Bez kategorii
Like

Miody z Podkarpacia

24/06/2012
693 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Przez dwa dni w Boguchwale koło Rzeszowa można było spróbować przepysznych serów, wędlin, pieczywa, miodów, przeróżnych słodkości (w większości ekologicznych).

0


 

Oczywiście smakosze swojskiego jadła mogli nie tylko degustować, ale także zakupić smaczne produkty. Jak przystało na tę porę roku, na Dniach Otwartych Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale nie zbrakło wystawców kwiatów i krzewów ozdobnych a także kiermaszu rękodzieła ludowego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także XIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i wystawa maszyn rolniczych oraz sprzętu ogrodniczego.

Zwiedzający mogli także podziwiać występy kapel i zespołów folklorystycznych. Imprezę połączono z Dniami Boguchwały, co poszerzyło ofertę artystyczną. Na scenie zaprezentowały się zespoły i grupy artystyczne działające przy miejscowym domu kultury. Fachową wiedzę dotyczącą hodowli, upraw, produkcji ekologicznej itp. można było uzyskać na stoiskach firm i instytucji działających w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.

Uwagę odwiedzających tereny ekspozycyjne ODR przyciągało stoisko Gospodarstwa Rodzinnego „Gremza” ze wsi Szumowo w gminie Korycie na Podlasiu. Pani Agnieszka Gremza, laureatka wielu konkursów, promowała smaczne sery. Jak podają źródła historyczne, historia sera korycińskiego sięga potopu szwedzkiego, kiedy to pod Korycinem rozegrała się jedna z bitew. Wielu Szwajcarów osiedliło się wtedy w Polsce. To oni nauczyli miejscowych wyrabiać charakterystyczne sery z tzw. podpuszczką. 14 lat temu, Agnieszka Gremza rozmawiając z teściową, wpadła na pomysł powrotu do regionalnej tradycji. Z pierwszymi serami jeździła do Knyszyna. Dziś nie ma już na to czasu, bo ser wozi do większych miast i większych sklepów. Producentka wyrabia ser koryciński „Swojski” nie tylko w jego wersji klasycznej, ale i z dodatkami – m.in. z czosnkiem, ziołami prowansalskimi, bazylią, lubczykiem, oregano, czarnuszką, kminkiem, płatkami słodkiej papryki czy pieprzem kolorowym. Gospodarstwo rodzinne „Gremza” posiada pierwszą w Korycinie prawdziwą serowarnię spełniającą standardy Unii Europejskiej, która znajduje się pod stałym nadzorem weterynaryjnym (Agnieszka Gremza jest pierwszą producentką Sera Korycińskiego, której nadany został numer weterynaryjny). W serowarni zachowany jest ciąg produkcyjny.

Z kolei kozie sery prezentowała Lucyna Cwynar, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne „ZUZA” we wsi Zabratówka w gminie Chmielnik koło Rzeszowa. Prowadzone przez nią gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczny od 2006 roku. Hodowlą kóz zajmuje się już 10 lat. W chwili obecnej stado kóz liczy 35 sztuk dorosłych i 35 koźląt.  – Od samego początku uczyłam się wytwarzać dobre i zdrowe produkty z mleka koziego.
Z czasem nabierałam coraz większego doświadczenia, a moje wyroby zaczęły smakować rodzinie i znajomym. W końcu postanowiłam pochwalić się większemu gronu miłośników ekologicznych i naturalnych produktów i zaczęłam jeździć na wszelkiego rodzaju targi żywności ekologicznej. Dzięki zebranym tam opiniom mogę doskonalić swoje wyroby – opowiada Lucyna Cwynar. Jej produkty były niejednokrotnie nagrodzone na cyklicznych imprezach organizowanych przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Kozie sery z gospodarstwa ekologicznego „ZUZA” były prezentowane na licznych imprezach targowych m.in. na targach BIOFACH 2008 w Norymberdze. Można je nabyć także w sprzedaży bezpośredniej (http://www.serkikozie.strefa.pl).

Na dniach otwartych szeroką ofertę zaprezentowali także pszczelarze. U Ewy i Mariusza Jamróz z Soniny k. Łańcuta można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy dotyczących leczniczych walorów miodu. Państwo Jamróz prowadzą sklep internetowy, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie rodzaje miodów i produktów pszczelarskich (http://miod-lancut.pl/). Ich działalność pszczelarska została nagrodzona licznymi nagrodami i dyplomami.

Nie zabrakło także producentów pieczywa ekologicznego czy wędlin. Zwiedzający mogli także zapoznać z aktualnymi trendami hodowlanymi i zasięgnąć rad i wskazówek i specjalistów.

Imprezie towarzyszyły zabawy dla dzieci. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się piknik mleczny.

http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/15-super-news/115-kozie-sery,-rolnictwo-ekologiczne,-boguchwa%C5%82a.html

 

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758