Bez kategorii
Like

Mundurowi oszukani

11/05/2012
401 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Jak budować zaufanie do własnego Państwa, które tak niepoważnie traktuje swoich żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych?

0


Dzisiaj sejm uchwalił / 11.05 / nowelizację ustawy w sprawie emerytur dla służb mundurowych. Oto co kilka dni temu  oświadczali przedstawiciele służb mundurowych / poniżej wyjątki /. Premier zapewne nawet tego nie przeczytał, ale co najważniejsze nie było żadnej merytorycznej debaty i nikt nie odpowiedział na pytania i wątpliwości.

 

Oświadczenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do projektu ustawy emerytalnej z dnia 26 kwietnia 2012′

Walcząc o nadanie właściwej rangi ustawie emerytalnej dla służb mundurowych, nie zabiegamy o własne interesy. Walczymy o powagę Państwa. Walczymy o etos służby, o budowanie zaufania żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych do Państwa Polskiego. Walczymy o godne warunki służby i emerytury w przekonaniu, że formacje mundurowe, w których służymy są gwarantem naszej państwowości i porządku wewnętrznego. ………

: "Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej, słowem winno być jego najsilniejszą tarczą."………………………….

W podobny sposób ta szlachetna myśl została zapisana w art.3 ust.3 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych: "Państwo zapewnia żołnierzom zawodowym godne warunki życia umożliwiające oddanie się służbie Narodowi i Ojczyźnie, rekompensując odpowiednio trud, ograniczenia i wyrzeczenia związane z pełnieniem zawodowej służby wojskowej"………………………………

"Polacy pamiętają o tym, że służba policjanta to nieustanna, codzienna konfrontacja ze złem. Zdajemy sobie sprawę, że z niczym innym tej służby nie da się porównać. Że to, co powinno być nagrodą dla każdej policjantki i każdego policjanta, co powinno być odczuwane każdego dnia, to prestiż, respekt, szacunek, jaki Policja Państwowa powinna się cieszyć i u władz państwa, ale przede wszystkim wśród ludzi. Za to, co już zrobiliście, jeszcze raz serdeczne dzięki."…………………………………………….

Jak budować zaufanie do własnego Państwa, które tak niepoważnie traktuje swoich żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych? ……………………………

Musimy przypomnieć, że tylko w Policji i służbach mundurowych w latach 2005 – 2012 zwolniono kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy. Kilkadziesiąt tysięcy zwolniono również z wojska. Wśród zwolnionych funkcjonariuszy prawie połowa to kadra kierownicza…………………..

Panie Premierze! Porozumień należy dotrzymywać! W sytuacji emerytalnej porozumieniem, które z całą pewnością trzeba przestrzegać, jest komunikat zespołu rządowo-związkowego z 30 sierpnia 2011 roku. Ten swoisty układ zbiorowy, pakt między rządem a związkami zawodowymi musi obowiązywać i nie wolno tolerować nieodpowiedzialnych prób podważania go………………………………………

Przypominamy szczególnie słowa wypowiadane przez polityków w czasie wielomiesięcznej debaty towarzyszącej uchwalaniu obowiązujących ustaw emerytalnych w latach 1993-1994. Pozbawiając nas wówczas wielu wcześniejszych uprawnień zapewniano, że będą to rozwiązania trwałe. Niestety zostaliśmy okłamani……………………….

Przewodniczący ZG NSZZP
Antoni DUDA
Przewodniczący ZK ZZS "Florian"
Krzysztof OLEKSAK
Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Mariusz TYL
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof HETMAN
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Wiesław ŻURAWSKI

Do wiadomości:
Prezydent RP
Marszałek Sejmu i Senatu RP
Prezes Rady Ministrów
Minister Spraw Wewnętrznych
Minister Sprawiedliwości
Minister Obrony Narodowej
Kluby Parlamentarne i Poselskie

 

 

No cóż można do tego dodać. Kolejna nowelizacje uchwalili ci sami posłowie, którzy od kilkunastu lat decydują o sytuacji w naszym kraju i w siłach zbrojnych. Prezydent Komorowski był tym, który zapewniał o dotrzymaniu nowelizacji ustawy z 1993 roku. Jak widać jego słowa nic nie są warte. Jedno wielkie kłamstwo na potrzeby polityki bieżącej. Rządzący Polską maja jedynie usta pełne frazesów w czasie przemówień okolicznościowych i w czasie krótkich wizyt w Afganistanie, kiedy mobilizują wojsko do kolejnych ofiar, gdy zabiegają o ofiarności policjantów i strażaków w czasie klęsk żywiołowych, czy też, gdy będą zachęcać do rozpędzania demonstracji przed Euro-2012. 

Jeżeli w oświadczeniu wzywa się rządzących do respektowania czegokolwiek, to jest to nikomu nie potrzebna próba dotarcia do sumień naszych polityków. Bowiem trzeba sobie postawić pytanie-CZY TO SĄ NASI POLITYCY? Głosujący dzisiaj za  rządową koncepcją nowelizacji ustawy emerytalnej dla służb mundurowych, nie kierują się żadnymi racjami stanu państwa, a jedynie ścisłym wypełnianiem brukselskich poleceń.

Komu były potrzebne te wszystkie demonstracje  konsultacji ze służbami mundurowymi? Niestety część opinii publicznej podjudzona przez zaprzedane media wznieci radość w związku z odebraniem „przywilejów” w służbach mundurowych. Przy dalszym postępowania bezrobocia, oczywiście będą chętni załapania się do służby za kawałek chleba, ale co to będzie za jakość?

Doszliśmy do ściany. Mamy zdezorganizowane siły zbrojne, w których nawet nie widać sprawności w kompanii reprezentacyjnej WP, strażacy najlepiej wychodzą na zdjęciach z Pawlakiem, a policjanci zaczynają szczycić się muzykiem –ciężki metal.

Na końcu zestaw nazwisk, do których skierowano to oświadczenie. Jak wielki musi być stopień arogancji i lekceważenia, skoro nikt nie raczył poważnie ustosunkować się do wystąpienia tych ludzi.  Gdzie oni mają szukać miejsca do dialogu? Czy mundurowi zasłużyli sobie na lekceważenie i okłamywanie?

Niestety styl zaprezentowany przez władze dotyczy wszystkich obywateli, więc mundurowi powinni wreszcie zrozumieć, że są tylko manipulowani, a władz potrzebuje ich do realizacji własnych celów. Tu wcale nie chodzi o państwo Polskie, a o państwo………./ jest trochę tych nazwisk /

 


Inne zapisy autora:

0

Avatar
Adam Zawrat

Prawda, cnota i sprawiedliwosc z jednego pochodza gniazda. Trudno dla nich znalezc rymowanie.

16 publikacje
12 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816