HYDE PARK
Like

Miejsce Polski w światowej geopolityce. cz.4

10/09/2016
1326 Wyświetlenia
2 Komentarze
13 minut czytania
Miejsce Polski w światowej geopolityce. cz.4

Wchodzimy w czas chaosu. Jesteśmy światkami początku wielkich zmian na świecie, które mogą przynieś nowy ład światowy.

0


 

USA vs Chiny

 

 

 

Unia Europejska chwieje się w posadach. Brytyjskie społeczeństwo zadecydowało o opuszczeniu struktur Brukselskich. Decyzja ta spowodowała możliwość rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Niezadowolone narody Szkocji i Irlandii Północnej grożą secesją. Na kontynencie widzimy coraz większe poparcie dla ugrupowań sceptycznych w stosunku do Unii Europejskiej. Południe kontynentu pogrążyło się w ekonomicznym kryzysie. W Niemczech słyszymy glosy mówiące o budowie nowych Niemiec. Rosja zaczęła prężyć muskuły. Dodatkowo każdemu z większych europejskich graczy zaczęła przeszkadzać obecność amerykanów w Europie.

 

china-v-us-in-the-pacific

 

W tym samym czasie na Dalekim Wschodzie wyszedł z cienia chiński smok. Chiny weszły do światowej gry. Chiny, które były postrzegane za kraj biedny i mało liczący się wyszły z cienia, gdy zostały największą gospodarką świata. Teraz chcą bezkrwawo wypchnąć dotychczasowego hegemona, jakim są USA i zająć jego miejsce. Pierwszy raz w historii świata obserwujemy sytuację, gdy pretendent do światowej dominacji przerósł ekonomicznie dotychczasowego hegemona. Chińska gospodarka stała się największą na świecie. Kiedy przyjrzymy się chińskiej ekspansji ekonomicznej, możemy zobaczyć na przykładzie Afryki, że Chiny inwestują w tym regionie dużo więcej niż do tej pory robił to zachód. Cała infrastruktura budowana jest przez Chińczyków. Chiny dominują w Afryce. Kontynent ten w niedługim czasie stanie się rezerwuarem taniej siły roboczej oraz surowców dla Chin. To spowoduje, że Ocean Indyjski stanie się główną magistralą morską. Z Afryki będą płynąć surowce i robotnicy a z Chin będą płynąć produkty przetworzone. Widzimy jak na naszych oczach powstaje nowe światowe imperium. Jak każde imperium tak i Chiny muszą zabezpieczać swoje wpływy. Z tego powodu planują budowę portów wojennych na Cejlonie, w Gwadarze w Pakistanie, porty wojenne na Seszelach. Planują budowę kanału przez najwęższe miejsce Tajlandii w celu ominięcia cieśniny Malakka, która jest piętą Achillesa dla Chińczyków. Rozpoczęto budowę sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim, co umożliwia przesuwać granicę i strefę wpływów a w konsekwencji może doprowadzić do wypchnięcia amerykanów z regionu. W innej części świata, w Ameryce Środkowej podpisano umowę na budowę nowego kanału łączącego Atlantyk z Pacyfikiem kilkakrotnie większego od dotychczasowego „Kanału Panamskiego”. Skala tego przedsięwzięcia dobitnie wskazuje o potędze dalekowschodniego imperium, oraz to, które z mocarstw jest w odwrocie.

 

USAiChinyChińskie wojska rakietowe, jako jedyne państwo na świecie dysponuje systemem rakiet balistycznych, które mogą niszczyć poruszające się cele, dając możliwość zniszczenia amerykańskiego zespołu uderzeniowego z lotniskowcem wchodzącego na akwen pierwszego łańcuchu wysp zachodniego Pacyfiku. Bazy rakiet balistycznych umieszczono w głębi kraju pod łańcuchami górskimi.

Chińska gospodarka stała się największą gospodarką świata według parytetu siły nabywczej detronizując amerykańską, która zdobyła to miano w drugiej połowie XIX w. Skalę ekonomicznej potęgi Chin mogą pokazać chińskie inwestycje. Chiny budują kilkaset tysięcy kilometrów autostrad, kilka tysięcy kilometrów szybkiej kolei. W wielu krajach świata np. na Ukrainie czy Białorusi wykupują wielkie połacie ziemi w celach rolnych.

