Artykuły redakcyjne
4

Magdalena Fitas-Dukaczewska, długie ramię WSI, u boku „Bolka“ w Caracas

20/02/2016
17555 Wyświetlenia
17 Komentarze
5 minut czytania
Magdalena Fitas-Dukaczewska, długie ramię WSI, u boku „Bolka“ w Caracas

Magdalena Fitas-Dukaczewska, prywatnie żona generała Marka Dukaczewskiego, od lat nie odstępuje klasy politycznej III RP. Zatrudniana przez lata, jako tłumacz w strukturach rządowych i (okresowo) w kancelarii prezydenta RP, z niejednego już pieca dyplomatycznego chleb jadła, niejednego doświadczyła, niejedno widziała i niejedno słyszała. Ma również na koncie skandalik obyczajowy. Jak podały w marcu 2002 roku media:

Pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Izabela Jaruga-Nowacka zwróciła się do premiera o wyjaśnienie sprawy zachowania się Tadeusza Iwińskiego wobec polskiej tłumaczki podczas szczytu Unii Europejskiej w Barcelonie.”Zwracam się z prośbą do Pana Premiera o zbadanie okoliczności wydarzenia relacjonowanego przez środki masowego przekazu, co pozwoliłoby na wykluczenie podejrzeń, iż w tym przypadku doszło do molestowania seksualnego” – napisała Jaruga-Nowacka w liście do premiera.

0


 

Interwencja Jarugi-Nowackiej związana była z filmem, wyemitowanym przez TVN, na którym zarejestrowano jak Iwiński publicznie poklepuje po pośladkach tłumaczkę Fitas a także wykonuje wobec wyżej wspomnianej kilka innych bardzo intymnych gestów. Sprawa oczywiście rozeszła się po kościach. Iwiński i Fitas wszystkiemu zaprzeczyli, a dzisiaj próżno szukać w sieci jakichkolwiek zdjęć i filmów z tego zdarzenia. Ten incydencik, o erotycznym podtekście, w żadnym wypadku nie zablokował kariery translatorskiej Magdaleny Fitas.

Pani Magdalena Fitas od czasów „wstępnej gry miłosnej” z Barcelony asystowała jako tłumacz i Leszkowi Milerowi, i Donaldowi Tuskowi, i Bronisławowi Komorowskiemu. Przez chwilę była także zatrudniona przez kancelarię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednak w 2007 roku (zob. http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/72886,partnerka-dukaczewskiego-tlumaczka-tuska.html):

Pałac Prezydencki (…) zrezygnował z usług Fitas z powodu jej związku z generałem Dukaczewskim. Ówczesny poseł PO, Jan Rokita, grzmiał wtedy w Radiu ZET, że taka osoba nie powinna być nigdy dopuszczona do jakichkolwiek tajemnic. “Rzeczą w najwyższym stopniu naganną jest, że przyjaciółka generała Dukaczewskiego jest tłumaczką najbardziej poufnych rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – ganił Rokita.

To zwolnienie, jak można domniemywać, uratowało partnerce życiowej Marka Dukaczewskiego życie, bo przecież Magdalena Fitas niechybnie mogła wejść na pokład Tu-154M i… niedolecieć do Smoleńska. Ale w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku i tak była, z Donaldem Tuskiem, co zostało uwiecznione na licznych fotografiach, gdy stała pomiędzy premierem Donaldem “Oskarem” i Władymirem Władymirowiczem. Pan generał na pewno wie o czym wtedy rozmawiano. Oj wie! A na marginesie pisząc,  Jan Maria Rokita nigdy nie zganił Donalda Tuska, że przyjaciółka generała Dukaczewskiego jest tłumaczką najbardziej poufnych rozmów premiera. Prawda panie Janku?

