Likwidacja “umów śmieciowych”, wzrost płacy minimalnej, aktywna polityka prorodzinna, godziwe emerytury, większe zasiłki dla biednych… W ostatnim czasie sporo nasłuchaliśmy się o tych wszystkich dobrodziejstwach jakie oferuje nam państwo na drodze do realizacji zapisanego w konstytucji procesu dziejowego, tj. do urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej. A ma być jeszcze lepiej. Niestety, w III RP tak już jest, że niezależnie od tego kto rządzi, wciąż „urzeczywistnia się zasady sprawiedliwości społecznej”. Różnice w szyldach politycznych nie mają tu żadnego znaczenia (….)
Na “urzeczywistnianie zasad sprawiedliwości społecznej” szkoda czasu…
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001
– „odpowiednie dać rzeczy – słowo” napisał poeta (C.K. Norwid).
“Wierzę, że gdybyśmy przestali używać etykietek, słów-haseł i skrótów myślowych w rozmowach o gospodarce – a rozmawiali o konkretach normalnymi słowami…”
napisał kiedyś na “3 Obiegu” autor (Freedom) – od razu dając w tytule etykietkę: “Wolnorynkowa gospodarka społeczna”.
A nie mogła by to być po prostu gospodarka wolnorynkowa? Potrzebny komu ten przymiotnik zmieniający od razu sens? Krzesło z dopiskiem “elektryczne” nie jest już tym samym zwykłym krzesłem.
.
Co oznaczają słowa “liberalny”, “liberał”? Powinny znaczyć wolnościowy, kochający wolność. A w jakim znaczeniu są używane? Najczęściej obelgi! A przecież My Polacy tak bardzo ceniliśmy sobie kiedyś wolność! Walczyliśmy o nią! i Co?
Teraz opluwamy się tą “wolnością”.
.
Jak widzę gdzieś słowo “społecznie”, to od razu zastępuję je przymiotnikiem “socjalistycznie”.
Otóż polski przymiotnik “społeczny” ma swój łaciński odpowiednik “socjalis” od, którego utworzono w języku polskim przymiotnik socjalistyczny. Wystarczy pozamieniać we wszystkich zbitkach, etykietkach słownych itp. słowo społeczny na socjalistyczny i wszystko od razu nabiera właściwego sensu.
.
Proponuję wszystkim lubiącym powtarzać słowa tworzone od wyrazów obcych zabawę i pozamienianie we wszystkich zbitkach, etykietkach słownych itp. słowa społeczny na socjalistyczny.
.
I wszystko od razu z głowy stanie na nogi:
polityka prospołeczna – polityka prosocjalistyczna
społeczna gospodarka rynkowa – socjalistyczna gospodarka rynkowa
społeczne szkolnictwo – szkolnictwo socjalistyczne
Dialog społeczny – dialog socjalistyczny, czyli “Gadał Dziad do obrazu,,,”
społeczna służba zdrowia – socjalistyczna służba zdrowia
sprawiedliwość społeczna – sprawiedliwość socjalistyczna
społeczna nauka Kościoła Katolickiego – socjalistyczna nauka Kościoła
konsultacje społeczne – konsultacje socjalistyczne,
Itd. itp.
Życzę miłej zabawy
Żurek Janusz
.
P.S.
Będę wdzięczny za podesłanie kolejnych “zbitek” ze słowem społeczny.
Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 2: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości socjalistycznej.”
Nic dodać, nic ująć.