 

Chiny po wielu latach upadku chcą przywrócić swoje miejsce na świecie. Musimy pamiętać, że kraj ten do XIX w. był najbogatszym krajem świata, a na jego upadku swoją potęgę zbudowała Wielka Brytania, która całe swe bogactwo zdobyła na eksploatacji Indii i właśnie Chin. Jest to powód, dla którego Chiny budują nowy alternatywny system. Dzięki temu to one stają się powoli rdzeniem świata, a koncepcja nowego jedwabnego szlaku łączącego Chiny z Europą drogą lądową zepchnie USA, jako anglosaskie mocarstwo morskie na margines.

 

Dotychczasowy ład światowy został zdominowany przez USA, które po zakończeniu zimnej wojny stały się jedynym super mocarstwem. Jednak pojawiło się nowe mocarstwo, które zaczęło ten ład kwestionować, a to może doprowadzić do jego zniszczenia. Amerykanie przekonują, że są wciąż największą potęgą militarną świata, że są w stanie dokonać w każdym zakątku świata projekcji siły. Jest to jednak bardzo kosztowne. Wymaga utrzymywania wielu baz na całym świecie, rozciągniętych linii zaopatrzeniowych oraz zespołów uderzeniowych z lotniskowcami, które mogą prowadzić tą projekcję siły.

https://

 

Jeśli Chiny będą chciały podważyć dotychczasowy ład i go zniszczyć, muszą tylko zamienić Zachodni Pacyfik do pierwszego łańcucha wysp we własną strefę wpływów oraz wygrać wojnę z USA o dominację w tym regionie. Wystarczy zniszczenie amerykańskiej floty w tym regionie i uniemożliwić odwet. Kiedy przyjrzymy się możliwościom Chin uświadomimy sobie, że Chiny są w stanie tego dokonać. Pytanie brzmi, kiedy to się stanie?

 

Do wypchnięcia Ameryki z tego regionu Chińczycy nie muszą prowadzić kosztownego programu budowy Ameryka vs chiny 1lotniskowców. Kiedy spojrzymy na mapę staje się jasne, że wystarczy silne lotnictwo i silne siły balistyczne, które Chiny posiadają, a które uniemożliwią interwencję amerykańskiej floty, co może umożliwić konfrontację bez oddania ani jednego strzału. Wystarczy, że amerykańskie siły morskie wycofają się pod groźbą zniszczenia z pierwszego łańcucha wysp a państwa regionu zmienią swego protektora. W takiej sytuacji amerykanie musieliby wybrać „dużą wojnę”, na którą raczej nie byliby chętni amerykańscy sojusznicy, dla których Chiny są najważniejszym partnerem handlowym.

Mało prawdopodobne by nałożono nawet sankcje na Chiny tak jak na Rosję, która nic nie produkuje a jest tylko źródłem surowców. Czy jesteśmy wstanie wyobrazić sobie, co by się stało ze światową gospodarką gdyby nałożono sankcje na państwo, które produkuje niemal wszystko, z czego korzystamy, począwszy od kwiatów kończąc na wysoko zaawansowanych technologiach.

 

https://

 

 

W obecnej sytuacji powinniśmy się zastanowić, kiedy nastąpi rewizja obecnego ładu światowego. Kiedy widzimy po zachowaniu liczących się graczy możemy wydedukować, że nastąpi to już niebawem. Zwróćmy uwagę na Rosję i jej budżet. Rosjanie, choć są tylko cieniem dawnego ZSRR zaczęli grać już na rewizję a nawet twierdzą, że się już dokonuje oraz otwarcie mówią, że amerykanie nie potrafią się z tym pogodzić i żyją w rzeczywistości, która ich przerosła.

 

Działania samych Stanów Zjednoczonych również dobitnie wskazują o powolnym upadku mocarstwa, co w pewien sposób przypomina sytuację z przed 1.5 tyś. lat, gdy Rzym chylił się ku upadkowi. W tym okresie Rzymianie musieli wycofać się z Brytanii by chronić rozdartych granic. W dzisiejszych czasach również Amerykanie koncentrują całe swoje siły na Dalekim Wschodzie zaniedbując inne regiony świata. W Europie tak naprawdę amerykańskiej obecności militarnej już prawie niema. Na Bliskim Wschodzie widzimy jak Amerykanie praktycznie porzucili swojego najważniejszego sojusznika, jakim jest Izrael i wycofali się z tego regionu pozostawiając chaos.