Dukaczewska_SmoleńskDukaczewska_Putun_TuskPani tłumacz Magdalena Fitas wróciła po zamachu smoleńskim także na kancelarii prezydenckiej łono i służyła wiernie Bronisławowi Komorowskiemu. Wtedy już jej związek z generałem WSI nie stanowił przeszkody formalnej w zatrudnieniu pani Magdy i dopuszczeniu do wszelakich informacji jawnych i niejawnych. Właściwie dlaczego życie prywatne miałoby stanowić przeszkodę w karierze zawodowej u boku premierów i prezydentów III RP? W tej sprawie wypowiedziała się wówczas Agnieszka Liszka, rzeczniczka rządu:

Pani Magda Fitas ma wszystkie wymagane poświadczenia bezpieczeństwa. Zarówno polskie, NATO-wskie i unijne. Ma akredytację przy Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, NATO oraz OBWE.

Dukaczewska_Komorowski

Potęga, prawda? Długie ramię WSI!

Można się było spodziewać, że po dojściu PiS-u do władzy nie tylko „Saska Kępa zostanie przemianowana na Beata Kępa”, ale z pracy w administracji państwowej zostanie zwolniona pani tłumacz Magdalena Fitas-Dukaczewska. Antoni Macierewicz od dawna kwestionował jej certyfikaty. Jednak gwiazda towarzyszki życia generała Marka Dukaczewskiego świeci nadal, choć może już nie tak pełnym blaskiem.

Dukaczewska_Włesa

CblPAJtUkAAXsFSOto, uśmiechnięta i wyluzowana pojawiła się właśnie, tj. w lutym 2016 roku, obok „Bolka” (i Miecia Wachowskiego) w Caracas. Ten „Bolek”, to „ma klawe życie, no i wyżywienie klawe”, ale o tym napisałem już we wczorajszym felietonie redakcyjnym (zob. https://3obieg.pl/bolek-albo-o-ekspiacji-za-grzechy).

Ps. Pan generał Marek Dukaczewski miałby do mnie żal, że potraktowałem go tak “per noga” w tym felietonie jako funkcjonariusza drugiego, a nawet trzeciego planu. Nie uchodzi! Przedstawiam zatem młodzieży, która nie kojarzy dobrze wizerunku pana generała, jego zdjęcie:

Warszawa. 02.02.2015. Postepowanie sadowe w sprawie Nieprawidlowosci w Raporcie WSI n/z Marek Dukaczewski Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Warszawa. 02.02.2015. Postepowanie sadowe w sprawie Nieprawidlowosci w Raporcie WSI n/z Marek Dukaczewski Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

 

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

 1. Avatar amateo

  Intrygujace

  0
  • Avatar Piotr-Pierre

   Dlaczego? Profesjonalizm tlumacza w dyplomacji nakazuje mu zachowanie tajemnicy, jak księdzu spowiednikowi. Milosc do Dukaczewskiego tez jest mozliwa, choc to moim zdaniem (p. fotka) dla kobiety hardcore. Ale moze ta Pani kocha pieniadze generala? Pieniadze wszak nie maja zapachu.
   Zreszta… Tadzio Iwiński, który ponoć “tez ja mial” na Apollina nijak nie wyglada 😉 .

   0
   • Avatar amateo

    Ano intrygujaca….
    Domniemam ze w takim Smolensku tlumaczyla konsekutywnie z rosyjskiego
    Czy poprawnym bedzie wniosek: w Caracas mowi sie po rosyjsku???
    No i w Brukseli domniemuje rozmawia sie po rosyjsku – a instancja tlumacza symultanicznego jest zbedna 🙂

    **********************************************************************************************************
    Z jakiego/ jakich jezykow owa Pani tlumaczy?

    0
    • Avatar Piotr-Pierre

     Tadeusz Iwiński zna biegle, o ile mnie pamięć nie myli, dziesięc języków.. Ta Pani aby mu przypasc do gustu zna pewnie chocby polowę tego…

     P.

     0
     • Avatar Piotr-Pierre

      O, proszę,Wikipedia podaje: “(Iwiński) deklaruje znajomość ponad 10 języków obcych, m.in. portugalskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego, rumuńskiego, arabskiego, japońskiego, rosyjskiego, esperanta i łaciny.”

      Mistrz i Malgorzata 😉

      0
   • Avatar swoje

    Tłumacz tej klasy zarabia na tyle dobrze, że nie musi “kochać pieniędzy generała”. Ma swoje.

