Bez kategorii
Like

Minister Sikorski złożył wieniec na grobie Jana Karskiego.

02/12/2012
280 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

W drugim dniu wizyty w USA, w piątek rano minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wieniec na grobie Jana Karskiego na cmentarzu Mount Olivet w Waszyngtonie.Minister wyrozniony przez tygodnik „Foreign Policy.”

0


 Opublikowano: Sobota 01 grudnia 2012.Autor: AT (PAP)

Inne narody maja swoje problemy a czesto ich nie interesuja wewnetrzne dyferencje w Polsce.NE jest moim zdaniem otwarty na Polske i na swiat czego wszystkim zycze.

 

"Jan Karski, bohaterski kurier polskiego podziemia w czasie II wojny światowej, który przekazał na Zachód pierwsze relacje naocznego świadka o eksterminacji Żydów, zmarł w lipcu 2000 r.

Grupa działaczy Polonii amerykańskiej planuje budowę na cmentarzu nowego pomnika nagrobnego, który zastąpi dotychczasowy skromny nagrobek słynnego kuriera. Sikorski powiedział, że MSZ obejmuje patronatem tę inicjatywę i zadeklarował wsparcie finansowe.

„W naszej tradycji jest, aby pomniki bohaterów wyglądały godniej niż do tej pory, dlatego też bardzo się cieszę, że powstała grupa, która opiekuje się i krzewi znajomość postaci Jana Karskiego i będzie chciała taki pomnik wystawić. To będzie kolejny akt upamiętnienia zasług Jana Karskiego” – powiedział minister polskim dziennikarzom po złożeniu wieńca.

Przez 12 lat, jakie upłynęły od śmierci bohaterskiego kuriera, w USA powstały monumenty upamiętniające jego postać, m.in. ławeczki ze statuą Karskiego w kampusie Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, gdzie zmarły był profesorem, i przed konsulatem RP w Nowym Jorku.

Jak poinformował minister Sikorski, MSZ sponsoruje publikację o Janie Karskim, a w przyszłym roku w siedzibie ONZ w Nowym Jorku będzie odbędzie się poświęcona mu wystawa.

W 2014 r. przypada 100. rocznica urodzin polskiego kuriera.

Sikorski przyjechał do Waszyngtonu w związku z wyróżnieniem go jako jednego ze „100 największych globalnych myślicieli” przez tygodnik „Foreign Policy”, a także z powodu promocji książki „Iron Curtain” autorstwa jego żony Anne Applebaum, pisarki i dziennikarki, komentatorki „Washington Post”.

Wieczór promocyjny z udziałem ministra i jego małżonki odbędzie się w piątek w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

W czwartek szef polskiej dyplomacji wziął udział w konferencji na temat trendów w transformacji ustrojowej w różnych krajach, zorganizowanej w Newseum przez „Foreign Policy”.

Spotkał się tam m.in. z uczestniczącą w konferencji sekretarz stanu Hillary Clinton i doradcą prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilonem."

Zrodlo:http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/minister-sikorski-zlozyl-wieniec-na-grobie-jana-karskiego

Inne zapisy autora:

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758