KULTURA
Like

Moneta na 100-lecie niepodległości

03/07/2017
658 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Moneta na 100-lecie niepodległości

Zera tworzące liczbę sto umieszczoną na rewersie monety układają się w znak nieskończoności – to główny motyw monety upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który doceniła kapituła konkursu zorganizowanego przez NBP. Jego autor, 17-latek, pokonał ponad 200 konkurentów.konkurs100-b

Narodowy Bank Polski wyłonił zwycięzcę konkursu na projekt wizerunku monety upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie, który trwał do połowy czerwca 2017 r., wzięło udział ponad 200 uczestników. Ponieważ poziom nadesłanych prac był wysoki, członkowie Kapituły zdecydowali o przyznaniu wszystkich dopuszczonych regulaminem nagród.

Nagrodę główną otrzymał Patryk Koszela z Czeladzi. Kapitułę urzekła wymowna symbolika pomysłu 17-latka – zera tworzące umieszczoną na rewersie monety liczbę sto układają się w znak nieskończoności… Zwycięzca otrzyma 20 tys. zł, a jego pomysł zostanie wykorzystany przez NBP przy projektowaniu srebrnej monety kolekcjonerskiej, która zostanie wyemitowana w przyszłym roku.

Kapituła nagrodziła również dwie inne prace. Wyróżnienie i 10 tys. zł przyznano Mariuszowi Rykowskiemu z Poznania, a nagrodę specjalną o wartości 5 tys. zł – Karolowi Łukanowskiemu z Warszawy.

Narodowy Bank Polski upamiętnia emisją okolicznościowych monet kolekcjonerskich ważne, historyczne rocznice. Wszystkie banknoty i monety emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. I choć wspomnianą 10-złotową monetą będzie można na przykład zapłacić za zakupy w sklepie, trudno spodziewać się, że spotkamy ją w obiegu.

Konkurs odbywał się w dniach od 11 kwietnia do 14 czerwca 2017 r. Jego pomysłodawcą był profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217