 

https://

 

W takiej sytuacji my Polacy powinniśmy realnie myśleć o naszych sojuszach i o tym czy „Wielki Brat” z za oceanu będzie w stanie nam pomóc. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli zabraknie woli politycznej w Niemczech Amerykanie nie będą w stanie przerzucić swoich sił do Europy Środkowej. Co najważniejsze czy w sytuacji, gdy największe zagrożenie dla USA znajduje się na Dalekim Wschodzie i koncentrując tam cały swój potencjał będą chciały ingerować w naszym regionie. Być może powtórzy się Jałta i zostaniemy sprzedani w zamian za pomoc Rosji przeciwko Chinom. Z tego powodu już teraz powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności o naszych interesach narodowych, tak jak zaczynają robić inne państwa. Powinniśmy wzmacniać nasz potencjał militarny, gospodarczy i polityczny. Powinniśmy przestać sztywno patrzeć na zachód. Zachód nie jest tym, czym był 25 lat temu. Świat nabiera dynamiki, zmiany przyspieszają, lecz my wciąż myślimy kategoriami z przed lat. Wciąż czujemy się zakompleksieni, wciąż często myślimy o innych, że są lepsi. Wielu z nas upatruje swoje możliwości w Niemczech, UK czy USA. Tam często odnosimy sukcesy. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zmienimy swoją mentalność, będziemy w stanie zmienić nasz kraj. Pamiętajmy taka władza, taki kraj, jacy ludzie w nim żyjący. To od nas w dużej mierze zależy czy kraj, w którym żyjemy jest liczącym i szanowanym podmiotem w polityce międzynarodowej. Musimy stworzyć państwo silne, naprawdę silne i zdrowe a nie tylko fasadę, co spowoduje, że inni w regionie będą upatrywać w nas lidera. Mając silne państwo będziemy wstanie prowadzić równorzędną politykę z największymi. Musimy pamiętać, że geografia determinuje politykę międzynarodową a nasz kraj leży w miejscu, które nazywane jest drzwiami do heartlandu i każdy, kto chce zdobyć drogę w głąb Eurazji lub odwrotnie musi panować na tym terenie. Jest to miejsce, które może przynieść bogactwo, lecz również może być przekleństwem, gdyż w chwili słabości narodu żyjącego w tym miejscu jest łakomym kąskiem dla innych. Więc musimy przestać myśleć o USA, jako o jakimś niezniszczalnym monolicie, ponieważ widać na nim już pierwsze rysy pęknięć a w chwili jego rozbicia skutki tego mogą być dla nas katastroficzne. Stwórzmy silne państwo niezależne od innych. W przeciwnym wypadku nasza przyszłość nie będzie wyglądała zbyt różowo.

 

Piotr G. Żurek

 

Materiał pochodzi z mojego bloga crusader1973.blogspot.com

 

 

Inne zapisy autora:

0

Piotr G. Żurek
Piotr G. Żurek http://crusader1973.blogspot.co.uk/

Moje motto: "Nie pytaj co dał mi mój kraj, spytaj siebie, co ja dałem swojemu krajowi". Jestem współtwórcą i i jednym z liderów Stowarzyszenia - Suwerenność, Pamięć, Tożsamość. Z przekonania po części monarchistą, konserwatystą i narodowcem. Z powodu chęci budowania silnej i suwerennej Ojczyzny zaangażowałem się w działalność społeczno-polityczną. Moje teksty można przeczytać również na moim blogu crusader1973.blogspot.co.uk oraz na https://www.salon24.pl/u/crusader1973/

