Bez kategorii
Like

Ludzie sami się znajdą – Dariusz Zalewski

10/07/2012
236 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

W tym roku minęła już 4 rocznica śmierci o. Prof. Mieczysława Krąpca – niewątpliwie największego polskiego filozof XX wieku.

0


Chciałbym Czytelnikom Edukacji-Klasycznej.PL zwrócić uwagę na tę charyzmatyczną postać. Zamiast silić się na przedstawianie dorobku naukowego, czy biografii, podzielę się pewną opowiastką z życia wziętą.

To było jesienią 2006 lub 2007 roku. Lubelski „Sokoł” organizował zjazd swoich organizacji z całej Polski w Kozłówce pod Lubartowewm. Znajduje się tam Pałac Zamoyskich, który dzisiaj służy jako muzeum. W Pałacu są także sale konferencyjne. OjciecProfesor miał wygłosić wykład formacyjny dla uczestników „Sokolego” zlotu.

Cóż, moje zadanie było dosyć prozaiczne – robiłem za szofera. Miałem przywieźć Ojca samochodem z Lublina do Kozłówki i później odwieźć. Tak też się stało. W związku z faktem, że przyjechaliśmy trochę wcześniej i musieliśmy czekać na wykład, miałem okazję porozmawiać i podpytać o interesujące mnie kwestie.

Wypytywałem o różne rzeczy, ale jedna odpowiedź zapadła mi najbardziej w pamięci. Teraz nie powtórzę jej dosłownie, ale mniej więcej brzmiała tak:

„Rób pan co robisz i nie oglądaj się na innych. Rób to dobrze i wytrwale, a ludzie sami się znajdą i pomogą.”

To jedna z takich myśli, która dociera do głębi człowieka. Być może dla kogoś innego, w innej sytuacji życiowej, nie byłaby aż tak odkrywcza. W moim przypadku było inaczej. Zrozumiałem, że nie ma sensu tworzyć nowych organizacji, chodzić za ludźmi, narzekać, że się źle dzieje – trzeba samemu coś robić, a ludzie sami się znajdą.

Na tym polegała wielka mądrość byłego Rektora KUL-u, że nie tylko teoretycznie znał filozofię, ale potrafił ją przekuć na praktykę. Temu zresztą nie należy się dziwić, gdyż był filozofem – realistą.

ze strony:

http://www.edukacja-klasyczna.pl/ludzie-sami-sie-znajda

 

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Jacek

Zagladam tu i ówdzie. Czesciej oczywiscie ówdzie. Czasem cos dostane, ciekawsze rzeczy tu dam. ''Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart'' Na zdjeciu jest Janek, z którym 15 sierpnia bylismy pod Krzyzem.

1481 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816