    0
  • Avatar amateo

   Nie wyczul Pan ironii…
   *******************************************************************************************************************
   Tak czy siak wyglada na to ze ta Pani jest zawsze miedzy “wodka a zakaska”. Zdaje sie z przebiegu wyslugi lat, ze jest ona cenniejsza niz biblioteka w Pentagonie…

   0
   • Avatar amateo

    …. lub trzyma reke na pulsie.

    0
    • Avatar Piotr-Pierre

     Takich jak ta Pani jest w otoczeniu polityków i głów państw na calym swiecie tysiace. Nie tylko tumaczy. Na calym swiecie sluzby “chcą wiedzieć więcej”. Inną jest sprawą, jaki z tej wiedzy robią użytek..

     Pozdrawiam
     P.

     0
 2. Pingback: Magdalena Fitas-Dukaczewska, długie ramię WSI, u boku „Bolka“ w Caracas | W y s z p e r a n e

 3. zwiazku z tym ze jest okres postu, agent bolek tanczyl poloneza ze znaczkiem Matki Boskiej. a tak dla przypomnienia to podaje ze polonia w Miami jest najbardziej zazydzonym skupiskiem “polakow” w US raelu

  0
 4. Avatar kanton

  Znowu zniknął mój komentarz. Dlaczego administratorzy.

  0
 5. ta pani to pionek, zapomnieliscie wspomniec o specjalnyej doradczyni przy konsulacie polskim RZ ydowce ktora wlasnie organizuje ciagle te spotkania z bolkiem w miami, zalatwia mu oglupianie amerykanskiej mlodzierzy na uniwerkach,. latwo jej to przychodzi gdyz “polonia” w miami jest najbardziej koszerna organizacja wsrod Polakow

  0
 6. Avatar Justyna Zun-Dalloul

  Poznalam Pania Magdalene Fitas-Dukaczewska w Caracas, wlasnie w lutym 2016 roku, kiedy jako tlumacz towarzyszyla Walesie. Dopiero teraz, po przeczytaniu tego artykulu, dowiaduje sie kim jest. Sama jestem tlumaczem z jezyka polskiego i hiszpanskiego.Mieszkam na stale w Wenezueli i w trakcie wystapienia Lecha Walesy w wenezuelskim Parlamencie tlumaczylam jego krotkie przemowienie. Zostalam zatrudniona przez Parlament wenezuelski. Powiem Wam, ze pani magda zrobila na mnie bardzo dobre wrazenie.Ona jest prawdziwa profesjonalistka. Jest doskonalym tlumaczem kabinowym i konsekutywnym z jezyka hiszpanskiego .Mowie o tych dwoch rodzajach tlumaczen, bo podczas nich widzialam ja w akcji. Powiem Wam jedno: tlumacz w swojej pracy nie ma pogladow politycznych. Przykro mi czytac te nagonke na Pania Magde.Zapamietalam ja jako swietna tlumaczke i wspaniala, oferujaca pomoc i ciepla osobe. Mialam z nia kontakt jedynie przez pol godziny,ale czasem myslalam o tej tlumaczce, ktora zrobila na mnie wrazenie swoimi umiejetnosciami zawodowymi. Pozdrawiam z Caracas. Tlumaczka i dziennikarka Justyna Zun-Dalloul (acepiv@yahoo.com)

  0
 7. Avatar Mariusz

  Pani Justyno Zun-Dalloul!

  Też jestem tłumaczem hiszpańskiego i mieszkam w Polsce. I mam poglądy polityczne. Nawet w mojej pracy. Np nigdy bym nie pracował dla kogoś takiego, jak Wałęsa czy Komorowski.
  Profesjonalista to jedno. Prezydent Rosji też jest profesjonalistą w swoim fachu i nie dość, że ma największe doświadczenie w tym fachu to praktycznie zero konkurencji. ZERO! Rozumie Pani? I pewnie dlatego wszyscy gotak cenią w tym fachu. W telewizji wygląda na miłą i ciepłą osobę. Umiejętnościami zawodowymi niejednego prezydenta na tyle zadziwił, że prawie nigdzie go nie zapraszają, z wyjątkiem Niemiec. Ale tam praktycznie nie ma zawodu prezydenta. Więc nie robi konkurencji pani kanclerz…

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816