Globalnie i Lokalnie
Like

Musica Sacra Barocca-F.X.Richter-Requiem

09/12/2018
99 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Przedstawiam dzisiaj nieznanego w Polsce czeskiego kompozytora Franza Xaviera Richtera i jego znakomite moim zdaniem Requiem. Zachęcam do wysłuchania będąc pewną że nie będzie to czas stracony.Przedstawiam dzisiaj kolejnego czeskiego kompozytora epoki baroku, w Polsce nieznanego i jego utwór „Requiem”.
Jak zawsze podaję za wikipedią jego życiorys.
Franz Xaver Richter (ur. 1 grudnia 1709 w Holeszowie na Morawach, zm. 12 września 1789 w Strasburgu) – morawski kompozytor, zaliczany do szkoły mannheimskiej.
W latach 1722–1727 przebywał w jezuickim seminarium w Uherské Hradiště a następnie podróżował po Włoszech i do roku 1736 kontynuował studia muzyczne w Wiedniu. W latach 1740–1747 Richter sprawował funkcję zastępcy kapelmistrza u księcia-opata Anzelma Reichlin von Meldegg w Kempten. Zajmował się też kompozycją, opublikował w Paryżu sześć symfonii.
Od roku 1747 został członkiem nadwornej kapeli księcia elektora Karola IV Teodora Wittelsbacha w roli kompozytora, skrzypka i śpiewaka (bas). W roku 1769 został następcą Josepha Garniera na stanowisku kapelmistrza Katedry Najświętszej Marii Panny w Strasburgu. We Francji używał pisowni nazwiska François-Xavier Richter.
W liście Wolfganga Amadeusa Mozarta do ojca z 2 listopada 1778 jest opisany jako alkoholik.
Dzieła Richtera łączą stylistykę baroku ze stylem galant. Zaliczane są do szkoły mannheimskiej i reprezentują styl przedklasyczny utworów symfonicznych.
Do grona uczniów Richtera należeli m.in. Carl Stamitz, František Xaver Pokorný, Joseph Martin Kraus i Ferdinand Fränzel.
Mam nadzieję, że muzyka FranciszkaaXaviera Richtera przypadnie Państwu do gustu i nie będą uważali czasu za stracony. Zachęcam-warto posłuchać.

https://

Inne zapisy autora:

slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

369 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217