96 publikacje
2 komentarze
 

2 komentarz

 1. pablo3 pablo3

  co do budowy silnego polskiego państwa, to pelna zgoda. tylko w takim wypadku potrzebne sa rzady niemalże autorytarne, a przynajmniej podobne jak na Wegrzech Orbana, wlacznie ze zmiana konstytucji. natomiast, jeśli chodzi o potege i rozwój Chin, to zgoda, ale… zapomina Pan podkreslic kilka istotnych czynnikow, na które mogą liczyc wciąż Amerykanie. a szczególnie jeden najważniejszy, czyli Japonia, która jest bardzo bliska całkowitego odrzucenia pacyfistycznej polityki i remilitaryzacji, z obawy przed wielkim chińskim sąsiadem. a mimo, ze potencjal japoński jest teoretycznie mniejszy, to jednak rozwój technologiczny, ogromna dyscyplina i wytężony wysiłek, mogą sprawić roznice. już podczas II wojny swiatowej Japonia udowodnila, ze jest w stanie zdobyc panowanie nad Azja, wykorzystując slabosc Chin w tamtym okresie. ale niewątpliwie, największym amerykańskim lotniskowcem w tej części swiata jest Japonia. i dlatego nie ma co skreslac, tak szybko USA.
  warto tez przytoczyć anegdote z incydentem granicznym sowiecko-chińskim, w którym najlepsi chinscy komandosi badali reakcje sowieckich władz, przekraczając notorycznie granice na rzece, podczas swych szkolen. Sowieci wstrzymywali sie z odpowiedzia, az po raz pierwszy raz w praktyce zastosowali cos w rodzaju broni laserowej, po której chinscy komandosi wyparowali. o co mi chodzi? mimo wszystko, pod względem technologicznym a szczególnie technologii militarnej, USA wciąż wyprzedzają Chiny o jakies 20 lat. dlatego, mimo zrównania się gospodarek i powolnego przesuniecia się glownych stref ekonomicznych, na daleki wschod, USA to wciąż potega. nawet widać, to było na olimpiadzie. 1,5 mld Chinczykow, a w klasyfikacji medalowej zostali wyprzedzeni nie tylko przez USA, ale nawet przez malutka Wielka Brytanie pochodzaca z tego samego kręgu kulturowego. miejsce Polski, lepiej pozostawić bez komentarza.
  warto dostrzegać, koniec bezdyskusyjnego prymatu USA na swiecie, a także wielobiegunowosc współczesnego swiata, ale nie zapominajmy przy tym, ze USA wciąż sa poważnym graczem. dlatego, ja optuje za zakupem uzbrojonych rakiet Patriot i popieram w tym w pełni, naszego ministra od obrony.

  0
 2. Avatar Ewiak Ryszard

  Jaki jest scenariusz biblijny? Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: “I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem” (Daniela 11:28,29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza rozpad UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i pojedna się z Rosją.

  Nie dotyczy to jednak wszystkich. “I [król północy] wkroczy na południe [to może być związane z odmrożeniem konfliktu pomiędzy Gruzją i jej zbuntowanymi regionami. Rosja byłaby wówczas zmuszona do kolejnej interwencji], ale nie będzie jak wcześniej [2008 – Gruzja], lub jak później [teraz – Ukraina], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Amerykanie, na początku bez Brytyjczyków] i będzie utrapiony [to oznacza tu załamanie nerwowe] i zawróci” (Daniela 11:29b,30a).

  Poprzednie wojny światowe rozpoczynały się konfliktami między państwami. Tym razem, według słów Jezusa, będzie inaczej. Zacznie się od konfliktu w ramach jednego państwa: “Powstanie bowiem naród przeciw narodowi”, a to wciągnie do wojny państwa (Mateusza 24:7). Najpierw Rosja pośpieszy na pomoc swoim sojusznikom. Jednak tym razem (już po powrocie Rosji) Amerykanie nie opuszczą swoich sojuszników i zaatakują.

  Mojżesz pisał: “I okręty od strony Kittim [US Navy] i utrapią Aszszura [Rosję] i utrapią Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone” (Liczb 24:24). To będzie misja samobójcza. Ta armada po wystrzeleniu rakiet z głowicami jądrowymi, nie powróci już do domu. Druga strona także użyje “wielkiego miecza” (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to Armagedon, lecz jak stwierdził Jezus: “początek bólów porodowych” (Mateusza 24:7,8).

  Po tej wojnie stopniowo wyłaniać się będzie rząd światowy. Będzie desygnowany tuż przed czwartą wojną światową (Daniela 11:31; 12:11; Objawienie 13:1,2,7). Przed tą wojną władzę w Rosji będzie sprawował dyktator – militarysta (Daniela 11:36-39). Świetnie przygotuje armię do kolejnego starcia. Tym razem triumfować będzie Rosja i jej sojusznicy (Daniela 11:40-43). Wśród nich zapewne będą też Chińczycy. Nikt nie oprze się tej “szarańczy” (Joela 2:1-11). Dopiero wtedy skończy się dominacja anglo-amerykańska (por. Ezechiela 32:2-14).

  W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę “króla południa”. Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję “króla północy”, rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

  Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10).

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816