZAJEMNY SZACUNEK znalazł się w nim na poczytnym miejscu. Warto się zastanowić dlaczego obecny Prezydent uważał za stosowne przypomnieć nam, POLAKOM pewne prawdy i dlaczego wspomniał naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II mówiącego:
„wymagać od siebie nawet, gdy inni nie wymagają”.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
lchlip

182 publikacje
12 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816