Bez kategorii
Like

Na pierwszy ogień pójdzie Grecja …

19/04/2011
330 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Czyżbyśmy mieli stać się wkrótce świadkami bezprecedensowego bankructwa pierwszego kraju członkowskiego Unii Europejskiej?

0


W chwili obecnej dług Grecji wynosi ok. 340 mld euro. Stanowi to ok. 150% greckiego PKB.

Rząd Grecji ma zacząć spłacać zadłużenie wobec MFW i UE począwszy od przyszłego roku przez kolejne 5 lat. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak się jednak nie stanie.

Greckie obligacje 10-letnie są obecnie oprocentowane na 13%. To ponad 4-krotnie wyżej, aniżeli analogiczne obligacje niemieckie. Bezrobocie w Grecji przekracza 15%. Zaufanie inwestorów do greckiej gospodarki systematycznie spada.

Ratunkiem dla Grecji byłoby niewątpliwe restrukturyzowanie zadłużenia. Jednakże ministr finansów Grecji Jeorjos Papakonstantinu zdaje się być zdecydowanym przeciwnikiem tej drogi.

Premier Papandreu zaproponował ostatnio szereg działań, których celem ma być ograniczenie deficytu. Zamierza między innymi wydłużyć czas pracy w urzędach, obniżyć wynagrodzenie za nadgodziny, ograniczyć liczbę posterunków policyjnych i wojskowych. W ramach prywatyzacji ma zamiar sprzedać niemieckiemu Dutsche Telekom akcje operatora telekomunikacyjnego OTE, jak tez sprywatyzować lokalne lotniska i porty morskie. Jednakże przychody z tych operacji w najlepszym razie nie powinny przekroczyć 60 lmd euro.

Związki zawodowe ogłosiły 11 maja dniem strajku generalnego.

Historia uczy, że zawsze najtrudniej jest pierwszemu. Kolejni poruszają się już utartym szlakiem. A w kolejce są Portugalia, Irlandia, Polska ….

Inne zapisy autora:

0

Rumcajs

Nie zawsze bylem rozbójnikiem. Kiedys bylem szewcem. Najlepszym. Ale Pan Starosta uznal, ze urazilem jego dobre imie i przegnal mnie z miasteczka. I tak zostalem rozbójnikiem.

11 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758