Bez kategorii
Like

Moje dziecko jest wegetarianinem – co zrobić?

09/03/2016
709 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Czy twoje dziecko chce być wegetarianinem? To trudny moment dla każdego rodzica. Jeśli zastanawiasz się, czy taka dieta będzie dla niego zdrowa, oto kilka słów na temat diety wegetariańskiej. Dieta wegetariańska wbrew pozorom nie jest dietą czyniącą spustoszenie w organizmie jednak musimy zachować pewne zasady. Nie jest też mało urozmaicona. Z łatwością wykonasz nawet polskie tradycyjne potrawy w wersji wegetariańskiej. . Mali wegetarianie bardzo często są zdrowsi i silniejsi niż rówieśnicy jedzący mięso. Wegetarianizm to sposób żywienia znany od setek lat. Już w prehistorii znane są przykłady naszych przodów, którzy powstrzymywali się do jedzenia mięsa. Taką dietę stosowali między innymi starożytni Grecy i Hindusi. Co ciekawe wegetarianami byli między innymi znani powszechnie ludzie np. matematyk Pitagoras. Współcześnie mówi się o […]

0


Czy twoje dziecko chce być wegetarianinem? To trudny moment dla każdego rodzica. Jeśli zastanawiasz się, czy taka dieta będzie dla niego zdrowa, oto kilka słów na temat diety wegetariańskiej.

Dieta wegetariańska wbrew pozorom nie jest dietą czyniącą spustoszenie w organizmie jednak musimy zachować pewne zasady. Nie jest też mało urozmaicona. Z łatwością wykonasz nawet polskie tradycyjne potrawy w wersji wegetariańskiej. .

Mali wegetarianie bardzo często są zdrowsi i silniejsi niż rówieśnicy jedzący mięso. Wegetarianizm to sposób żywienia znany od setek lat. Już w prehistorii znane są przykłady naszych przodów, którzy powstrzymywali się do jedzenia mięsa. Taką dietę stosowali między innymi starożytni Grecy i Hindusi. Co ciekawe wegetarianami byli między innymi znani powszechnie ludzie np. matematyk Pitagoras. Współcześnie mówi się o tym że ponad 42 procent populacji Indii to ludzie niejedzący mięsa. W Stanach zjednoczonych ponad milion dzieci deklaruje dietę wegetariańską. W Polsce zarówno dorosłych jak i dzieci jedzących w ten sposób jest prawie pół miliona.

Te statystyki pokazują, że zjawisko wegetarianizmu nie jest tylko chwilową modą. Badania naukowe przeprowadzone parę lat temu dowiodły, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może być stosowana na każdym etapie życia od ciąży, przez dzieciństwo, dorosłość, aż do starości. Dzieci niejedzące mięsa mogą rosnąc prawidłowo i nie wykazują żadnych powikłań.

Niestety wielu lekarzy nie jest przychylna tym tezom. Dlatego część rodziców pozostając pod wpływem doktorów wzbrania się przed uznaniem decyzji dziecka. Tego rodzaju decyzja być może na całe życie to pierwsze poważne decydowanie swoim losie, czego, do czego prawa dziecku nie powinno się odbierać. Czasami może się zdarzyć że dziecko z przyczyn zdrowotnych powinno przyjść na dietę mięsną i wówczas warto jest posłuchać decyzji lekarzy, ale w przypadku stwierdzenia, iż dziecko jest całkowicie zdrowe nie ma żadnych przeciwwskazań by wprowadzić dietę wegetariańską.

Należy zwróci uwagę na prawidłowe jej zbilansowanie – dostarczać białko roślinne, a także mikro i makro elementy i składniki mineralne, zwłaszcza żelazo i witaminę b12 które są zawarte w mięsie.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
marta.czerwinska

42 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816