POLSKA
Like

Na co poszły unijne dotacje dla nauki?

03/10/2013
466 Wyświetlenia
2 Komentarze
1 minut czytania
Na co poszły unijne dotacje dla nauki?

Unijne dotacje miały być wybawieniem z licznych problemów trapiących Polskę. W pewnym sensie tak się stało, jednak nawet tam, gdzie efekty przyjmowanych dotacji widać “gołym okiem”, pojawia się pytanie: co dalej?

0


Pytanie to zadają sobie obecnie polskie uczelnie państwowe, które z unijnego koryta czerpały w latach 2007 – 2013 pełną garścią. W ramach kończącej się tzw. perspektywy budżetowej, państwowe szkoły wyższe zdołały pozyskać z unijnych dotacji prawie 27 mld zł. Pieniądze te płynęły do uczelni poprzez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jak podaje portal forsal.pl, rekordzistą w wykorzystaniu środków jest Politechnika Warszawska, która na realizację 32 projektów otrzymała w sumie prawie 1,2 mld zł. Problem stanowi jednak to, że pieniądze te zostały w większości wydane nie na innowacje naukowe, lecz na budowę nowych gmachów, laboratoriów oraz zakup nowoczesnego sprzętu. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka stwierdziła nawet, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej mamy teraz najnowocześniejsze laboratoria na świecie, które są gotowe do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych dla gospodarki.Można by rzec: od czegoś przecież trzeba te innowacje zacząć. Laboratoria już mamy, jednak teraz – niczym bumerang – wraca pytanie: co dalej?(…)

Na co poszły unijne dotacje dla nauki?…

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

  1. Trzeba po prostu sprywatyzować te laboratoria (np. wynajmować je w zamian za pokrycie kosztów lub całkowicie sprzedać) i po sprawie …

    Nie rozumiem problemu …

    0
  2. “Une” myślały, że zrobią laboratoria certyfikacyjne do znaku zgodności z eurodyrektywami CE i zamiast się męczyć i trudzić nauką i wynalazkami, to będą tylko kasowały szmal za te badania. “Une” zapomniały o tym, że w Polsce innowacyjność jest marna i nie powstaje tyle nowych wyrobów, aby mieli dostatecznie dużo roboty. W dodatku duszonych przez fiskusa mikrofirm i rzemieślników nie stać na takie badania, a jeśli już je zlecają, to całkiem niepatriotycznie robią je tam gdzie taniej, czyli na przykład w Holandii.
    Żurek Janusz

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816