Bez kategorii
Like

Marsz Rotmistrza Pileckiego

10/05/2012
367 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Witold Pilecki (1901-1948). Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer Komendy Głównej AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz. Zamordowany przez komunistycznych zbrodniarzy za patriotyzm i wiarę w polskość.

0


 

Marsz Rotmistrza Pileckiego

 

W niedzielę 13 maja przypada 111. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. Od czterech lat o Rotmistrzu przypominają marsze organizowane w wielu polskich miastach.

Warszawski Marsz Rotmistrza rozpoczyna się o 13:30 przed tablicą w Al. Wojska Polskiego 40. Zmierza przez Plac Inwalidów, ul. Mickiewicza, ul. Gen. Andersa, ul. Muranowską, ul. Bonifraterską na Plac Krasińskich (gdzie pokłonimy się Bohaterom Powstania Warszawskiego), a następnie ul. Długą przez Stare Miasto do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 15:30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta.

Wszystkie osoby, które chcą zorganizować Marsz Rotmistrza w swoim mieście powinny zastosować się do następujących wytycznych:

1. Skontaktuj się z organizatorami pod adresem arszrotmistrza@gmail.com aby dowiedzieć się czy ktoś inny w Twojej miejscowości nie organizuje marszu.

2. Zgłoś marsz. Wystarczy, że na 3 dni przed 13 maja (tj. 10 maja) złożysz w Urzędzie Miejskim lub urzędzie Gminy zawiadomienie o zamiarze odbycia imprezy.

3. Pobierz plakat (jest TUTAJ!) Uzupełnij odpowiednimi informacjami (godzina, miejsce zbiórki, można podać trasę), wydrukuj, rozwieś.

4. Utwórz wydarzenie na Facebooku. Zaproś znajomych.

5. 13 maja idźcie, aby oddać hołd jednemu z największych bohaterów w dziejach Rzeczypospolitej.

Marsz Rotmistrza przejdzie ulicami między innymi następujących miast:

BIELSKO-BIAŁA | 12.00 Plac Wolności
BRZEG | 20.00 Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego (19.00 msza)
BYDGOSZCZ | 14.00 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Stary Rynek
GORZÓW WIELKOPOLSKI | 16.30 pomnik Józefa Piłsudskiego
KOWARY | brak danych
KRAKÓW | 15.00 Plac Matejki
LUBIN | 19.00 Klub " Pod Muzami"
LUBLIN | 12:00 w Kościół Garnizonowy, ul. Aleje Racławickie 20
ŁÓDŹ | brak danych
OPOLE | 16.00 Rondo W. Pileckiego
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | 17.00 Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
POZNAŃ | 13.00 Plac Mickiewicza
RZESZÓW | 18.30 Kościół Św. Krzyża
SOSNOWIEC | 11.15 Kościół Kolejowy przy ul. 3 Maja
SZCZECIN | 18.00 Plac Szarych Szeregów
TARNÓW | 19.00 Pomnik Więźniów Oświęcimia (ul. Bóżnic)
TORUŃ | 16.00 Rynek Nowomiejski (o 15.00 msza)
WARSZAWA | 13.30 Dom Rotmistrza, Al. Wojska Polskiego 40


Witold PILECKI (1901-1948) — pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego. 

Zamordowany przez komunistycznych zbrodniarzy za patriotyzm i wiarę w polskość.

Fragment spektaklu Teatru Telewizji Polskiej TVP1 pt. "Śmierć rotmistrza Pileckiego" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

"Śmierć rotmistrza Pileckiego"

Reżyseria – Ryszard Bugajski, scenografia i kostiumy – Anikó Kiss, muzyka – Paweł Szymański, 
zdjęcia – Piotr Śliskowski P.S.C., montaż – Ewa Różewicz

Śmierć rotmistrza WITOLDA PILECKIEGO

 

Dramat Ryszarda Bugajskiego stanowi rekonstrukcję trzech najbardziej tragicznych lat życia Witolda Pileckiego. Akcja rozgrywa się w Warszawie, na sali sądowej, w zawilgoconych podziemiach więzienia przy ulicy Rakowieckiej, w strasznych pokojach przesłuchań, gabinetach sędziego i prokuratora, wreszcie w celi oskarżonego. Sam rotmistrz swoje śledztwo określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu.

W 1948 roku został skazany na karę śmierci i stracony. Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie, Józef Cyrankiewicz zaaprobował karę, odmówił poparcia prośby o ułaskawienie. Pilecki za swą niezłomność zapłacił życiem oraz piętnem "bandyty" i "szpiega". Nieznane jest nawet miejsce jego pochówku. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. Dopiero w 1990 r. został on zrehabilitowany.

W opowieść o losach bohaterskiego rotmistrza twórcy spektaklu wplatają również dramat innych oskarżonych: Tadeusza Płużańskiego, Marii Szelągowskiej, Ryszarda Jamontta-Krzywickiego. Wśród osób dramatu są także członkowie rodziny Pileckiego: żona, córka, kuzynka.

Śmierć rotmistrza Pileckiego (2006) – dramat

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758