NEWS
Like

MSZ o europejskich sankcjach wobec Rosji

06/12/2014
597 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
MSZ o europejskich sankcjach wobec Rosji

Informacje medialne o zniesieniu europejskich sankcji wobec Rosji są nieprawdziwe – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

0


 

Przyjęty 5 grudnia tego roku, tzw. pakiet techniczny miał na celu uszczelnienie systemu sankcyjnego wobec Rosji, wyłącznie doprecyzowując stosowne przepisy wykonawcze. Doprecyzowanie sankcji zarówno w sektorze energetycznym, finansowym, jak i w ramach technologii podwójnego zastosowania, pozwoli również na uniknięcie różnic interpretacyjnych między państwami członkowskimi. Taka praktyka jest często stosowana w odniesieniu do innych systemów sankcyjnych wprowadzonych przez Unię Europejską wobec państw trzecich.

 

W odniesieniu do sektora energetycznego doprecyzowanie sankcji dotyczy przede wszystkim obszaru transferu technologii i usług związanych z wydobyciem ropy ze złóż głębokomorskich, arktycznych i łupkowych w Rosji:

– pakiet wprowadza jasną definicję głębokości 150 m – projekty wydobywcze prowadzone poniżej tej głębokości są objęte sankcjami;

– pakiet doprecyzowuje, że sankcje obejmują zarówno o projekty w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej Rosji jak i rosyjskiego szelfu kontynentalnego (który nie był wcześniej wspomniany w regulacjach sankcyjnych);

– pakiet ogranicza możliwość stosowania wyjątków od sankcji tylko do nagłych przypadków zapobiegania lub usuwania poważnych zagrożeń dla życia ludzkiego lub środowiska.

 

W odniesieniu do sektora finansowego należy podkreślić, ze spółki córki banków rosyjskich działające na terytorium UE były już wcześniej wyłączone z ograniczeń w dostępie do rynków kapitałowych. Doprecyzowanie, które wprowadza pakiet techniczny dotyczy tylko zakresu sankcji wobec linii kredytowych zawartych przed dniem 12 września br.

 

(mp)

 

Źródło: MSZ

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816