Globalnie i Lokalnie
Like

Na Górnym Śląsku – „LWOWSKA FALA” ciągle na fali

06/07/2016
1709 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Na Górnym Śląsku – „LWOWSKA FALA” ciągle na fali

Czas płynie, ludzie odchodzą, na ich miejsce przychodzą nowi – zostaje historia, „Lwowska Fala” i red. Danuta Skalska – bo przecież bez niej nikt sobie tej audycji nie wyobraża – tych dwoje jakby ciągle tacy sami, jakby czas i kalendarz zapomnieli o tej parze, która tak do siebie pasuje od lat. Tylko temat audycji się zmienia, a sygnał jak niegdyś we Lwowie – taki sam, tyle, że rozchodzi się w eter z rozgłośni, przed której gmachem na ławeczce siedzi ten, który tworzył legendę i historię śląskiego radia.

0


1To już 500. audycja!

 

Niech inni sy jadą, dzie mogą, dzie chcą

Do Widnia, Paryża, Londynu,

A ja si zy Lwowa ni ruszym za próg

Ta mamciu, ta skarz mnie Bóg…

 

234

Radio Katowice – „Lwowska Fala”. Tak było także w czwartek, 23. czerwca 2016 roku. Nie audycja to była, a wypełniona po brzegi sala Radia Katowice. Zasiedli tam ludzie, związani z radiem, oddani tej rozgłośni, ale także ci, którzy wspierają działalność lwowskiej audycji. Było uroczyście a pogodna redaktorka jakby trochę dziś inna, dźwięczny głos znanej spikerki załamał się jakby parokrotnie, na moment zamilkła, a później odezwała się znana melodia i wspomnienia, które zagłuszyły wzruszenie… I było pięknie, nawet uroczyście a Szczepko i Tońko..? No cóż, pewnie dumni są, że ich marzenia i tematy, kabaret, który tworzyli – jakby nie straciły niczego na swej ważności, a słuchaczy przybywa. Także tych, co to z Kresami Wschodnimi niewiele mają wspólnego – na pozór zresztą, bo ludzkie serce ma to do siebie, iż pragnie kochać, nie pytając o pochodzenie. Bo taka też  jest „Lwowska Fala”, od lat pogodna, życzliwa, wesoła – jak batiary kresowe roześmiana…

567

Niech więc trwa i raduje nasze serca radio, które przypomina, doradza, cieszy…

Danuta Skalska, otwierając jako gospodarz uroczystego wieczoru, mającego upamiętnić jubileusz 500. audycji Radia „Lwowska Fala” – witając gości, zebranych w studiu nagrań Radia Katowice nie zapomniała o Ślązakach, którzy utożsamiają się ze swoimi kamratami z Kresów Wschodnich i jako  zgromadzili się na uroczystości, by wspólnie świętować jubileusz ulubionej audycji.

Gospodyni czwartkowego wieczoru wspomniała o dacie 10. grudnia, kiedy to w Państwowej Operze Śląskiej obchodzić będziemy wspólnie jubileusz 10-lecia istnienia audycji „Lwowska Fala” w Radiu Katowice, Skalska wspomniała, że tak naprawdę uroczystości czerwcowych miało nie być, to dzięki zaangażowaniu i inicjatywie prezesa Radia Katowice, pana Piotra Ornowskiego, wspomnieniowy – niemal rodzinny – wieczór z „Lwowską Falą” mógł dojść do skutku.

8910

Prezes w swoim wystąpieniu podziękował przybyłym gościom za uczestnictwo w spotkaniu, podkreślił także jak ważne jest dla niego, gdy widzi na sali wiernych słuchaczy katowickiego radia. W swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania audycji, trudnych początkach i uporze osoby prowadzącej, dzięki której audycja doczekała się swojego okrągłego jubileuszu.

Ciekawostką niech będzie to, iż na spotkaniu pojawiły się osoby nie tylko ze Lwowa i najdalszych zakątków kraju. Nie zabrakło także gości zza oceanu, a osobą, która w szczególny sposób zasłużyła sobie na brawa i najpiękniejsze słowa podziękowania, była pani prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Kultury, Krystyna Markut. Jak wspominała red. Skalska, w Ameryce chodzi ona dosłownie od domu do domu, prosi o wolne datki, organizuje zbiórki pieniędzy – a za to wszystko jesteśmy w stanie wspomagać Polaków po tamtej stronie dzisiejszej wschodniej granicy.

Dowodem na to, jak bardzo społeczeństwo, mieszkańcy Śląska związani są z historią Kresów, tradycjami, kulturą – była obecność prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej, pana dr. Jacka Kozakiewicza, który przybył na spotkanie wraz z małżonką. W swoim wystąpieniu w pięknych słowach złożył on na ręce red. Danuty Skalskiej gorące podziękowania. Na koniec dodał: Danuta Skalska jest jak bakteria, która zaraża wszystkich wokół, zapewniam – konkludował – że z takimi bakteriami medycyna walczyć nie będzie.

111213

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć ludzi świata sztuki, literatów, pisarzy. Jednym z nich był pan Marcin Hałaś, autor słynnej publikacji książkowej, zatytułowanej „Oddajcie nam Lwów”. Przy tej okazji należy dodać, że pisarz za wydanie tejże publikacji został ukarany przez władze Ukrainy zakazem wjazdu na teren tego państwa na okres 3 lat.

Oddajcie nam Lwów

Tomasz Kuba Kozłowski i jego gawędy 

Wybitny specjalista z dziedziny historii a także kultury kresowej, wygłosił wykład o tematyce wybitnie kresowej, nakreślił także rys historyczny powstania i działalności rozgłośni „Lwowska Fala” przed kilkudziesięciu laty. Wykład, wzbogacony bogatym materiałem archiwalnym, publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Tomasz Kuba Kozłowski: Autor cyklu spotkań oraz koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią […] Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Od wielu lat prowadzi w Domu Spotkań z Historią, gawędy z cyklu „Opowieści z Kresów” […] (Więcej na www.dzieje.pl / tag / Tomasz / – Kuba – kozłowski www.facebook.com / tk kozlowski)

W drugiej części spotkania nagrodzone zostały osoby, blisko związane z audycją „Lwowska Fala”. Wyróżnieni zostali między innymi młodzi dziennikarze, którzy już teraz współtworzą audycję i – jak podkreśliła red. Skalska – stanowią silny fundament, jaki z pewnością udźwignie ciężar odpowiedzialności i powiększy jeszcze dzięki swoim pomysłom grono słuchaczy, kiedy zabraknie starszych. Wyróżniony za swoją działalność został także bytomski duet „Tyligentne Batiary”, od lat promujący na Górnym Śląsku kresową kulturę a z audycją Lwowska Fala trzymający „sztamę” od początku jej istnienia.

W klimat kresowej muzyki i piosenek wprowadził publiczność znany i ceniony duet „Ewan”. (Więcej na www.fundacjajachawira.onet.pl / ewan. Shtml)

Po spotkaniu oddano głos publiczności, był także czas na poczęstunek, na który zaprosili gości prezes Radia Katowice oraz gospodyni rodzinnego (jak podkreśliła) – spotkania – red. Danuta Skalska.

 

Tekst i fotografie:

Tadeusz Puchałka

Za: http://www.siemysli.info.ke/

0

Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758