Bez kategorii
Like

Miedwiediew – Rosja – reformy – co jest grane?

22/06/2011
296 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

To jest przedruk mojej notki z portalu Niezalezna.pl. Mówi ona o reformach Miedwiediewa w rosyjskim MSW i jego stosunkach z Putinem

0


  Wczoraj, 20.06.2011 dowiedzieliśmy się o wywiadzie Dymitra Miedwiediewa dla Financial Times, w którym powiedział on, że chciałby wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji, ale nie przeciw Putinowi.  Uważa on bowiem, że konkurencja miedzy nimi byłaby szkodliwa dla Rosji /patrz /TUTAJ//.  Stwierdził też, że zagadka wkrótce zostanie rozwiązana.  Mogłoby się wiec wydawać, że racje ma były premier Michaił Kasjanow, mówiący, że Miedwiediew jest marionetką, a Putin w przyszłym roku wróci na Kreml.
  Inne wypowiedzi i posunięcia Miedwiediewa zdają się jednak temu przeczyć.  Stale stara się on forsować reformy.  W dniu 17.06.2011 na 15 Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu oświadczył, że zapowiadana przez niego modernizacja Rosji będzie kontynuowana niezależnie od tego, kto jakie obejmie stanowisko w przyszłości.  Zapowiedział decentralizację, poprawę klimatu dla inwestorów, szczególnie zagranicznych, rozszerzenie prywatyzacji, poprawę pracy sądów, zbudowanie nowoczesnej policji, walkę z korupcją i przekształcenie Moskwy w światowecentrum finansowe /patrz /TUTAJ//.
  Miedwiediew lubi porównywać się do Aleksandra II . Na blogu  waldek-myst.blog.onet.pl   można znaleźć ciekawy artykuł Kuby Benedyczaka na ten temat /patrz  /TUTAJ//.  Jak na razie jedyną realizowaną reformą są zmiany w MSW.   W dniu 1 marca 2011 milicja została przekształcona w policję, wszyscy milicjanci dostali wymówienia i zostali pełniącymi obowiązki.  Czeka ich trójstopniowa weryfikacja i konieczność uzyskania rekomendacji od kadry dowódczej.  Ta ostatnia też się zmienia.  Od lutego 2010 Miedwiediew zwolnił kilkudziesięciu generałów MSW, a 15.06 poinformowano, że usunięci zostali trzej zastępcy ministra SW i szefowie GUSW w Petersburgu oraz Komitetu Śledczego MSW.  Wszyscy ci zdymisjonowani funkcjonariusze byli ludźmi Putina, a zastąpieni zostali przez osoby związane z Miedwiediewem /patrz /TUTAJ//.  Prezydent zapowiada też reformę w armii, polegająca głównie na przezbrojeniu i zmniejszeniu liczebności.
  Jest wiec niezwykle trudno stwierdzić, czy Miedwiediew i Putin toczą ze sobą "walkę buldogów pod dywanem", czy też współpracują jako "dobry i zły policjant", względnie w ramach "strategii nożyczek".  Już niedaleka przyszłość pokaże jednak, co jest grane?

Inne zapisy autora:

0

Avatar
elig

jestem na emeryturze i lubie to

118 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816